Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Фрагмент довідника відповідності рахунків бухгалтерського обліку номерам рядків і графам типових форм установленої звітності.




 

Номера форм Рахунки бухгалтерського обліку Ознака аналітичного обліку у масивах даних
Номера рядків у формах 1-го порядку 2-го порядку 3-го порядку
1-год 11-год Ін. Назва Код Код Назва Код Назва
- Основні засоби Разом основних засобів (коди 10, 20, 30)     Масив основних засобів з початку року наростаючим підсумком по групах і підгрупах
        Пром.-вироб. засоби (коди 11, 12, 13)      
          Будинки і спорудження    
            Будинки
            Спорудження
  130, 030           Передаточні обладн.
  140, 030, 031       Машини і устаткування    
            Силові машини
            Робочі машини
            Вимірювальні прилади
            Обчислювальна техніка
            Інші машини і устаткування
  200, 030       Транспортні засоби    
  210, 030       Інше устаткування    
              Інструмент
        Виробничі ОЗ інших галузей    
            Будівництво
            Сільське господ.
            Торгівля та гром. харчування
            Загот. організації
        Невиробничі ОЗ    
  300, 060           Комунальне господарство
            Освіта
            Культура і мистец.
            Охорона здоров’я
  Знос осн. засобів - Сальдо     Теж, знос
          Знос ОЗ (коди 11, 12, 13, ін.)      
          Знос діючих ОЗ      
          Знос основних виробничих фондів галузі    

Та інші

5.2. Облік основних засобів (фондів)

Системна обробка інформації по обліку основних засобів (фондів), що відображаються на синтетичних рахунках № 01 “Основні засоби”, № 02 “Знос основних засобів”, № 03 "Капітальний ремонт", характеризується тим, що ця інформація е обліково-постійною. Крім того, у зв'язку з єдиним технологічним процесом обробки інформації, сюди можна також віднести і пооб’єктні розрахунки сум амортизації, що обліковується на синтетичному рахунку № 86 “Амортизаційний фонд”; розрахунок сум платежів до бюджету (за основні засоби), що обліковується на синтетичному рахунку № 73 “Розрахунок з бюджетом” облік статутного фонду, що обліковується на синтетичному рахунку № 85 “Статутний фонд”.

Основними задачами, що вирішуються по цій дільниці, є своєчасне, повне і достовірне відображання в обліку, а потім видання необхідних, обробленних на ПЕОМ, показників, що характеризують:

  • надходження основних засобів за джерелами надходження;
  • приймання нових основних засобів в аналітичному розрізі;
  • здавання основних засобів до експлуатації на виробництво;
  • внутрішнє переміщення основних засобів;
  • вибуття основних засобів;
  • наявність основних засобів;
  • обчислення сум зносу основних засобів, а також сум амортизаційних відрахувань;
  • обчислення сум плати в бюджет за основні засоби;
  • дані про капітальний ремонт об'єктів обліку основних засобів;
  • дані про використання устаткування транспортних засобів;
  • дані для заповнення установленої звітності про основні засоби і нарахування амортизаційних відрахувань;
  • дат для економічного аналізу наявності, руху та використання основних засобів;
  • дані, що необхідні для інформування (у ритмі виробництва) відповідних керівників і фахівців різних рівнів про стан, рух і використання основних засобів (у першу чергу виробничого устаткування), а також про його ремонт тощо.

Важливою передумовою організації системної обробки . інформації по обліку основних засобів є розробка класифікатора, який характеризував би ці засоби по видах, групах і підгрупах та інших напрямках відповідно з формами установленої звітності або технічними параметрами.

Первинні дані, на основі яких формуються фактичні показники наявності і руху основних засобів, фіксуються у типових формах первинних документів. Дані про використання устаткування формуються спеціальними автоматизованими пристріями. Збирання фактичних показників виковується в основному таким порядком, який розглянутий у розділі 4.

Фрагмент з переліку основних первинних документів формуємих на їх основі оперативних масивів (з приведенням їх основного змісту) по обліку основних засобів (фондів), приведений у табл. 5.3.

Особливістю пооб'єктного обліку основних засобів є те, що він ведеться в сумах, округлених до цілих карбованців, тобто без копійок.

Організація системної обробки інформації по обліку основних засобів дозволяє формувати всі необхідні показники, як для оперативного управління виробництвом і проведення економічного аналізу (див. розділ 6), так і для обліку, контролю і складання установленої звітності на основі єдиної, зібраної в ритмі виробництва, інформації.

Фрагмент з переліку основних вихідних показників, що формуються у блоці і при автоматизації обліку основних засобів (фондів), та їх інформаційне забезпечення, приведений у табл. 5.4.

Слід відзначити, що формування показників по обліку основних засобів викопується у різних аспектах, за різні періоди часу, а також з початку року наростаючим підсумком. У зазначеному фрагменті переліку в основному акцептована увага на бухгалтерських облікових показниках, що формуються за ті чи інші звітні періоди часу (місяць, квартал і т. ін.) і видаються на папері у виді машинограми. Однак, такі чи інші показники можна одержувати у різних аспектах і на екран) ПЕОМ за більш короткий проміжок часу, наприклад, у ритмі виробництва або за зміну, день, тиждень тощо. Методи формування таких показників і їх використання розглянуті також у розділі 6.

Крім зазначених у фрагменті переліку, формуються фактичні показники про капітальний ремонт основних засобів, які обліковуються на синтетичному рахунку № 03 “Капітальний ремонт” по способах ремонту (господарським і підрядним), об'єктах обліку, видах устаткування і транспортних засобів, напрямках витрат і видах фінансування, субрахунках (групах основних засобів) та синтетичному рахунку в цілому. Сиди ж відноситься формування показників до синтетичного рахунку № 85 “Статутний фонд” по статтях руху фонду, групах і видах основних засобів, видах руху статутного фонду та синтетичному рахунку в цілому. Даними цієї частини заповнюються і деякі рядки типової форми № 1 “Баланс основної діяльності”.

Для оперативного збирання і обробки первинної (фактичної) інформації використовуються АРМ спеціалістів, які находяться на їх робочих місцях. Це - робітники служби головного механіка (що відповідні за використання устаткування), бухгалтер-економіст та інші.

Для прикладу розглянемо порядок формування і використання даних про надходження основних засобів на підприємство за перший тиждень звітного періоду. Мета оперативного (і єдиного) формування цих даних - своєчасний облік і аналіз прийнятих об'єктів на склад або до структурних підрозділів, а також контроль за повнотою і достовірністю даних, що вводяться до бази даних (як обліково-постійної інформації). Цей контроль треба робити зараз же тому, що, по-перше, первинний документ, на основі якого зроблені записи в оперативний масив, ще не переданий до архіву і тут же можна відновити відсутні або поправити перекручені показники; по-друге, відсутність тих чи інших даних, що характеризують прийнятий об'єкт, відобразиться в обліку, при складанні звітності, проведенні економічного аналізу тощо на довгі проміжки часу. Приянятий об'єкт обліку оформлюється актом приймання основних засобів (типова форма NОС-1), дані якого заносяться в оперативний масив ОРРКОЗ. Ця операція виконується відпорідким бухгалтером на ПЕОМ, який відповідає за цю дільницю обліку.

Якщо прийнятий варіант обліку передбачає одночасне проставлення у кожному записі масиву бухгалтерської проводки, то вона здійснюється таким чином:

  • на суму балансової вартості прийнятих основних засобів зазначається така кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку: дебет - синтетичний рахунок № 01 “Основні засоби”, кредит - синтетичний рахіунок № 86 “Статутний фонд” та відповідна стаття аналітичного обліку (джерело надходження і стаття фінансування);
  • на суму зносу, що надійшов з об'єктом обліку, зазначається така кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку: дебет - синтетичний рахунок № 85 “Статутний фонд” та відповідна стаття аналітичного обліку зносу на повне відновлення, кредит - синтетичний рахунок № 02 “Знос основних засобів”

В одержаній вихідній формі значаться номер документа, дата надходження об'єкта, коди постачальника, вида, групи і підгрупи основних засобів та інвентарний номер об'єкта, сума (балансова вартість) і код рахунків бухгалтерського обліку по дебету і кредиту, сума зносу, яка надійшла, і код рахунків бухгалтерського обліку по дебету і кредиту, група ремонтної складності, фізичні параметри об'єкта і його енергопотужність. Загальні підсумки - балансової вартості і суми зносу.

В ряді випадків для розрахунків амортизаційних відрахувань використовується постійний масив річних норм амортизації від первісної (балансової) вартості об'єкта обліку. Практика свідчить, що зручніше оперувати сумами амортизації, які обчислені на місяць і виражені в карбованцях. Ці дані також заносяться в зазначений масив по кожному об'єкту обліку. Розрахунки цих сум виконуються автоматично за допомогою, масиву норм амортизації зараз же після формування оперативного масиву.

Повна наявність достовірних даних, що характеризують об'єкт обліку, дозволяє їх використовувати досить тривалий час (як умовно-постійну інформацію) як в обліку і звітності, так і у режимі інформаційно-довідкової системи. Так, ці записи використовуються, наприклад, в обліку для одержання даних про надходження основних засобів по постачальникам і за джерелами надходження, про наявність засобів, розрахунків амортизаційних відрахувань, нарахування сум плати в бюджет за основні фонди, заповнення відповідної звітності товар.

 

Таблиця 5.3

Фрагмент з переліку основних первинних документів і формує цих на їх основі оперативних масивів по обліку основних засобів (фондів)

 

1. Акт приймання (передавання) основних засобів – АКТРRОS;

Оперативний масив обліку прийнятих основних засобів - ОРРRОS.

Основний зміст: номер документа, дата надходження об'єкта, коди постачальника, виду, групи і підгрупи основних засобів та інвентарний номер об'єкта, балансова вартість (сума) і код рахунків бухгалтерського обліку по кредиту (рахунок № 85, код джерела надходження і стаття фінансування), сума зносу, яка надійшла, ї код рахунків бухгалтерського обліку по дебету (рахунок № 86 і стаття аналітичного обліку), сума щомісячного амортизаційного відрахування, дата введення в експлуатацію і код місця (цеху) перебування об'єкта, група ремонтної складності, фізичні параметри об'єкта і його енергопотужність.

 

2. Акт про ліквідацію основних засобів - АКТLКОS;

Оперативний масив обліку вибуття основних засобів - ОРVBОS.

Основний зміст: номер документа і його дата, коди причин вибуття, виду, групи і підгрупи основних засобів та інвентарний номер об'єкта, код рахунків бухгалтерського обліку по дебету (рахунок № 85 і стаття аналітичного обліку) і кредиту (рахунок № 86 і стаття аналітичного обліку), вартість (сума) дому.

 

3. Інвентарна книга або інвентарна карта обліку об'єктів основних засобів (у перший місяць переходу на автоматизовану обробку даних) - INKAROS;

Масив обліку наявності основних засобів -NALOS.

Основний зміст: теж, що і для масиву ОРРКОS, крім номера документа і його дати, кодів постачальника, рахунків бухгалтерського обліку по кредиту і дебету.

4. Акт щодо простою устаткування (або автозбирання даних щодо простою) - АКТІSОS;

Оперативний масив обліку простоїв устаткування - ОРISOS.

Основний зміст: номер документа (код автозбирача), дата, коди цеху, виду, групи і підгрупи основних засобів та інвентарний номер об'єкта, причина і винуватець простою, тривалість (годин, хвилин) простою.

 

Таблиця 5.4


Поделиться:

Дата добавления: 2015-09-13; просмотров: 92; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.008 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты