Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Розвиток навичок письма




а) повторення літер

- Mrs Poppins says if we want to write correctly, we must revise the letters of the English alphabet.

- Let’s begin.

б) робота з картками

- And now let’s show her how we can answer the questions.

(A. Nesvit ex 3, p. 60)

Розвиток навичок читання.

- Ex 4, p. 80.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Підведення підсумку уроку

- Tell me please do you like lesson? What do you like most of all? What did you learn at our lesson?

2. Закінчення уроку

- OK. The lesson is over.

- Good – bye!

 

УРОК 33 Дата: ___________

Тема: Навчальний рік.

Мета: повторити й активізувати лексичний матеріал теми. Ознайомити учнів з новими ЛО та закріпити їх уживання в усному мовленні; продовжувати тренувати учнів у вживанні теперішнього неозначеного часу.

Розвивати вміння діалогічного та монологічного мовлення, формувати навички письма.

Виховувати любов до навчання.

Обладнання:

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1.Привітання

(див. урок 31)

2. Повідомлення теми та мети уроку.

- Today we continue to speak about English lessons and routines which we do at our lesson. And also we’ll learn names of months and as usual we revise the letters, make up dialogues, play games, speak, read, write in English.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

а) фонетична зарядка

- First of all let’s train our tongue. I have a basket with different sounds. Let’s name it.

[i:] [i] [ai] [p] [dз] [f]

б) мовна розминка

- Listen to the rhyme and tell me, please, what does it about.

Spring is green

Summer is bright

Autumn is yellow

Winter is white.

(вірш демонструється малюнками)

4. Повторення раніше вивченого

а) самостійна робота

- Write down to th small letters corresponding big letters.

B __, C ___, S ____, D ___, A ___, F ____, G ____, X ___, Z ___, R ___, H ___,

Y ___, P ___, K ___, V ___, W ____, J ____.

б) гра «A ball»

- I’ll name the words in English and you must translate them in Ukrainian.

Classroom, read, teacher, play games, pupil, pen, bag, ruler, sing a song.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Подання та відпрацювання нового лексичного матеріалу

а) введення нової лексики

- You may guess that today we’ll learn names of months.

- Look at the blackboard and repeat after me.

(прикріплюю назви місяців та називаю їх)

б) гра « Show me…”

- I’ll name the words and you must name it.

в) закріплення лексики

- Listen to the song about months and try to sing it altogether. (див. відео)

Розвиток навичок мовлення

- ex. 2, p.81

- ex. 4, p. 81

3. Фізхвилинка.

4. Розвиток навичок аудіювання.

- ex. 3, p. 81

Розвиток навичок письма.

а) усна бесіда

- I have sentences from dialogue. Let’s make it.

(ex. 3, p. 61 A. Nesvit)

б) робота з карткамu

- You have cards on your desks. Let’s match the sentences according to the pictures.

(A. Nesvit ex. 2 p. 61)


Поделиться:

Дата добавления: 2015-04-18; просмотров: 65; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты