КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Варіант 21. Оберіть характерні ознаки господарювання давніх слов’ян:
а) високий рівень розвитку ковальства; б) створення складних іригаційних систем; в) розвиток товарного виноробства; г) ведення підсічного землеробства; д) розвиток ткацького ремесла; е) кочове скотарство. 2. Встановіть відповідність між назвами слов’янських та тюркомовних племен і характерними ознаками їх способу життя і побуту:
а) анти, склавини; 1) войовничість; б) гуни, авари; 2) основною формою господарювання є землеробство, зокрема вирощування зернових культур – пшениці, вівса, ячменю; 3) за свідченням П.Кесарійського, їхніми племенами “...править не одна людина”; 4) ведення кочового способу життя; 5) основною формою господарювання є тваринництво; 6) за свідченням М.Стратега, “...їх ніяким чином не можна схилити до рабства та покори...”.
3. Вкажіть промисли русичів: а) садівництво; б) рибальство; в) мисливство; г) бортництво; д) тваринництво; е) склоробство. 4. Встановіть відповідність між поняттями та їх значенням:
5. Встановіть відповідність між русько-візантійськими угодами та їх умовами: а) договір князя Олега 907 р.; 1) умови угоди були написані на пергаменті б) договір князя Ігоря 944 р.; у двох грамотах, з яких одна зберігалася в Константинополі, друга – у Києві; 2) обмеження права руських купців на шовкові тканини – паволоки; 3) право безмитної торгівлі Русі з Візантією; 4) сплата кожному руському воїну по 12 гривень; 5) руські купці мали право 6 місяців жити у Константинополі, користуватися лазнею; 6) заборона русичам зимувати у гирлі Дніпра та Білобережжі. 6. Визначте поняття (одним словом):
Селянська територіальна община у давньоруській державі. Вона являла собою сусідську громаду, оскільки об’єднувала населення одного або кількох селищ. 7. Вставте пропущений історичний термін (одним словом):
Значну роль серед промислів слов’ян відігравало бджільництво - ________________, що походить від назви дерева з дуплом, заселеного бджолами. Звідти добували мед та віск, що, як і хутро, добре продавалися на ринках Візантії, Хозарського каганату, країн Західної Європи. Медом і воском також збирали данину. 8. Встановіть відповідність між торговельними шляхами, експортними товарами Русі та їх географічними маршрутами:
9. Визначте поняття (одним словом):
Запроваджені Володимиром Великим відрахування у Київській державі на користь церкви, що сплачувалися з доходів усіх князівських володінь і прибутків землевласників. 10. Визначте поняття (одним словом):
Володіння, яке колись належало батькам, закріплювалося за певною гілкою князівського роду й могло безперешкодно передаватися у спадщину дітям і онукам. 11. Визначте поняття (одним словом):
Привілейована частина давньоруського суспільства, княжі мужі, великі землевласники. 12. Встановіть відповідність між соціальними верствами та їх правами та обов’язками в другій половині ХІV – ХV ст.: а) селянство; 1) збільшення панщини; б) міщанство; 2) розвиток ремісництва; 3) сплата податків; 4) сплата данини; 5) право на самоврядування; 6) несення військової служби; 7) проведення ярмарків; 8) вихід на роботу зі своїм реманентом.
13. Вкажіть основні сфери розвитку господарства Лівобережжя другої половини ХVІІ ст.:
а) зернове хліборобство; б) городина; в) технічні культури; г) тваринництво; д) садівництво; е) виноградарство. 14. Вкажіть, яке з українських міст Російської імперії мало статус вільного порту (порто франко):
а) Херсон; б) Одеса; в) Миколаїв; г) Катеринослав; д) Полтава. 15. Вкажіть основні перешкоди на шляху впровадження машинних технологій у промисловості та сільському господарстві України у першій половині ХІХ ст.:
а) опір консервативного селянства, яке з підозрою ставилось до технічних нововведень; б) нестача у поміщиків та селян вільних коштів для придбання нової техніки; в) непридатність природно-кліматичних умов України для тогочасної техніки; г) недосконалість машинної техніки; д) відсутність кваліфікованих робітників, здатних працювати з новою технікою; е) невисока ефективність перших спроб впровадження технічних нововведень; є) негативний вплив машинного виробництва та навколишнє середовище; ж) відсутність вітчизняного машинобудування та дорожнеча імпортованого обладнання. 16. Визначте поняття (двома словами):
Система відбування панщини, яка передбачала отримання кріпаком завдання на день. 17. Виділіть етнічні українські регіони, які ввійшли до Австрійської держави у ХVІІІ – на початку ХІХ ст.:
а) Правобережна Україна; б) Закарпаття; в) Східна Галичина; г) Західна Волинь; д) Південна Бессарабія; е) Слобожанщина; є) Північна Буковина; ж) Кубань. 18. Вкажіть, коли було ліквідовано кріпосне право на українських землях Російської імперії:
а) 1848 р.; б) 1855 р.; в) 1861 р.; г) 1864 р.; д) 1875 р. 19. Вкажіть український регіон, який був індустріальним лідером Наддніпрянщини в другій половині ХІХ ст.:
а) Лівобережна Україна; б) Слобожанщина; в) Правобережна Україна; г) Південна Україна; д) Закарпаття. 20. Встановіть відповідність між галузями господарства Наддніпрянщини та особливостями їх розвитку в другій половині ХІХ ст.:
а) промисловість; 1) динамічний розвиток; б) сільське господарство; 2) регіональна спеціалізація; 3) широкомасштабне залучення іноземного капіталу; 4) низький рівень механізації праці; 5) уповільнені темпи розвитку; 6) внутрігалузева нерівномірність; 7) екстенсивний тип розвитку; 8) концентрація виробництва. 21. Знайдіть і виправте в історичному тексті три помилки:
У 60 – 90-ті роки ХІХ ст. сформувався український індустріальний район, що включав такі промислові центри: Донецький вугільно-металургійний, Подільський залізорудний, Нікопольський марганцевий. “Локомотивами” індустріального розвитку України стали вугледобувна, гірничо-рудна та текстильна галузі. На Лівобережжі та Правобережжі на індустріальні рейки перейшли традиційні для цього регіону галузі цукроваріння та машинобудування. 22. Визначте особливості промислового розвитку Західної України у другій половині ХІХ ст.:
а) уповільнені темпи розвитку; б) перевага дрібних підприємств; в) перевага великих підприємств; г) негативний вплив на розвиток промисловості конкуренції з фабрично-заводською продукцією західних провінцій Австрії; д) динамічний розвиток; е) негативний вплив на розвиток промисловості конкуренції з фабрично-заводською продукцією сусідньої Росії; є) високий рівень концентрації виробництва; ж) перевага сировинних галузей. 23. Знайдіть і виправте в істричному тексті дві помилки:
У 70-х – на початку 80-х років було встановлено залізничне сполучення між західноукраїнськими землями і Заходом. Залізничну колію проклали через Краків і Перемишль до Чернівців, потім – до інших міст Галичини. Найпізніше залізницю було збудовано на Закарпатті. До 90-х років ХІХ ст. довжина залізниці вже сягала 2,7 тис. км. Проте, на відміну від Росії, будівництво залізниць незначною мірою сприяло розвитку економіки краю. 24. Встановіть відповідність між назвами історичних регіонів і характерними ознаками їх економічного розвитку: а) Наддніпрянська Україна; 1) трудова еміграція в інші регіони імперії; б) Західна Україна; 2) тиск аграрного перенаселення; 3) бурхливий розвиток залізничного транспорту; 4) повний занепад цукроваріння; 5) розвиток нафтової промисловості; 6) швидкі темпи розвитку машинобудування; 7) трудова еміграція за кордон; 8) ослаблення сільської общини внаслідок столипінської аграрної реформи. 25. Визначте поняття (двома словами):
Соціально-економічна політика більшовиків в умовах громадянської війни, метою якої було негайне будівництво комунізму силовими методами, а не шляхом здійснення реформ. 26. Вкажіть причини запровадження непу:
а) криза перевиробництва; б) голод в радянській державі; в) відмова більшовиків від ідеї побудови комуністичного суспільства; г) криза політики “воєнного комунізму”; д) поради західних економістів; е) невдоволення селян продрозкладкою, народні повстання. 27. Визначте поняття (одним словом):
Комплекс перетворень у СРСР в 1920 – 1930 рр., спрямованих на розвиток матеріально-технічної бази, передусім важкої індустрії, посилення обороноздатності країни та становлення Радянського Союзу як індустріально розвинутої держави. 28. Знайдіть і виправте в історичному тексті три помилки:
У листопаді 1928 року розпочалося будівництво Дніпрогесу – найважливішого радянського енергетичного об’єкта. Початок будівництва було приурочено до 10-ї річниці так званої великої Листопадової соціалістичної революції, коли більшовики прийшли до влади в 1916 р. 29. Визначте причини голодомору 1932 – 1933 рр. в Україні:
а) масове вилучення продовольства у селян; б) загибель всього урожаю через несприятливі кліматичні умови; в) відсутність інформації у московського керівництва про початок голоду; г) небажання селян працювати на колгоспних полях задарма; д) штучне підтримування стану голоду щодо українських селян; е) криза перенаселення в Україні.
30. Розташуйте події у хронологічній послідовності:
а) початок ІІІ п’ятирічки; б) вбивство С.Кірова; в) завершення І п’ятирічки; г) призначення П.Постишева другим секретарем ЦК КП(б)У; д) проведення масової хвилі розкуркулення; е) пуск Дніпрогесу. 31. Визначте прізвище історичної особи:
Народився в 1905 р. у селі Лугова Орловської губернії в Росії у селянській родині. У 20-х роках ХХ ст. переїхав в Україну і почав працювати забійником на шахтах Донбасу. 31 серпня 1935 року на шахті “Центральна-Ірміне” в м. Кадіївка під час трудової зміни видобув 102 т вугілля, перевищивши норму видобутку в 14,5 раза. Його трудовий рекорд став широко відомим. Його іменем почали називати ударників праці, що в кілька разів перевиконували встановлені норми. Був депутатом Верховної Ради СРСР. Працював в наркоматі вугільної промисловоті. Герой соціалістичної праці. Місто Кадіївка було перейменовано на його честь. Помер у 1977 р. 32. Визначте поняття (одним словом):
Обов’язковий для виконання колгоспниками мінімум сільськогосподарських робіт за день у 30-х роках ХХ ст. Залежно від його виконання визначався прибуток колгоспника. 33. Вставте пропущені слова:
Із резолюції ХІІІ з’їзду КП(б)У про підсумки виконання другого п’ятирічного плану в Україні (1937): “У зв’язку з виконанням програми другої _____________ збільшено майже вдвічі виробництво предметів широкого вжитку. Завершена суцільна ______________”. 34. Визначте заходи, які нацистський окупаційний “новий порядок” передбачав здійснити в Україні у 1941 – 1944 рр.:
а) масове винищення євреїв – голокост; б) утворення незалежної соборної Української держави; в) колонізація українських земель представниками арійської раси; г) часткове винищення слов’янських народів і перетворення решти на рабів; д) відновлення демократичних прав і свобод; е) поліпшення умов розвитку української промисловості та культури. 35. Встановіть відповідність між роками, подіями у розвитку повоєнного народного господарства та їх результатами:
36. Встановіть відповідність між містами, промисловими об’єктами і роками початку їх діяльності:
37. Вкажіть сільськогосподарську культуру, вирощування якої наполегливо нав’язувалося в період правління в СРСР М. Хрущова:
а) картопля; б) пшениця; в) кукурудза; г) помідори. 38. Визначте, яка п’ятирічка мала найкращі темпи приросту виробництва й була названа “золотою”:
а) VІІ; б) VІІІ; в) ІХ; г) Х. 39. Вкажіть явища, якими супроводжувалася Чорнобильська катастрофа:
а) кількаденне замовчування факту катастрофи радянським урядом; б) відсутність суттєвих негативних наслідків аварії на ЧАЕС; в) забруднення внаслідок аварії великої території; г) відсутність уваги щодо екологічної катастрофи з боку світової громадськості; д) завдання школи сотням тисяч людей у різних країнах; е) негайне інформування людей про аварію українською владою. 40. Визначте поняття (одним словом):
Процес перетворення державної або колективної форми власності на приватну, трансформація державних підприємств та організацій в акціонерні, колективні, кооперативні тощо.
|