КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Робота з файламиТема: Операційна система MSDOS, команди роботи з файлами та каталогами. Оболонка Norton Commander, робота з файлами, каталогами План лекції: 1. Новий матеріал: ¨ Інтерфейс ОС; ¨ Поточний каталог, специфікації файлів; ¨ Команди з файлами; ¨ Команди з каталогами; ¨ Приклади роботи з файлами та каталогами. ¨ Призначення оболонки, необхідні ресурси; ¨ Навігація в файловій системі в середовищі оболонки; ¨ Команди з файлами, каталогами, функціональні клавіші; ¨ Зміна вмісту і вигляду інформації в панелях.
2. Контрольні питання: ¨ Як відбувається діалог користувача з інформаційною системою в середовищі MSDOS? ¨ Як визначається адреса інформації, з якою треба виконати дію? ¨ Як будується команда MSDOS? ¨ Які відомі команди з файлами? ¨ Як призначити диск поточним? ¨ Команди з каталогами; ¨ Приклади команд в MSDOS; ¨ Для чого використовується оболонка ? ¨ Як здійснюється переміщення по файловій системі, які клавіші при цьму використовуються? ¨ Як виділити файли та каталогами, з якими виконується операція? ¨ Як здійснюється копіювання, переміщення, переіменування? ¨ Як вивести на панель вміст іншого диску? ¨ Як змінити вигляд інформації в панелі?
Загальні положення Фізично ОС MS DOS складається з двох груп файлів: ядра (io.sys, msdos.sys, command.com – завжди знаходяться в ОП) та файли сервісних програм, що розширюють можливості MS DOS розв’язком окремих функцій та завантажуються в ОП командним процесором по мірі необхідності. Діалог користувача здійснюється за допомогою команд, введених з клавіатури. Команда складається з ключового слова та параметрів, що відокремлюються пробілами. Команда починає аналізуватись та виконуватись командним процесором після того, як користувач набере її текст в командному рядку та натисне клавішу Enter. Коли MS DOS готова до діалогу з користувачем, вона видає на екран монітора запрошення, що, як правило, містить інформацію про поточний диск та каталог та закінчується знаком „>”. Наприклад: A:\EXE> - поточними є диск А: та каталог ЕХЕ; C:\> -поточним є кореневий каталог диска С: Якщо на шляху до файлу знаходиться поточний каталог, то в специфікації файлу вказують тільки її частину після поточного каталогу. Наприклад, поточним ї каталог A:\cucly\tyt, а повна специфікація файлу A:\cucly\tyt\lagun\sir22.exe, тоді в команді з файлом вказують частину lagun\sir22.exe. На зразок: A:\cucly\tyt> del lagun\sir22.exe Робота з файлами Копіювання файлів: COPY FileOld FileNew - де FileOld – файл-оригінал, а File New- файл-джерело. Наприклад: C:\> copy a:\EXE\doc.txt c:\ab.txt – копіювати файл doc.txt, що знаходиться в каталозі ЕХЕ на дискуA: в кореневий каталог диска С: з новим ім’ям ab.txt. Якщо в команді ім'я файла-копії не вказано, то файл копіюється без зміни імені. Наприклад: C:\> copy a:\EXE\doc.txt c:\ - копіювати файл doc.txt, що знаходиться в каталозі ЕХЕ на диску A: в кореневий каталог диска С: з ім’ям doc.txt . Якщо в команді взагалі не вказано другий параметр FileNew, копіювання відбудеться в поточний каталог. Наприклад: C:\РІС> copy a:\EXE\doc.txt - копіювати файл doc.txt, що знаходиться в каталозі ЕХЕ на дискуA: в поточний каталог РІС диска С: з ім’ям doc.txt . За допомогою команди copy можна створювати невеличкі текстові файли, якщо адресою файла-оригіналу вказати системне ім'я клавіатури, наприклад: C:\> copy con c:\ab.txt – введений з клавіатури текст буде зберігатись в файлі ab.txt в кореневому каталозі диска С:. Після введення тексту треба натиснути клавішу F6. Вилучення файла з магнітного носія здійснюється за допомогою команди del (Delete): del FileName . C:\РІС> del paper.doc - вилучити файл paper.doc з поточного каталогу. В імені файла можна використовувати шаблони для виконання дії з групою файлів з ознакою, визначеною шаблоном, наприклад: C:\> copy a:\EXE\*.txt - вилучити з диска А: з каталогу ЕХЕ всі файли з розширенням txt.
Для перейменування файла використовується команда ren (rename), що має два обов’язкові параметри ren OldName NewName . Наприклад: C:\> ren a:\EXE\doc.txt list.txt - переіменувати файл doc.txt на диску а: в каталозі ЕХЕ на list.txt
Переглянути вміст текстового файлу: type FileName . Наприклад C:\> type a:\EXE\red.txt - переглянути вміст файла на диска А: в каталозі ЕХЕ з ім’ям red.txt.
|