КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Склад та структура доходів місцевих бюджетівСклад та структура доходів місцевих бюджетів може бути представлена таким чином рис.2.1. Доходи місцевого бюджету можуть формуватись на основі чотирьох методів централізації фінансових ресурсів: 1. Пряме вилучення доходів з державного сектору. 2. Отримання доходів від державних угідь, майна і послуг. 3. Перерозподіл доходів юридичних і фізичних осіб за допомогою податків. 4. Залучення позик.
Рис.2.1 Склад та структура доходної частини місцевого бюджету за Бюджетним Кодексом України
В державному секторі функціонування держави характеризує її підприємницьку діяльність. Як і будь-який підприємець держава має право на отримання підприємницького доходу - прибутку. Весь створений у державному секторі прибуток за правом власності належить державі. Однак певні права на цей прибуток належать і колективу підприємства. Тому практично ніколи весь прибуток державного сектору не вилучається до бюджету. При цьому у взаємовідносинах державних підприємств з бюджетом може застосовуватись як пряме вилучення доходів (шляхом платежів з прибутку) так і оподатковуваного прибутку на загальних засадах. В умовах ринкової економіки, коли переважає приватний сектор застосовується податковий метод. В умовах адміністративної економіки переважає прямевилучення доходів. Надходження від державного сектору, як правило, незначні. Це пояснюється двома причинами: · Держава, як правило, працює непривабливих для малого бізнесу сферах діяльності (де низький або відсутній прибуток). · В більшості випадків діяльність державних підприємств носить неприбутковий характер, вона спрямована на виробництво певних товарів чи послуг, а не на отримання прибутку. Доходи від державних угідь, майна і послуг формуються на основі прав власності держави. В Україні дотепер залишились загальнонародна власність на землю. Відповідно всі угіддя, надра, корисні копалини належать державі. Тому доходи від використання спрямовуються в бюджет держави. Формою таких доходів є платежі за ресурси: лісовий доход, плата за спеціальне використання прісних водних ресурсів, плата за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин. Надходження від прав власності навіть в Україні мінімальні - 2%. Податковий метод формування доходів бюджету характеризує перерозподіл доходів юридичних і фізичних осіб. Може здійснюватись на підставі законів, на відміну від прямого вилучення доходів в державному секторі. Позичковий метод означає формування доходів бюджету на поворотній основі. За нормальних умов основу доходів бюджету складають податки (95-98%) від 2 до 5% - позики. Крім реальних доходів, які формуються на основі 4-х методів держава може використовувати емісійний дохід. Емісійний дохід - ми спочатку проводимо витрати, а потім отримуємо дохід (по суті це бюджетне кредитування). В сучасних умовах місцеві бюджети в Україні формуються за рахунок надходжень з наступних джерел: - закріплених доходів; - регульованих доходів; - дотацій, субсидій, субвенцій; - інших джерел.
|