КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Швидкості газових молекул та їх вимірювання.Швидкості руху газових молекул внаслідок їх хаотичного руху відрізняються як величиною, так і напрямами. У молекулярній фізиці виділяють поняття середньої <V>, середньої квадратичної <Vкв> та найбільш ймовірної (Vн) швидкостей . Середня (або середня арифметична) швидкість Середня квадратична швидкість Середню квадратичну швидкість називають також тепловою. Експериментальне визначення швидкостей газових молекул проведене у 1920р. німецьким фізиком О.Штерном. Схема досдіду Штерна:
Атоми Ag("срібний газ") з поверхні розжареної дротини Д через щілину Щ летять до внутрішньої поверхні циліндра Ц. Цей циліндр разом з внутрішнім циліндром Е (екран) обертається з деякою кутовою швидкістю ω. За час пробігу атомів від щілини циліндр Ц прокручується, тому на ньому осаджується шар срібла змінної товщини з максимумом посередині. Швидкість молекул, потрапивших у деяку точку В: ω – кутова швидкість циліндрів, R,r – радіуси великого та малого циліндрів відповідно, ΔS – зміщення смуг атомів срібла. Дослід підтвердив, що В досліді Штерна отримано розмитий шар з максимумом у середній частині. Це свідчить про те, що атоми срібла мали різні швидкості. Наявність максимуму говорить про те, що найбільше атомів мають швидкість, яку називають найбільш ймовірною.
|