Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроникаТема 6. Скульптура як вид пластичного мистецтва.
Читайте также:
  1. Готика в Германии, (архитектура, скульптура, витраж).
  2. Готика во Франции, (архитектура, скульптура, витраж, дпи).
  3. Древнегреческая архитектура и скульптура.
  4. Миниатюра и скульптура
  5. СКУЛЬПТУРА
  6. СКУЛЬПТУРА
  7. Скульптура
  8. Скульптура XX века
  9. Скульптура Этрурии. Своеобразие портрета. Каменные и терракотовые саркофаги и урны с портретами. Бронзовая статуя Авла Метелла.

План.

1) Види і жанри скульптурного мистецтва.

2) Матеріали і техніка виконання.

1) Види і жанри скульптурного мистецтва.

Скульптура, чи ваяння (від лат sculpo – висікати, вирізати), -- вид мистецтва, пов’язаний зі створенням об’ємних художніх форм у реальному просторі.

Для відтворення об’ємності фігури чи предмета скульптор спирається на практику пластики та моделювання.

За жанрами скульптура розподіляється на портретну, жанрову (побутову – відтворення різних побутових сценок), анімалістичну (зображення тварин), історичну (портрети історичних осіб та історичні сцени).

Мистецтво скульптури обирає своїм об’єктом переважно людину, іноді тварину (тоді виникає анімалістичний жанр) і значно рідше – натюрморт чи пейзаж.

За формою виділяють два основних види скульптурного мистецтва:

 

Скульптура
Кругла скульптура

Скульптура

Рельєф

 

1. Кругла скульптура – це тривимірний об‘ємний витвір, що зумовлює необхідність дотримання реальних пропорцій зображуваного і містить такі різновиди: статую, групу статуй, бюст тощо. Кругла скульптура передбачає огляд з різних кутів зору. Кругла скульптура – це не видимість матеріальних тіл, як живопис, а справжні матеріальні тіла: мідний вершник, мармуровий лев, фарфорова балерина. Примітно, що у всі часи предметом скульптурного втілення були в основному живі істоти – люди і тварини; рослинний світ, неживі предмети мові скульптури піддаються через силу.

Ніка Самофракійська. ІІ ст. до н.е. Греція.

 

2. Рельєф – вид скульптурного мистецтва, що розташовує об’ємне зображення (групи людей, пейзаж) на лінії, перпендикулярній до площини. У свою чергу рельєф поділяють на барельєф – плескате зображення, що ледве виступає над площиною, та горельєф – скульптурне зображення, яке на половину свого об’єму знаходиться над поверхнею. Існує ще один варіант рельєфу , що зустрічається досить рідко – так званий заглиблений рельєф, коли зображення залишається на рівні площини, а вирубуються тільки його зовнішні контури (його ще називають контр-рельєфом). Рельєфні зображення використовують при художньому оформленні стін будівель і постаментів пам’ятників.

Ніка, що розв'язує сандалію. V ст. до н.е. Греція. Частина інтер'єру гробниці фараона. Контр - рельєф. ІІ тис.до н.е. Єгипет.

Фідій та учні. Три богині. Горельєф фронтону Парфенону. Мармур. V ст. до н.е. Греція.

 

За своїм змістом та функціями скульптура поділяється намонументальну, станкову і декоративну.

 


Витвори скульптури існують не в умовному; а в реальному просторі, тому такою важливою і їхня взаємодія. Площі, набережні, парки, меморіальні комплекси, фасади будівель є сприятливим середовищем для скульптури великих форм – монументальної скульптури. Статуї охороняють місто, урочисто зустрічають гостей біля під’їздів, вінчають собою будівлі, танцюють біля фонтанів, скорботно схиляються над могилами. Ніби зростаючись з будівлею, вони перетворюють на колони (каріатиди, атланти).

Монументальнаскульптура призначена для встановлення у громадських місцях, доступних для великої кількості людей. Її відрізняють великі розміри, величність і узагальненість форм, довговічність матеріалу. Монументальна скульптура здібна вирішувати великі ідейно-образні завдання, з особливою повнотою розкривається у міських пам’ятниках, монументах, меморіальних спорудах. Існує також різновид цього виду – декоративно-монументальна скульптура. 

Пам’ятник Марку Аврелію. Рим. ІІ ст. н.е. Роден О. Поцілунок. 1886 р. Музей Родена, Париж.

Станкова скульптура напряму не пов’язана з архітектурою і не розрахована на встановлення у певному місці, не залежить від оточення. Вона носить камерний характер і зазвичай розміщується в інтер’єрах: залах виставок, музеях, житлових приміщеннях. Це визначає її відносно невеликі розміри, а також улюблені жанри: портрет, побутовий та анімалістичний жанри, ню. Станкова скульптура розкриває внутрішній світ зображуваної моделі, її тонкий психологізм, розповідність.

 

Станкова скульптуране і найчастіше знаходиться в музейних залах. Вона яка має камерний характер і представлена жанром портрета. Її різновид – дрібна (або мілка, мала) пластика: статуетки з порцеляни, теракоти, майоліки. До іграшки скульптура малих форм, особливо виконана з фарфору або фаянсу, подібна тим, що використовує колір. Скульптура малих форм, або мала пластика, призначена переважно для житлового інтер’єру. Це бронзові статуетки, погруддя, маленькі фігурки з глини і фарфору.

Сучасна станкова скульптура зазвичай зберігає природний колір матеріалу – каменю, бронзи, дерева, а невеличкі статуетки, як правило, розписуються: колір активно використовується для підвищення художньої виразності. Цій формі скульптури доступні і світ високих почуттів, і м’який гумор, і гротеск, і карикатура.

 

Димківська іграшка. Бариня й олень. 1960.

 

Декоративна скульптура виконує функцію художнього оформлення будівель, парків, вулиць, майданів міст. Провести межу між декоративною і монументально скульптурою часом важко. 

Капітель колони з базиліки Геркулеса у Равенні. Капітель колони у церкві Сан-Вітале у Равенні. VI ст.


Дата добавления: 2015-08-05; просмотров: 100; Нарушение авторских правlektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2022 год. (0.032 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты