![]() КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Горизонтальна проекція кута – горизонтальний кут.План 1. Поняття про форму та розміри Землі. 2. Елементи вимірювання на земній поверхні.
1. Форма та розміри Землі подробно розглянуті у вищій геодезії. Форма та розміри Землі з давніх давен привертали увагу вчених і вперше про її форму та розміри стало відомо більше 2000 років тому. Під загальною фігурою Землі в геодезії розуміють фігуру, яка уявлено обмежена під сушею поверхнею Світового океану в спокійному стані. Цю поверхню називають основною рівневою поверхнею,або поверхнеюгеоїда. Рівневу поверхню гравітаційного поля Землі, яка співпадає з середнім рівнем води в океанах називають геоїдом, й приймають за математичну поверхню Землі або „рівень води”, від якого відлічують висоту точок земної поверхні.
Середній рівень Балтійського моря, відмічений межею Кронштадтського футштока, в нашій державі прийнятий за початкову рівневу поверхню, від якої відлічують висоти точок земної поверхні. Для геодезичних вирахувань беруть правильну математичну фігуру,яка найбільш наближена до геоїда – сфероїд. Сфера (математичний термін) – замкнута поверхня, всі точки якої однаково віддалені від однієї точки (центра сфери). Відрізок, який з’єднує центр сфери з будь-якої її точкою, а також його довжину, називають радіусом сфери. Сфероїд – стиснутий еліпсоїд обертання малого стискання (будь-яка поверхня близька до сфери). Для геодезичних і картографічних робіт з 1946р. введені розміри земного еліпсоїда Ф.Н.Красовського з розмірами піввісей : а(радіус екватора) = 6378245м в(піввісь обертання Землі) = 6366863м α(стиснення сфероїда) = 1:298,3 В інженерній геодезії фігуру Землі приймають за кулю радіусом 6371,11км. 2. Щоб зобразити ділянку земної поверхні, треба всі його точки перенести на прийняту поверхню. Зображення якої-небудь ділянки на прийнятій поверхні згідно з певному законом називається проектуванням, а отримане зображення проекцією. Усі предмети, що знаходяться на поверхні Землі – ліси,дороги, сади, будівлі тощо – в сукупності називають ситуацією. Сукупність різноманітних нерівностей (горби, хребти, яри тощо) земної поверхні називають рельєфом. Горизонтальна проекція кута – горизонтальний кут. Припустимо, потрібно отримати проекцію кута ВАС на горизонтальній площині М. Для цього через сторони АВ і AС проведемо прямовисні проектуючі площини Е і F. При перетині цих площин з горизонтальною площиною М отримаємо слід від їх перетину або проекцію кута bас, який називається горизонтальним кутом.
При геодезичних роботах доводиться вимірювати на місцевості не тільки горизонтальні, але і вертикальні кути або кути нахилу. Кутом нахилу називають такий кут, який утворить лінія місцевості з горизонтальною площиною. Позначається кут нахилу буквою n. Висота точки На = Аа
Якщо поверхня р співпадає з основною рівневою поверхнею, відстань На називають абсолютною висотою. Відстань по лінії А до будь-якої іншої рівневої поверхні називають умовною (відносною) висотою точки. Різницю висот двох точок називають перевищенням.
Питання для самоперевірки: 1. Поясніть, яку форму і розмір має Земля? 2. Назвіть елементи вимірювання на земній поверхні. 3. Дайте визначення, що таке основна рівнева поверхня, абсолютна і умовна висота точки, перевищення? 4. Поясніть, що таке горизонтальна проекція кута? 5. Поясніть, які кути доводиться вимірювати при геодезичних роботах?
|