КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Допуски кутових розмірів
Система допусків кутів розповсюджується на кути конусів і призматичних елементів деталей з довжиною меншої сторони кута до 2500 мм. Для опису конічних поверхонь у стандартах прийняті такі терміни і позначення (рис.10.1); 1 - вісь, 2 - вершина, 3 – твірна, 4 – діаметр малої основи – d, 5 - конічна поверхня, 6 –діаметр у заданому поперечному перерізі - DS, 7 –діаметр великої основи - D (основна площина, в якій задається номінальний діаметр конуса), L - довжина конуса, LS – осьова відстань від основи до заданого поперечного перерізу, α - кут конуса α/2- кут нахилу (кут між твірною і віссю конуса), С – конусність, відношення різниці діаметрів двох поперечних перерізів до відстані між ними
= 2 tg α /2
Рисунок 10.1 - Параметри конуса
Базова площина–площина перпендикулярна осі конуса, яка служить для визначення осьового положення основної площини або осьового положення даного конуса щодо конуса, з яким він з’єднується (рис. 10.2). В окремому випадку базова і основна площини можуть збігатися.
1 2 1 2
Зовнішній конус Внутрішній конус
1 – основна площина, 2 – базова площина
Рисунок 10.2 – Відстань площин конусів
Відстань площин конуса-осьова відстань (Zе, Zі) між основною і базовою площиною конуса (рис. 2.10). Осьову відстань між базовими площинами конусів називають базовою відстанню з'єднання ZP. Взаємозв'язок між розмірами D, d, α і L враховують при призначенні допусків. Для кутів у ГОСТ 8908 – 81 встановлено 17 ступенів точності, що позначаються AT1 АТ2..., АТ17. Букви АТ позначають допуск кута, тобто різницю між найбільшим і найменшим граничними кутами. Допуск кута AT при переході від одного ступеня до іншого змінюється за геометричною прогресією з φ = 1,6. Для кожного ступеня встановлені: - допуск кута АТα (рис.10.3а) (на кресленнях рекомендується вказувати округлене значення допуску кута АТ'α у градусах, хвилинах, секундах). - допуск кута АТh, виражений відрізком на перпендикулярі до сторони кута, що є протилежним куту АТα на відстані L1 від вершини цього кута (рис.10.3б).
Рисунок.10.3 - Розташування полів допусків кутів конусів
Для конусів, які мають конусність не більше 1 : 3, приймають L1 = L і призначають допуски виду ATD; значення ATD~ АТh (різниця не перевищує 2%).
Для конусів, які мають конусність більше 1 : 3.
АТD = ,
де α — номінальний кут конуса. Значення АТh і ATD вказані для крайніх значень інтервалів довжин L або L1. Допуски кутів призматичних елементів деталей потрібно призначати залежно від номінальної довжини L1 меншої сторони. Допуски кутів можуть бути розміщені в плюс (+АТ), у мінус (-АТ) або симетрично щодо номінального кута.
|