КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
М-холіноблокатори
Фармакотерапевтична група:S01FA01 – Засоби, що діють на органи чуття, мідріатичні та циклоплегічні засоби. Основна фармакотерапевтична дія:зменшує секрецію слинних та інших залоз, спричиняє тахікардію, покращує атріовентрикулярну провідність, знижує тонус гладком’язових органів, виражено розширює зіниці (при цьому можливе підвищення внутрішньоочного тиску), спричиняє параліч акомодації; зіниця, розширена атропіном, не звужується при інстиляції холіноміметичних засобів; максимальний мідріаз настає через 30 - 40 хв і зберігається протягом 7 - 10 днів, параліч акомодації відповідно через 1 - 3 год і зберігається 8 - 12 днів; системний ефект атропіну обумовлений його антихолінергічною (холінолітичною) дією, що проявляється у пригніченні секреції слинних, шлункових, бронхіальних, потових залоз, підшлункової залози, частішання серцевих скорочень (зменшується гальмівна дія n.vagus на серце), зниження тонусу гладком’язових органів (бронхіальне дерево, органи черевної порожнини та ін.); проникаючи через гематоенцефалічний бар’єр, впливає на центральну нервову систему; зменшує м’язовий тонус і тремор у хворих на паркінсонізм (центральна холінолітична дія), у терапевтичних дозах атропін збуджує дихальний центр, великі дози атропіну спричиняють рухові і психічні порушення, судоми, галюцинаторні явища, параліч дихання. Показання для застосування ЛЗ:у комплексній терапії запальних захворювань, травм ока і емболій, спазмів центральної артерії сітківки БНФ Спосіб застосування та дози ЛЗ:з лікувальною метою дорослим і дітям старше 7 років призначають по 1 - 2 крап. 2 - 6 р/добу; максимальне розширення зіниць атропіном, що сприяє розслабленню м’язів ока і прискорює регресію патологічного процесу, спостерігається через 30 - 40 хв, мідріаз – 7 - 10 днів, параліч акомодації – відповідно через 1 - 3 год і 8 - 12 днів. Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ:місцева дія: гіперемія шкіри повік, гіперемія і набряк кон’юнктиви, повік і очного яблука, фотофобія, мідріаз, параліч акомодації, підвищення внутрішньоочного тиску; системна дія - сухість у роті, тахікардія, атонія кишечнику, запори, затримка сечі, атонія сечового міхура, головний біль, запаморочення, порушення тактильного сприйняття. Протипоказання до застосування ЛЗ:препарат переноситься добре, але у поодиноких випадках можливо посилення побічної дії. Форми випуску ЛЗ:краплі очні, 10 мг/мл по 5 мл у фл. Торгова назва:
Фармакотерапевтична група:S01FA04 - мідріатичні та циклоплегічні засоби. Антихолінеричні засоби. Основна фармакотерапевтична дія:блокатор М-холінорецептори; запобігає дії медіатору холінергічних синапсів –ацетил хіноліну; у результаті блокування холінергічних синапсів, що розташовані у сфінктері зіниці та у циліарному м’язі, відбувається розширення зіниці за рахунок переважання тонусу м’яза, що розширює зіницю, та розслаблення м’яза, що звужує зіницю; одночасно за рахунок розслаблення циліарного (акомодаційного) м’яза виникає параліч акомодації (циклоплегія). Розширення зіниці настає протягом 15-30 хв.після одноразового закапування; мідріаз зберігається протягом 6-12 год.; має слабку спазмолітичну дію, зменшує секрецію слинних, шлункових, бронхіальних, потових залоз та підшлункової залози; підвищує внутрішньоочний тиск; зменшує тонус блукаючого нерва, що призводить до збільшення ЧСС при незначному підвищенні АТ; у середніх терапевтичних дозах справляє помірний стимулюючий вплив на ЦНС, збуджує дихання. Показання для застосування ЛЗ:для діагностичних цілей при офтальмоскопії; визначенні рефракції БНФ; передопераційній підготовці: для розширення зіниці при екстракції катаракти; при запальних захворюваннях переднього відділу ока (епісклерити, склерити, кератити, іридоцикліти, увеїти) – у складі комплексної терапії БНФ. Спосіб застосування та дози ЛЗ:закапувати у кон’юнктивальний мішок по 1 - 2 крап.; для дослідження очного дна: по 1 крап. з інтервалом в 10 хв 1 - 3 р/добу; при дослідженні рефракції у дітей та підлітків: по 1 - 2 крап. з інтервалом 15-20 хв 2 - 3 р/добу; при запальних захворюваннях: по 1 крап. 3 р/добу, у тяжких випадках допускається застосовувати по 1 крап. кожні 3-4 год. Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ:галюцинації, неадекватність мови, марення, епілептичні напади, дезорієнтація, збудження, психотичні реакції, ажитація, запаморочення, слабкість, астенія, сплутаність свідомості, атаксія, тривога, спотворення відчуттів, стомлюваність; артеріальна гіпотензія або гіпертензія, аритмія, розширення судин; кропив’янка, контактний дерматит, відчуття жару та сухості шкіри; нудота, здуття, розлади шлунка, непрохідність кишок, блювання, некротичний ентероколіт; тяжкі анафілактичні реакції, ДН; пропасниця, жар, затримка сечовипускання, сльозотеча, слинотеча, почервоніння щік; ураження ендотелію рогівки; у дітей може спостерігатись атаксія, епілептичні напади, розлади мови, збудження, незв’язна мова, галюцинації, дезорієнтація у часі та просторі, порушення впізнавання навколишніх людей, амнезія, дизартрія, церебральні прояви або дисфунції, підвищена активність, тривожність, страх, центральний антихолінергічний синдром, сонливість, плаксивість Протипоказання до застосування ЛЗ:підозра на глаукому, глаукома; підвищена чутливість до препарату та його компонентів; дитячий вік до 3 місяців Форми випуску ЛЗ:краплі очні 1% по 5 мл у фл.-крапельницях. Торгова назва:
Фармакотерапевтична група:S01FA06 – засоби, що застосовуються в офтальмології. Антихолінергічні засоби. Основна фармакотерапевтична дія:антихолінергічний засіб, який блокує М - холінорецептори сфінктера зіниці і циліарного м’яза, викликаючи мідріаз; діє подібно до атропіну, але циклоплегічний та мідріатичний ефект настає швидше і є нетривалим; максимальний ефект настає приблизно ч/з 20 хв.після інстиляції в око; розмір зіниці повертається до нормального стану ч/з 6 год. 0,5% р-н може застосовуватися для досягнення мідріазу з незначною циклоплегією; застосування 1% р-ну викликає параліч акомодації Показання для застосування ЛЗ:Мідріаз і циклоплегія для проведення обстеження в офтальмології ВООЗ Спосіб застосування та дози ЛЗ:Скіаскопічне обстеження: закапати в око 1-2 краплі 1% р-ну й повторити ч/з 5 хв.(рефракція). Якщо пацієнт не може бути обстежений протягом 20-30 хв., закапати додатково ще одну краплю для пролонгації мідріатичного ефекту. Фундоскопія: закапати в око 1-2 краплі 0,5% р-ну за 15-20 хв.до обстеження. Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ:Підвищення внутрішньоочного тиску, порушення гостроти зору, іноді психотичні реакції, розлади поведінки, серцева і легенева недостатність у дітей, які проходили лікування подібними препаратами; тимчасове печіння, сухість у роті, фотофобія з або без тимчасового помутніння рогівки, тахікардія, головний біль, збудження вегетативної нервової системи і АР Протипоказання до застосування ЛЗ:Первинна глаукома або тенденція до розвитку глаукоми (вузький кут передньої камери) та гіперчутливість до будь-якого компонента препарату Форми випуску ЛЗ:краплі очні 0,5 %, 1 % по 5 мл, по 15 мл. Торгова назва:
|