КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Валютний курс і фактори, що впливають на його формування⇐ ПредыдущаяСтр 22 из 22 ТЕМА 4. СВІТОВИЙ ФІНАНСОВИЙ РИНОК Сутність та структура світового фінансового ринку Світові фінансові центри Міжнародний рух капіталу Валютні ринки: види і структура Валютний курс і фактори, що впливають на його формування
Світовий фінансовий ринок — це: система ринкових відносин, що забезпечує акумуляцію та перерозподіл міжнародних фінансових потоків; складне переплетіння, взаємозалежність, інтеграцію національних та міжнародних ринків, що забезпечує перелив грошово-кредитних ресурсів між країнами, регіонами, галузями та окремими суб'єктами бізнесу. глобальний механізм, що забезпечує балансування світового попиту і пропозиції на капітал.
Рис. 4.1. Структура світового фінансового ринку
Фінансовий центр — це осередок організацій (банків, бірж, фінансових і страхових компаній тощо), які або надають фінансові послуги, або самі потребують їх, причому тут пропонуються глобальні послуги й можуть укладатися глобальні фінансові угоди.
Фінансові центри світу: 1) центри у країнах з розвинутою ринковою економікою (Лондон, Нью-Йорк, Цюріх, Париж, Люксембург, Франкфурт-на-Майні, Токіо); 2) центри у країнах, що розвиваються (Сінгапур, Гонконг, Кувейт, Дубаї); 3) офшорні фінансові центри, що сформувалися в обох згаданих групах країн.
Капітал - це грошові та матеріальні кошти, що використовуються в суспільному виробництві з метою одержання прибутку. Міжнародний рух капіталу – це зустрічне переміщення капіталів між країнами, що приносить їх власникам відповідний дохід.
Рис. 4.2 - Форми міжнародного руху капіталу
Таблиця 4.1 - Класифікація форм експорту капіталу
Таблиця 4.2 - Функціональний розподіл міжнародного руху капіталу
Правило Вальраса (Walras’ Law) — вартість імпорту країни дорівнює сумі вартості експорту та чистих закордонних продажів активів і відсотків по них:
IМ=Х+NA+NR (4.1) де IМ— імпорт, Х — експорт, NA - чисті продажі активів (різниця вартості активів, проданих іноземцям та куплених у них), NR - чисті платежі відсотків (різниця вартості відсотків на вкладений капітал, отриманих з-за кордону й виплачених іноземцям).
IМ – Х – NR = NA, (4.2)
Валютний ринок у широкому сенсі – це сукупність економічних відносин, що виникають між суб'єктами валютних операцій при здійсненні операцій купівлі-продажу іноземної валюти й цінних паперів, деномінованих в іноземній валюті, а також операцій по інвестуванню капіталу в іноземній валюті.
Передумови створення валютних ринків: - розвиток міжнародних економічних відносин - розвиток світової валютної системи, - поширення кредитних коштів міжнародних розрахунків - розвиток банківських систем і кореспондентських зв'язків між банками різних країн - удосконалення засобів зв'язку й розвиток інформаційних технологій.
Види операцій на валютних ринках: - валютні операції - валютно-кредитні й розрахункове обслуговування купівлі/продажу товарів і послуг - закордонне інвестування - операції з цінними паперами - допомога країнам, що розвиваються - внески в міжнародні організації
Функції валютних ринків: - забезпечення здійснення міжнародних розрахунків - страхування валютних ризиків - забезпечення кредитування в ін. валюті - диверсифікованість вал. резервів банків, підприємств, держав. - одержання спекулятивного прибутку - вплив на держрегулювання національної економіки - узгодження валютної політики на рівні світового господарства.
Учасники валютних ринків: - центральні банки - комерційні банки - валютні біржі - брокерські фірми - зовнішньоторговельні й виробничі компанії - міжнародні валютно-кредитні й фінансові організації - фізичні особи - асоціації, наприклад Міжнародна асоціація учасників валютного ринку.
За характером валютного ризикуучасників валютного ринку ділять на: - підприємців - інвесторів - спекулянтів - хеджерів - гравців.
Таблиця 4.3 - Обіг на глобальному валютному ринку, млрд. дол. США
Джерело: Bank for International Settlements (BIS)
Таблиця 4.4 - Валютна структура глобального валютного ринку у 1998-2010 р.,%
Джерело: Bank for International Settlements (BIS)
Рис. 4.3 Валютна структура глобального валютного ринку у 1998 та 2010 рр., % Джерело: Bank for International Settlements (BIS)
Таблиця 4.5 - Міжнародні коди валют
1) Угоди спот (spot transactions) — обмін двома валютами на основі простих стандартизованих контрактів з розрахунками по них протягом строку до двох робочих днів.
2) Прямі форварди (outright forward) — структурно близькі до угод спот угоди по обміні двома валютами на основі контрактів, що передбачають розрахунки через більш ніж два робочі дня.
Якщо форвардний курс нижче курсу спот, то іноземні валюти продається з форвардною знижкою (forward discount), якщо форвардний курс вище курсу спот, те іноземна валюта продається з форвардною націнкою (forward premium).
Форвардні знижки/націнки: (4.3) Коефіцієнт п показує число періодів до настання платежу й переводить тим самим відсоток у річне обрахування. При тривалості форвардного контракту в один місяць для перерахування відсотків у річне обрахування результат множать на 12. 3) Свопи (swaps) — структурно близькі до угод спот угоди, що передбачають обмін певною кількістю двох валют з однаковою чистою поточною вартістю й зворотний обмін таким же кількостями валют у погоджену дату в майбутньому.
4) Ф'ючерси (futures) — стандартизовані форвардні контракти на валюти, торгівля якими відбувається на біржах.
5) Опціони (options) — контракт, що дає покупцеві за певну плату право, що не є його зобов'язанням, купити або продати на основі стандартного контракту валюту в певний день за зафіксованою ціною. Арбітраж (arbitrage) — операція, що припускає покупку валют або іншого активу (товару, цінних паперів) на одному ринку, її негайний продаж на іншому ринку й одержання прибутку в чинність розходження ціни покупки й ціни продажу.
Валютні ризики (foreign exchange risks) — група ризиків, що виникають у зв'язку з використанням декількох валют у міжнародних угодах: - ризики, пов'язані зі зміною в майбутньому валютного курсу, - розрахункові ризики (settlement risks) — ризики, що виникають у зв'язку зі збоями в системі міжнародних розрахунків по валютних операціях Хеджування (hedging) — компенсаційні дії, що вживають покупцями або продавцем на валютному ринку, щоб охоронити свій прибуток у майбутньому від зміни валютного курсу. Незахищений процентний арбітраж (uncovered interest arbitrage) — покупка валюти на ринку спот для здійснення інвестиції без використання механізмів хеджирування валютного ризику.
Захищений процентний арбітраж (covered interest arbitrage) — покупка валюти на ринку спот для здійснення інвестиції й одночасний форвардний продаж іноземної валюти для хеджировання валютного ризику. Таблиця 4.6 - Класифікація валют
Рівноважний валютний курс – курс валюти, що забезпечує досягнення рівноваги платіжного балансу за умови відсутності обмежень на міжнародну торгівлю, спеціальних мотивів для притоку й відтоку капіталу й надмірного безробіття.
Паритет купівельної спроможності, ПКС (purchasing power parity, PPP) — рівність купівельної спроможності різних валют при незмінному рівні цін у кожній із країн.
Закон однієї ціни (law of one price) — в умовах загальної конкуренції той самий товар у різних країнах має однакову ціну, якщо вона виражена в одній і тій же валюті.
Якщо - ціна товару усередині країни, - ціна того ж товару за рубежем, - валютний курс, то закон однієї ціни виражається наступною формулою: (4.4) Звідки валютний курс виражається як: (4.5) Теорія абсолютного ПКС (absolute РРР theory) — обмінний курс між валютами двох країн дорівнює співвідношенню рівнів цін у цих країнах.
Якщо Рd - рівень внутрішніх цін, Рf -рівень цін за рубежем, Е d/f — валютний курс, то валютний курс на основі теорії загального ПКС виражається наступною формулою: (4.6) Валютний курс на основі ПКС (РРР exchange rate) — курс, що зрівнює ціну кошика однакових товарів у двох країнах. Теорія відносного ПКС (relative РРР theory) — зміна обмінного курсу між валютами двох країн пропорційно відносній зміні рівня цін у цих країнах. Якщо P°d — рівень внутрішніх цін у базовому році, Р°f — рівень цін за рубежем у базовому році, — валютний курс у базовому році Pld — рівень внутрішніх цін цього року, Р1f — рівень цін за рубежем цього року, — валютний курс цього року, те валютний курс на основі теорії відносного ПКС виражається наступною формулою: (4.7)
Таблиця 4.7 - Теорії валютного курсу на основі ПКС
Переоцінена/недооцінена валюта (overvalued/undervalued currency) — валюта, реальний курс якої зростає швидше/повільніше, ніж курс, що розраховує на основі ПКС. Пряме котирування гривні: Гр 1 = (х) $1 (4.8)
Непряме котирування гривні (пряма котирування долара) $1 = Гр ´ (4.9)
|