КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Введення нових ЛО. - Look at the picture and listen to me.а) семантизація слів. - Look at the picture and listen to me. A boat – a red boat – is a red boat. – It is a red boat. б) закріплення вивчених ЛО - гра «Покажи мені» - You must show a picture, name it and say that you have such toys. - ex. 2, p. 28 2. Фізхвилинка «If you are happy …» 3. Ознайомлення з новими літерами. а) римівка - Our teddy – bear knows alphabet and brings you new letters. [e] – When I am ten I’ll get a pen. Then I shall write like brother Ben.
[f] – As fit as a fiddle.
[g] – G – is for girl and also for garden. I see a girl going to the garden. б) написання літер в повітрі с) робота з карткою. (див. РЗ О.М. Павліченко впр2,с.23) 4. Аудіювання. -Teddy – bear also knows a lot of different poems in English. Listen to one of them. а) пояснення незнайомих слів many - багато can - могти for us - для нас play - гратися б) слухання вірша - Listen to me attentively, then you must show the toys which we’ll hear in it. - You have a card, colour the toys according to the poem. ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ. 1. Підсумок уроку. - Tell, what letters did you learn? - Tell, how in English «коза», «човник». - The lesson is over. Good – bye!
УРОК 14 Дата: ___________ Тема: Іграшки. Літери Hh, Ii, Kk. Мета: повторити та активізувати слова за темою «Кольори», «Цифри»; ввести нові слова по темі «Іграшки»; ознайомити з новими літерами англійської абетки; удосконалювати вміння вживати граматичні структури It is …, I have got/ he has got: Розвивати навички діалогічного мовлення за даними темами, дрібну моторику рук. Виховувати комунікативність, формувати доброзичливість, толерантність. Обладнання: м’яч, флеш – карти, картки для самостійної роботи, картки для роботи в групах, казковий герой заєць. ХІД УРОКУ І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ. 1. Привітання (див. урок 13) 2. Уведення в іншомовну атмосферу. а) фонетична розминка - Look at the blackboard. What can you see? (sunflowers and ladybirds) - Yes, these are sunflowers and ladybirds. But look at them. The ladybirds want to come back home. Let’s help him. We must name the sound which are on the ladybirds and put them on the sunflowers according to the same sounds. б) мовна розминка - Let’s look under the table. - Who is this? (hare) - Ask him what is its name? - Where is he from? 3. Повідомлення теми та мети уроку. -Our guest has many friends and toys. And he knows English very well. He comes to us to help learn new words and new letters. Who will be very active our guest will give him a present. ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ. 1. Повторення раніше вивченого. а) гра - Our guest likes playing football. He throws you a ball and you must name the toys. б) робота в парах - And now tell each other what toys have you got. Count name of toys which we know. 2. Введення нової лексики. а) семантизація слів - Look at the picture and repeat after me This is a hare. – a hare – is a hare – is a happy hare. (аналогічно iPod) б) розвиток навичок мовлення - Say what of these toys do you have got/ or don’t have got. Our hare says: “I have got a ball but I don’t have got an iPod.” Фізхвилинка
|