КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Розвиток навичок читанняа) повторення літер - Look at the alphabet and sound the letters. б) читання слів - ex 7, p. 58 - Listen and say. Let’s read all together. ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ 1. Підведення підсумків уроку - Say, me please what did you learn at our lesson today. - What words did you remember? - What tasks did you like most of all? 2. Закінчення уроку. - At home say to your parents days of the week. - And now stand up, please. Good – bye, children. УРОК 25 Дата: ___________ Тема: Свято наближається. Мета: повторити й активізувати лексичний матеріал теми; ознайомити учнів з новими ЛО та закріпити їх уживання в усному мовленні; практикувати учнів у вживанні речень у теперішньому неозначеному часі та структур «Do you …? Yes, I do./ No, I don’t”; повторити вивчені літери. Розвивати навички письма, навички діалогічного та монологічного мовлення; тренувати увагу та пам'ять. Виховувати прагнення допомагати батькам. Обладнання: тематичні малюнки до с. 59, кросворд, картки для гри РЗ с. 50, флещ – картки, алфавіт, картки для самостійної роботи. ХІД УРОКУ І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ. 1. Привітання. - Stand up, please. Good morning! Good morning. How are you? Fine, thank you. Sit down, please. 2. Повідомлення теми та мети уроку. - Today we’ll continue to speak about holidays and preparation to them. You also learn new words and rhyme, play in dialogue. - Are you ready? Let’s start our lesson. 3. Уведення в іншомовну атмосферу. а) фонетична зарядка - Look at the picture and name the words to the following letters. - And also name the word which do not have such letter. (A. Nesvit ex. 1, p. 49) б) мовна розминка (повторення вірша див. урок № 24) 4. Повторення раніше вивченого а) самостійна робота - Match and trace. ( WB O.M. Pavlichenko ex3, p. 51) б) фронтальне опитування - I’ll show you a card and you must name the word and translate it. ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ 1. Введення нової лексики а) семантизація слів - Look at the pictures and say who can you see? What do the children do? - Let’s study to tell about this business in English. Listen and repeat. б) гра «Познач і скажи» - And now let’s play the game. - I have balloons on my table and there are words on the blackboard. Match the balloons with the words. (A. Nesvit ex 2, p. 50) в) робота в парах (практикуємо вживання запитання Do you …? та відповідаємо Yes, I do./ No, I don’t.) 2. Фізхвилинка One, two, three, four Guests are standing the door. Five, six, seven, eight My birthday is going to be great. Nine, ten We meet again. Розвиток навичок мовлення. а) бесіда - Look at the ex 4, p.60. Who can you see? - Let’s get to know what about do girls speak? - Listen to me. b) work in pairs - And now make up dialogue as in example.
|