КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Задача 3
Розглянемо застосування методу балів на прикладі оцінки конкурентоспроможності підприємств роздрібної торгівлі. Вихідна інформація про різні аспекти діяльності об'єктів оцінки - підприємств роздрібної продовольчої торгівлі «Ранок», «Мрія» і «Союз», наведена в таблиці 1.4.
Таблиця 1.4. Інформація про господарську діяльність підприємств роздрібної торгівлі
Результати опитування групи експертів з метою виявлення ступеня впливу окремих складових потенціалу підприємств на рівень їхньої конкурентоспроможності наведено в таблиці 1.5.
Таблиця 1.5. Ступінь впливу окремих складових потенціалу підприємств на рівень їхньої конкурентоспроможності
На основі наведених в таблиці 1.4. та 1.5. даних необхідно оцінити рівень конкурентоспроможності кожного підприємства за допомогою методу балів. Як оцінні ключові показники можна використовувати коефіцієнти, що характеризують окремі складові потенціалу підприємства та розраховуються за даними таблиці 1.4. Максимальна кількість балів за кожним оцінним відносним показником дорівнює 10. Розв'язання:
Розрахуємо оцінні показники, що характеризують окремі складові потенціалу підприємств. 1. Маркетинговий потенціал, виходячи з наявної інформації, будуть характеризувати наступні коефіцієнти: þ коефіцієнт співвідношення товарних одиниць (ТОi/ТОср) розраховується як відношення кількості товарних одиниць в асортименті і-ого підприємства до кількості товарних одиниць в асортименті в середньому по підприємствах, що діють на даному ринковому сегменті; þ коефіцієнт оборотності запасів (Озап), обумовлений як відношення виручки від реалізації до середньої за період вартості матеріальних запасів для кожного підприємства. 2. Виробничий потенціал з урахуванням специфіки галузевої приналежності об’єктів оцінки описують такі показники: þ темпи росту виручки від реалізації (tв), розраховані в частках одиниці; þ рентабельність реалізації (Рреал), що розраховується як відношення операційного прибутку до суми виручки від реалізації ( в частках одиниці). 3. Фінансовий потенціал можна охарактеризувати за допомогою показників: þ рентабельності власного капіталу (Рвк) – відношення чистого прибутку до суми власних коштів, у частках одиниці; þ коефіцієнта автономії (Кавт) - відношення суми власних коштів до величини активів у цілому. 4. Кадровий потенціал може бути описаний за допомогою показників: þ продуктивності праці (Ппр) - відношення виручки від реалізації до середньооблікової чисельності працівників; þ коефіцієнта сталості кадрового складу (Кстал) - відношення кількості працівників, що постійно перебувають у штаті, до середньооблікової чисельності працівників. Результати розрахунків оформимо в таблицю 1.6.
Таблиця 1.6. Результати розрахунку оцінних показників конкурентоспроможності торговельних підприємств
Після складання матриці оцінних показників необхідно виділити найкращі значення за кожним показником і присвоїти їм 10 балів (відповідно до умов завдання). Розрахунок балів, отриманих за іншими показниками групи підприємств, ведеться за формулам:
Бij = Кij * Бтаxi,
Далі розрахуємо зважені бали за кожним показником з урахуванням вагомості складових потенціалу та інтегральний показник конкурентоспроможності кожного підприємства за формулою:
Результати розрахунків, наведені в таблиці 1.7. свідчать про те, що рівень конкурентоспроможності досліджуваних підприємств характеризується незначними коливаннями навколо його середнього значення. Найбільш сильну позицію в конкурентній боротьбі займає магазин «Ранок» за рахунок більш позитивного впливу чинників виробничого (рентабельність реалізації) та фінансового (рентабельність власного капіталу) потенціалу порівняно із підприємствами-конкурентами. Водночас, це підприємство характеризується невисоким ступенем реалізації маркетингового потенціалу, на дослідження якого повинні бути спрямовані майбутні заходи щодо зміцнення своєї конкурентної позиції.
Таблиця 1.7. Ступінь впливу окремих складових потенціалу підприємств на рівень їхньої конкурентоспроможності
|