КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Розвиток навичок читання. - Open your copybooks at page 69- Open your copybooks at page 69. Find the ex. 5b. Let’s read the words. ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ 1. Підведення підсумку уроку - At our lesson today we revised the material about the theme “Holidays” and finish the learning of alphabet. - Let’s name the words according to the alphabet. Apple, bird, cat, dog ….. 2. Закінчення уроку. - Stand up, please. - The lesson is over. Good – bye!
РОЗДІЛ 5. I GO TO SCHOOL. Я ХОДЖУ ДО ШКОЛИ. УРОК 29 Дата: ___________ Тема: Я люблю ходити до школи. Мета: повторити та активізувати ЛО попередніх уроків; презентувати нові слова за темою «Шкільне життя» і практикувати учнів в їх вживанні; практикувати вживаня граматичних структур типу «Do you like…? I see…”; закріпити літери англійського алфавіту; Розвивати техніку читання, навички аудіювання, асоціативного мислення, виконання інструкцій, навички каліграфічного письма. Виховувати любов до навчання, вміння сконцентруватися, слухати інших. Обладнання: казковий герой, тематичні малюнки, картки для роботи в групах, літери для фонетичної розминки, картки для с.р., алфавіт. ХІД УРОКУ І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ. 1. Привітання. - Hello! Hello! - What is your name? - My name is … - We are glad to meet you! 2. Повідомлення теми та мети уроку. - At our lesson today we’ll begin to learn a new unit “I go to school”. Today we’ll learn the names of school buildings, practice in using grammar structure “I see..” and also train in reading English words. - But first of all let’s train our tongue/ 3. Уведення в іншомовну атмосферу. а) фонетична зарядка - Look, who is this? That’s all right. This is Neznayko. He doesn’t go to school. He thinks that learning English is very dull. Let’s show him that it is very funny. - He has T- shirts and kites. We must match T – shirts to the following kites according to the sounds and letters. б) мовна розминка - Our guest can’t find the odd words. Let’s help him. Lookat the line of words and find the odd one. Cat, dog, frog, door. Red, green, window, blue. Teacher, car, train, boat. One, pupil, two, five. School, Christmas, New year, Easter. - You are well done. ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ. 1. Подання нового лексичного матеріалу. а) введення лексики - Children, Neznayko doesn’t know these words. Do you know them? (No, we don’t) - OK. So let’s learn new words. - Look at the picture and say what can you see? - That’s all right. [s – s – s] – [sku:l] – school. This is a school. [o: - o: - o:] – [do:] – door. This is a door. [ ts- ts – ts] – [ti:ts ] – teacher. This is a teacher. And etc. б) гра «Yes/ no» - I’ll show you a picture and you must ask the questions and guess the word. - For example: Is this a teacher? No, it isn’t. Is this a door? No, it isn’t. Is this a classroom? Yes, it is. в) робота в групах - Let’s unit in groups. You have a picture and words. Find the first letter to the following words. The pictures will help you. ( A. Nesvit 2, p. 56) 2. Розвиток навичок говоріння а) робота з підручником - Our guests wants that you tell him what can you see at the page 70. - When we want to say « Я бачу..», we’ll use such phrase “I see ..”. Repeat altogether. - Neznayko repeat with us. - And now make up sentences using the ex.1, p. 70 б) розучування вірша - Children, do you like to go to school? - So, let’s learn a poem.
|