КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Проблеми співвідношення суспільної і державної владиВ будь-якому суспільстві, в межах якого функціонує держава, існують 2 основні форми владних відносин: 1) суспільна влада; 2) державна влада. Влада взагалі розуміється як реальна можливість суб'єктів, що її здійснюють підкоряти своїй волі підвладних. Існування двох вищеназваних форм влади визначає необхідність характеристики їх взаємодії. Проблемним в юридичній науці є визначення співвідношення державної та суспільної влади. Існує 2 позиції з цього питання: 1) суспільна та державна влада співвідносяться як загальне та особливе, оскільки державна влада реалізується в межах суспільства і є різновидом суспільної; 2) за думкою більшості вчених, суспільна та державна влада є самостійними категоріями, що характеризуються наявністю як спільних так і відмінних ознак. Спільні ознаки. 1. Це відносини, що передбачають певне підпорядкування суб'єктів. 2. Це владні відносини, що існують в суспільстві. 3. Передбачають певних суб'єктів. 4. Мають визначений зміст. 5. Їх основним призначенням є упорядкування суспільних відносин. Відмінні риси.
Проблеми співвідношення державної та політичної влади Оскільки держава функціонує в соціально-неоднорідному суспільстві, що характеризується наявністю особливої сфери суспільних відносин - політичної та політичних інтересів, то досить важливим є дослідження співвідношення державної та політичної влади. Щодо цієї проблеми, то в літературі найбільш поширеними є 3 підходи до визначення взаємодії цих влад: 1) категорія політична влада є найбільш широкою ніж категорія державна, оскільки здійснюється суб'єктами, що складають політичну систему суспільства (держава, політичні партії, політичні рухи, громадські об'єднання); 2) державна влада є більш широкою категорією, оскільки реалізується державою як центральний елемент політичної системи, що визначає статус інших елементів; 3) це рівнозначні категорії, оскільки основним суб'єктом реалізації як політичної так і державної влади є саме держава. Політична та державна влада є самостійними юридичними категоріями, що характеризуються спільними рисами: 1. Вони реалізується чітко визначеними суб'єктами. 2. Здійснюються в інтересах певної частини суспільства. 3. Приймають рішення, що мають певну форму. 4. Характеризуються певним ступенем обов'язковості. 5. Забезпечують компроміс політичних інтересів суспільства. Відмінні риси:
|