КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Блоки комерція, торгівля, посередництво в ієрархії економіки.Тема 4. Принципи й особливості діяльності маркетингових посередників на товарному ринку План 4.1. Маркетингові посередники як основа інфраструктури товарного ринку. Роль торгівлі в розвитку ринкової економіки. 4.2.Особливості маркетингової діяльності торговельних посередників на товарному ринку.
4.1. Сучасний ринок є розгалуженою системою господарських зв'язків між виробниками і споживачами. Практичне здійснення цих зв'язків з урахуванням інтересів усіх учасників товарного обігу беруть на себе торговельні посередники. Вони сприяють формуванню єдиного ринку товарів і послуг, розширюють можливості розвитку на ньому конкуренції. Посередницька діяльність є поняттям, близьким за значенням до комерційної діяльності. Разом з цим їх не слід ототожнювати. У смисловому значенні «посередник» - це суб'єкт господарювання, який знаходиться між двома іншими і допомагає обміну у вигляді послуги або товару, інформації тощо. Під комерцією, або комерційною діяльністю, розуміється отримання максимальної вигоди від торговельної операції з урахуванням внутрішніх і зовнішніх умов, які склалися на даний момент для сторін цієї операції. “Комерція” – по семантиці слово (латинського походження) означає торгівлю. Проте, як вид діяльності комерція категорія більш містка у порівнянні з торгівлею, так як може здійснюватися в різних сферах господарської діяльності. Комерційна діяльність включає: 1) маркетингові дослідження ринку, які передбачають вивчення кон'юнктури і динаміки попиту на продукцію, що виготовляється або купується даним підприємством; 2) аналіз зміни ціни на дану продукцію з урахуванням цін основних конкурентів даної фірми; 3) прогноз доходів потенційних споживачів і розмірів їх потреб у даному товарі; 4) використання реклами як основної зброї в недійовій боротьбі з фірмами-конкурентами; 5) планування товарного асортименту з урахуванням соціально-економічних особливостей різних груп споживачів; 6) використання спеціальної системи торговельного обслуговування, коли товар «знаходить» свого потенційного споживача. Сучасна ринкова економіка – це гнучка система пристосування виробництва до споживання. Її механізм реалізується шляхом функціонування визначних економічних інститутів, і перш за все, цілісної системи посередництва, яка базується на актах купівлі-продажу товару чи послуги. Місце кожної складової ринкової економіки досить чітку фіксується теорією комерції і реаліями практики.(Рис.4.1.)
Блоки комерція, торгівля, посередництво в ієрархії економіки. Рис.4.1.Блоки комерція, торгівля, посередництво в ієрархії економіки.
Визначаючи відмінність між комерційною і посередницькою діяльністю, необхідно відзначити, що в умовах ринкових відносин будь-який посередник є комерсантом, але далеко не кожен комерсант є посередником. Наприклад, будь-яке підприємство, яке випускає свою продукцію як товар, тобто для продажу, перш за все, переслідує комерційну мету, але не є посередником, оскільки не займає серединного положення в циклі товарообігу. Для кращого розуміння наведемо схему:
Рис.4.2.Функції, і процеси комерції. Якщо об'єктами торгівлі є товарно-матеріальні цінності, що мають товарну форму і які поступили в сферу обігу, то до складу об'єктів комерції, крім товарів, включають послуги і капітал. Відмінність між торгівлею і комерцією за суб'єктами полягає в тому, що в торговий процес залучені переважно торговельні посередники, тоді як у комерцію, крім них, залучені кредитори, страхувальники й інші суб'єкти. Торгівля- це особлива діяльність людей, що пов'язана із здійсненням актів купівлі-продажу і є сукупністю специфічних та господарських операцій, направлених на обслуговування процесу обміну. Суть торгівлі полягає не в обміні, а в тому, щоб зробити продукт доступним споживачу (про це писав ще в 1840 р. Ж.-Б. Сей у своєму курсі політичної економії). Розвиток торгівлі показує здатність суспільства вирішувати важливі соціально-економічні проблеми. Торгівля в умовах ринкових відносин перетворюється в складну динамічну систему, яка функціонує в складному великомасштабному, швидкозмінному соціально-економічному ринковому середовищі. Весь спектр тенденцій які проходять в країні, відображаються в торгівлі. Таблиця 4.1.
|