Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Песнь 9. Ирмос: Тя Неискусобра́чную Ма́терь Бо́га Вы́шняго:




Ирмос: Тя Неискусобра́чную Ма́терь Бо́га Вы́шняго:

Вещество́ муче́ния твоего́ Бо́жие, Фео́доре, жела́ние. / Те́мже ти и вещество́ бысть веще́ственному те́ло огню́: / и́мже к Боже́ственному ра́дуяся огню́ изше́л еси́, / страстоте́рпче уго́дниче Бо́жий Фео́доре.

Му́чениче всече́стне, попали́в, не попали́лся еси́: / ты бо пре́лесть попали́л еси́, / Бо́гу же предстои́ши живы́й, / и в Нем му́ченически веселя́ся, / страстоте́рпче и уго́дниче Фео́доре.

Слава: Еди́наго Тя зна́ем Христа́, еди́наго от Тро́ицы, / во двою́ соверше́нну естеству́, / лю́ди Твоя́ спаси́ сия́, / я́же стяжа́л еси́ честно́ю Твое́ю кро́вию, / Фео́дора страстоте́рпца моли́твами.

И ныне, Богородичен: Тя неви́димаго Бо́га носи́вшую объя́тии, / на небесе́х воспева́емаго от всея́ си́лы: / и Тобо́ю нам да́руемое вы́ну спасе́ние / во обстоя́нии велича́ем.

Ирмос: Тя Неискусобра́чную Ма́терь Бо́га Вы́шняго, / Тя па́че ума́ ро́ждшую сло́вом вои́стинну Бо́га, / вы́шшую пречи́стых сил, / немо́лчными славословле́нии велича́ем.

И абие, Трисвятое.

И тропарь святаго, глас 2:

Ве́лия ве́ры исправле́ния, / во исто́чнице пла́мене, я́ко на воде́ упокое́ния, / святы́й му́ченик Фео́дор ра́довашеся: / огне́м бо всесожже́гся, / я́ко хлеб сла́дкий Тро́ице принесе́ся. / Того́ моли́твами, Христе́ Бо́же, / спаси́ ду́ши на́ша.

Слава, кондак, глас 8: Ве́ру Христо́ву я́ко щит внутрь прии́м в се́рдцы твое́м, / проти́вныя си́лы попра́л еси́, многострада́льче, / и венце́м небе́сным венча́лся еси́ ве́чно, Фео́доре, я́ко непобеди́мый.

И ныне, Богородичен, глас тойже: Я́коже предста́тельство вси, и держа́вное заступле́ние, / прегре́шшии стяжа́хом, Всечи́стая, Твою́ те́плую по́мощь, / Де́во Ма́ти Мари́е, христиа́н спасе́ние. / Тем не преста́й о нас моля́щи Спа́са, дарова́тися проще́нию.

И бывает благословение колива. Таже, Буди и́мя Госпо́дне: и Благословлю́ Го́спода: И дается преломление от иерея. И отпуст.

А идеже не быти преждесвященной, кончаем часы сице. По Осла́би, оста́ви: И по конечнех поклонех глаголем Трисвятое. По О́тче наш: Го́споди поми́луй, 12. Таже молитва, Всесвята́я Тро́ице: И начинаем Вечерню: Прииди́те поклони́мся: трижды. Псалом 103. Кафисма. И поем на Го́споди воззва́х, стихиры на 6. Мученичны 3, во Октоихе гласа, иже на ряду: И святому Феодору, 3, Слава, Феодору: Сосу́да употреби́в: И ныне, Богородичен, гласа рядоваго. Све́те ти́хий: без входа. Чтение. На стиховне Триоди самогласен дне дважды, и мученичен, глас 5: Благослове́но во́инство: Сла́ва, Феодору, глас 2: Боже́ственных даро́в: Писан в стихирах. И ны́не, Богородичен: Все упова́ние: Ны́не отпуща́еши: Трисвятое. По О́тче наш: Тропарь: Ве́лия ве́ры: Сла́ва, и ны́не, Богородичен: Вся па́че смысла: Таже ектения, Поми́луй нас Бо́же: И поклоны, 3. И облачится священник в багряный фелонь, и начинает: Благослове́н Бог наш: И мы глаголем псалом 142: Го́споди услы́ши моли́тву: И прочее якоже указано прежде. Канон на 4. И по совершении канона, Вместо: Досто́йно есть: Поем ирмос 9 песни: Тя Неискусобра́чную: Таже Трисвятое. По О́тче наш: Тропарь: Ве́лия ве́ры: Сла́ва, кондак: Ве́ру Христо́ву: И ны́не, Богородичен: Я́коже предста́тельство: Таже молитву над коливом, благословение колива. Посем, Бу́ди и́мя Госпо́дне: и Благословлю́ Го́спода: И отпуст. И входим в трапезу, и вкушаем вина и елеа, ради святаго. Сие прияхом в лавре преподобнаго отца нашего Саввы, и киновии преподобнаго Великаго Евфимия, но не творим сего ныне за честность дне. Обаче ядим варение с сливами, без масла и армеа: произволяющии же ядят сухоядение, якоже и в среду.

Подобает ведати, яко во всех пятках святыя и великия Четыредесятницы, на Вечернях и Повечериях поклонов не творим, токмо воображенныя в преждеосвященной, еже есть по Да испра́вится: поклоны 3. По входе Святых Даров, поклоны 3. И на Бу́ди и́мя Госпо́дне, поклоны 3.

Повечерия же поем великая, на нихже поем покойныя каноны настоящаго гласа, в гробнице.

Каноны же в Минеи настоящия субботы и Недели поем, егда изволит екклисиарх: един убо поем в Повечерии пятка, другий же канон поем в Повечерии Недели.

Тако творим во всех пятках, в вечер святыя и великия Четыредесятницы.

 



Поделиться:

Дата добавления: 2015-09-15; просмотров: 99; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты