КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
РЕДАГУВАННЯІ. Лід Повідомлення має бути виписане в чіткій, точній формі, оскільки потім воно має бути ідентифіковане, використане, розповсюджене по скрізь без запізнення та ускладнень. Таким чином, повідомлення складається за дужо жорсткими, майже математичними нормами. Лід має обсяг 2, максимум, 3 рядки (не більше 35-ти слів). Він передає ключову інформацію. Це - основний структурний елемент інформаційного повідомлення. Лід повинен бути завершеним і може використовуватися самостійно, оскільки дуже часто, газети чи телебачення цитують лише лід, коли хочуть коротко анонсувати подію.
Ми бачимо, що лід є абсолютно незалежною змістовою одиницею, яку може бути використано без наступних абзаців. Інформація, яку винесено в лід, також є вагомішою за ті, котрі представлені у другому й третьому абзацах. 1А. Лід має відповідати на 4 фундаментальні запитання. - ХТО? - ЩО ЗРОБИВ? - КОЛИ? - ДЕ?
Якщо це можливо, він також має відповісти на 2 додаткові запитання: -ЧОМУ? -ЯК? У ЯКИЙ СПОСІБ?
Відповідь на одне з цих ключових питань і є провідною інформацією повідомлення.
У даному випадку зустріч з обома сторонами протистояння водночас означає необхідність справді визначитись із табором, до якого пристати, а відтак це детермінує справжній вибір Молдови. Факт самої зустрічі утрьох вказував би на значення, яке надають позиції Молдови обидві сторони переговорного процесу, як Росія, так і НАТО.
Найкращій спосіб правильно розпочати лід — це відповісти на питання: ХТО ЗРОБИВ Щ0?
Лід може змінюватись відповідно до того, яку інформацію він містить.
У першому випадку важливість інформації в тому, що трагедія сталася з співробітниками певної фірми, у другому — вражає масштабність катастрофи (те, що викликає емоції, хвилює людей).
Чому лід не може бути довшим за 35 слів? 35 слів — це б рядків газетної колонки, що зручно для верстки. Це також 10 секунд на прочитання, що приваблює читача й збільшує шанси, що інформацію буде помічено. Коли журналіст агентства пише свій лід, він мусить зважати, що доля цього повідомлення вирішуватиметься за якихось 20 секунд, походячи з перших 20 слів. І саме в такий спосіб споживач віддає перевагу тому чи іншому агентству. Лід має бути простим, конкретним і триматися на фактах. Він має зацікавити, щоб читач прочитав продовження інформації.
1Б. Як писати лід Кращий спосіб – найпростіший: предмет, присудок, додаток (або обставина).
Інколи лід краще привертає увагу, коли починається з вражаючої цифри.
Проте, не варто зловживати пасивно. формою: правила вимагають, щоб перевага віддавалася формі активній. Інакше виникає потреба у важких конструкціях, як-от: "... таким є наслідок ...", а це — зайві слова. Непогано починати лід словами: "уперше", "у перший раз за свою історію...", але треба дуже ретельно вивіряти сам факт.
|