КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Нормування праціНормування праці - це визначення збалансованої числової величини, яка об’єктивно характеризує виробничу операцію [12,13]. Не маючи обґрунтованих і практично перевірених норм праці не можна зробити наступне: 1. Запланувати ефективне виробництво. 2. Налагодити ефективне виробництво. 3. Оцінити працю робітника. 4. Зробити справедливе нарахування і розподіл заробітної плати. 5. Прийняти раціональні рішення з будь-якого виробничого питання. На виробництві норми витрат праці можуть бути встановлені двома методами: 1. Аналітичним, на основі удосконалення, перевірки і побудови оптимального трудового процесу. 2. Сумарним, на основі даних попереднього періоду. Перший шлях встановлення норм праці трудомісткий, але результат при цьому більш обґрунтований, ніж у другому варіанті, де одержують приблизний, дослідний. Норма праці не є величиною універсальною і характеризує тільки певне організаційно-технічне середовище, яке складають: цілі та задачі, устаткування, технологію та трудові ресурси. Це перша її особливість, а друга полягає в тому, що вимірюванню і установленню підлягають: норма часу, норма вироблення, норма обслуговування та норма чисельності. Норма часу (Н ч) – це величина робочого часу, що витрачається на виготовлення одиниці продукції (виконання одиниці роботи) одним або групою робітників відповідної кваліфікації в певних організаційно – технічних умовах. Норма часу виявляється в одиницях часу на одиницю продукції (одиницю роботи ). В загальному вигляді норма операційного часу (3.5) – це сума норм часу окремих витрат (t) на кожну категорію, що нормується:
Н ч = t оп + t ом + t пт + t воп + t пз. (3.5)
Значення індексів, що наведені, відповідають індексам, які на рисунку 3.16. . В практиці нормування виробничих процесів використовують дві категорії норми часу. Перша - це норма виготовлення одиниці продукції (t) і друга – норма виготовлення певної, значної кількості продукції (партія, серія, зміна) (Т). Перший випадок має свої складові, структуру, а також назву -"штучно-калькуляційний час" (рисунок 3.23 ).
Рисунок 3.23 - Структура норми часу Якщо продукцію випускають окремими партіями (серіями), то підготовчо – заключний час встановлюють на всю партію. В цьому випадку він майже не залежить від кількості однорідної продукції і тому норма часу на виготовлення одиниці продукції встановлюється без підготовчо–заключного часу і має назву "норма штучного часу" (t Ш) (3.6).
Н ч = t Ш = t оп + t ом + t пт + t воп . (3.6)
Маючи на увазі все викладене, очевидний наступний зв’язок (3.7).
Н ч = t шк = t ш + Тпз / n , (3.7)
де n – кількість виробів в партії; Тпз - підготовчо – заключний час на партію виробів.
Якщо підготовчо – заключний час встановлюють на зміну, то норма штучно –калькуляційного часу ( t шк ) визначається:
Н ч = t шк = t ш / (1 - Тпз / Тзм ) (3.8) Час на обслуговування робочого місця, час перерв, що обумовлені технологією і організацією виробничого процесу, час на відпочинок і особисті потреби, як правило, визначають у відсотках до оперативного (3.9) :
Н ч = t ш = tоп * [1 + (α ом + α пт+ α воп) / 100] , (3.9)
де, α ом, α пт, α воп - час на обслуговування робочого місця, час перерв, що обумовлені технологією і організацією виробничого процесу, час на відпочинок і особисті потреби відповідно. Норма вироблення ( Н в ) - це кількість продукції або об’єм роботи, що робітник або група робітників відповідної кваліфікації повинна виробити за одиницю часу в певних організаційно-технічних умовах (шт./хв., м/сек., кг/год, л/хв. та інші). Норма вироблення зворотно- пропорційна нормі часу (3.10):
Н в = 1 / Н ч; (3.10)
При цьому норма часу і норма вироблення повинна виявлятися в однакових одиницях часу і продукції. Розрахунок змінної норми вироблення здійснюють за формулами (3.11 -3.13 ): Н ч = Тзм / t шк ; (3.11) Н ч = ( Тзм - Тпз ) / t ш ; (3.12) Н ч = ( Т зм - Т ом - Т воп – Т пт - Т пз ) / t оп. (3.13)
Норма обслуговування (Но) – це кількість виробничих об’єктів (одиниць устаткування, робочих місць, одиниць площі), які робітник або група робітників відповідної кваліфікації зобов’язані обслуговувати протягом одиниці робочого часу в певних організаційно - технічних умовах. Визначення норми обслуговування припускає обов’язкове знання норми часу на обслуговування. Цю інформацію отримують виходячи з технічної (технологічної) документації, що стосується устаткування або проведення процесу. В разі відсутності цих даних норму часу визначають за допомогою хронометражу об’єкта та збирання статистичних даних. Для розрахунку норми обслуговування використовують наступні формули:
Но = Тзм / Нч. о. , (3.14)
де Нч.о.- норма часу на обслуговування одиниці устаткування, одиниці площі, певної виробничої операції.
Но = Тзм / (Н ч * n * К ), (3.15)
де n - кількість одиниць роботи, яку виконують протягом певного періоду (зміна, місяць, термін контракту); К – коефіцієнт, що враховує виконання додаткових функцій не- врахованих нормою часу (інструктаж, облік, спостерігання за процесом), а також відпочинок і особисті потреби. В безперервних виробництвах норму обслуговування розраховують виходячи з часу зайнятості робітника на обслуговуванні одного агрегату протягом зміни:
Но = ( Тзм - Твоп - Тпз ) / (tз + tп ), (3.16)
де tз- нормативний час зайнятості робітника по обслуговуванню одного агрегату протягом зміни; t п – час на перехід від одного агрегату до іншого.
Норма чисельності (Н чис) – це встановлена чисельність робітників певного професійно–кваліфікаційного складу, яка необхідна і достатня для виконання конкретних виробничих, управлінських функцій або обсягів робіт в певних організаційно – технічних умовах. За нормами чисельності визначають витрати праці по професіях, спеціальностях, групах або видах робіт, окремих функціях у цілому по підприємству, цеху або структурному підрозділу. Норма чисельності і норма обслуговування знаходяться між собою в зворотно-пропорційній залежності:
Н чис = 1 / Но. ( 3.17)
В радянські часи для типових напрямів виробництва існували нормативні довідники часу, складені за галузевим принципом. Частково їх використовують і сьогодні на підприємствах ринкової економіки, але після технічного переозброєння нормативи поновлюють повністю.
|