КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Схилів (до 30хв).
Висоти точок місцевості над рівнем моря /абсолютні висоти/ визначають на карті за допомогою відміток вершин, висот горизонталей і прийнятої на карті висоти січення рельєфу. Горизонталь - лінія, яка з’єднує на карті точки рельєфу з однаковою висотою над рівнем моря. На картах розрізняють горизонталі: * основні - відповідають висоті січення рельєфу; зображаються на картах суцільними тонкими лініями коричневого кольору; * потовщені - кожна п’ята основна горизонталь; виділяються для зручності читання рельєфу; * додаткові - напівгоризонталі; зображаються приривчастими тонкими лініями, через 0,5 висоти січення рельєфу; * допоміжні - зображаються короткими ланками переривчатої тонкої лінії через 0,25 висоти січення рельєфу. Висота січення рельєфу - відстань між двома суміжними основними горизонталями по висоті. Висота січення рельєфу підписується на кожному листі карти під її масштабом. На топографічних картах в Україні прийняті висоти січень, які вказані в таблиці.
Абсолютна висота - висота точки місцевості над рівнем моря /над середнім рівнем Балтійського моря/; вона визначається за горизонталями і підписами висот, що даються на підвищеннях, контурних точках, горизонталях і урізах води. В першому випадку їх називають висотами /вис.143.8/, в другому випадку - відмітками /відм.102,5/. Якщо точка розташована на горизонталі, її абсолютна висота дорівнює висоті цієї горизонталі /НА=140 м/, якщо точка розташована між горизонталями, тоді її абсолютна висота дорівнює висоті нижньої горизонталі плюс перевищення точки /визначається інтерполюванням/ над цією горизонталлю /НВ=110+5=115 м/.
Відносне перевищення /відносна висота/ - висота однієї точки місцевості над іншою; визначається за різницею їх абсолютних висот або за числом проміжків між горизонталями помноженим на висоту січення. Наприклад, перевищення точки А над струмком дорівнює 40 м /4*10/ .Схил - похила поверхня форм рельєфу. Основні елементи схилу
* крутизна a - кут нахилу схилу до горизонтальної площини; * висота h - перевищення вищої точки схилу над нижчою; * закладення d - проекція схилу на горизонтальному * перегин схилу - лінія різкої зміни крутості схилу: від крутого до пологого і навпаки. Напрямок схилу по карті визначається: * за розміщенням водоймищ /рік, озер/ - пониження в бік водоймища; * за показниками схилу /бергштрихами/ - штрих спрямований в бік пониження; * за відмітками висот - пониження в бік меншої відмітки; * за підписами відміток горизонталей - основа цифр в бік пониження. Крутизна схилу визначається за шкалою закладень /графіку розташованому на кожному листі карти/.
|