![]() КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Порядок виконання роботи1 За допомогою пінцета покладіть петлю в чашку і ретельно її промийте проточною водою впродовж декількох хвилин. У разі потреби (якщо на петлі є сліди жиру, наприклад, у результаті торкання пальцями) попередньо її знежирити, протерши ватним тампоном у мильному розчині. Потім аналогічну операцію повторіть із внутрішньою поверхнею чашки. Обов’язково впевнитися, що петля, зачіп та чашка знежирені. 2 Налити в чашку 7 (див. рис. 7.3) води в такій кількості, щоб петля могла в ній повністю зануритися у вертикальному положенні. 3 Підвісити петлю за допомогою пінцета на зачіп вимірювальної пружини динамометра 3, не торкаючись до неї пальцями. Визначте нульовий рівень відліку. 4 Встановити чашку з водою на підставку 8. 5 Підняти підставку з чашкою (рис. 7.3, позиції 7, 8) так, щоб петля повністю занурилася у рідину. Зафіксуйте це положення підставки за допомогою відповідних гвинтів. 6 Спостерігаючи за стрілкою на шкалі динамометра, повільно повертайте гвинт 9 доти, поки не розірветься плівка рідини, що тягнеться за петлею. Найбільше значення сили відносно нульового рівня (сили поверхневого натягу) запишіть у таблицю 7.1. 7 Виконати вимірювання, що описані в пп. 5, 6, кілька разів. Запишіть у таблицю 7.1 результати п’яти дослідів. 8 Обчислити середнє значення сили поверхневого натягу та похибку її вимірювання за допомогою формул:
де 9 Обчислити середнє значення коефіцієнта поверхневого натягу води та його похибку:
де <l> – середнє значення півпериметра петлі; 10 За допомогою піпетки додайте у чашку з водою одну краплю 10% розчину мильного порошку (ПАР). 11 Виконати вимірювання коефіцієнта поверхневого натягу 12 За допомогою піпетки додати у чашку з водою ще одну краплю 10% розчину мильного порошку (ПАР). Виконати вимірювання коефіцієнта поверхневого натягу 13 Побудувати графік залежності коефіцієнта поверхневого натягу рідини від кількості крапель ПАР ( 14 Зробити висновки до лабораторної роботи: 1) запишіть експериментально отримане вами значення коефіцієнта поверхневого натягу води, порівняйте цей результат з табличним; 2) проаналізувати залежність 15 Після вимірювань необхідно з петлі та із зачепа динамометра витерти рідину за допомогою чистої м'якої ганчірочки або чистого промокального паперу.
5 Контрольні питання Під час підготовки до лабораторної роботи необхідно вивчити: - теоретичний матеріал з теми “Рідкий стан” за підручником [2, 5] або конспектом лекцій [6]; - матеріал, що поданий вище до даної лабораторної роботи. Для перевірки теоретичної підготовки до лабораторної роботи дайте відповіді на такі питання: 1 Будова рідин. Поверхневий натяг рідин. Крайовий кут. 2 Формула Лапласа (доведення). Капілярні явища. Висота піднімання й опускання рідини в капілярах (доведення). 3 Що таке радіус дії молекулярних сил? Яким є радіус дії молекулярних сил. 4 Механізм виникнення внутрішнього тиску. Напрямок сили внутрішнього тиску. 5 Механізм виникнення поверхневого натягу. Напрямок сили поверхневого натягу. 6 Навести два означення для коефіцієнта поверхневого натягу. 7 Що таке ПАР і чому їх так називають? 8 Як впливають ПАР на коефіцієнт поверхневого натягу? 9 У чому фізична сутність прання? 10 Як пояснити стійкість мильних бульбашок і мильної піни? Доведіть формулу для похибки коефіцієнта поверхневого натягу.
|