КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Відхилення і допуски шорсткості поверхонь
Шорсткістю поверхні називають сукупність мікро нерівностей з відносно малими кроками, які утворюють рельєф поверхні (рис. 4.1). Рисунок 4.1 – Профілограма і основні параметри шорсткості поверхні
Державний стандарт ДСТУ 2413-04 установлює параметри шорсткості:
Висота нерівностей профілю кількісно оцінюється параметрами Ra, або Rz. Ra - середнє арифметичне відхилення профілю Rz - висота нерівностей профілю за десятьма вимірами (сумою п’яти найбільших виступів профілю та п’яти найбільших западин профілю) При виборі крітерія оцінки параметрів шорсткості Ra або Rz, перевагу слід віддавати параметру Ra. На кресленнях для позначення шорсткості поверхні, відповідно до ГОСТ 2.309-73, використовують наступні умовні знаки: – указує на те, що метод обробки поверхні кресленням не визначається (наприклад, ); – указує на те, що поверхня повинна бути утворена видаленням шару матеріалу, наприклад, точінням, фрезеруванням, шліфуванням і інш. Вид обробки може бути заданий текстом, тоді він пишеться на поличці знака; – указує на те, що поверхня може бути отримана без видалення шару матеріалу (литвом, ковкою, об’ємним штампуванням, прокаткою і інш).
В прикладі позначення шорсткості поверхні (рис.4.2) показано: - на фінішній операції поверхню слід полірувати; - середнє арифметичне відхилення профілю Ra = 0,025 мкм; - середній шаг нерівностей Sm = (0,063-0,040)мм на базовій довжині L = 0,8 мм; - відносна опорна довжина профілю tp = (76-64)% при рівні перерізу Р = 50% на базовій довжині L = 0,25 мм; - напрямок нерівностей – довільний.
Рисунок 4.2 – Приклад позначення шорсткості поверхні
Якщо для всіх поверхонь деталі шорсткість однакова, то позначення розташовують у правому верхньому куті креслення, а на зображенні не наносять (рис. 4.3а). У випадках, коли шорсткість поверхні однакова для частини поверхонь деталі, то в правому верхньому куті розташовують знак (рис. 4.3б). Розміри знака, взятого в дужки, мають бути однаковими з розмірами знаків, нанесених на зображенні. В разі, коли шорсткість поверхонь, що утворюють контур, однакова, позначення наносять один раз (рис.4.3в). Діаметр допоміжного знака “ о”повинен бути 4-5 мм.
Рисунок 4.3 – Позначення шорсткості
|