КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Описати суть трансформації координат методом ГельмертаТрансформацію координат можна виконати, якщо відомі координати пунктів в обох системах або параметри (“ключі”) переходу. Існує декілька способів розв’язку задачі для кожного з яких необхідна мінімальна кількість вихідних пунктів. Розв'язок буде найбільш достовірним якщо таких пунктів буде більше, що дозволить виконати трансформацію за методом найменших квадратів і оцінити точність отриманих результатів. Трансформація може бути виконана наступними способами: 1. Перетворення методом Гельмерта, при цьому ні кути, ні довжини сторін не деформуються 2. Афінне перетворення, можуть деформуватися і кути і лінії. В першому випадку перетворення відбуваються зі збереженням масштабу. Ми розглянемо перетворення двовимірних координат, тому що в сфері землеустрою це завдання виникає найчастіше.
Рис. 6.1. Два різних набори планових геодезичних координат містяться у векторах та . Двовимірне перетворення подібності Гельмерта описується формулою: (6.1) де μ – масштабний множник; – матриця повороту (6.3) Рівняння (6.1) в поєднанні з формулами (6.2) і (6.3) є двовимірним перетворенням Гельмерта з чотирма параметрами, зокрема двома компонентами зсуву с1 та с2, масштабним множником μ, а також кутом повороту . Підстановка рівняння (6.2) і (6.3) у вираз (6.1) дає формули для розрахунку координат точок: (6.4) Якщо параметри перетворення відомі то за їх допомогою рівняння (6.4) координати з системи можна перетворити в систему . У випадку якщо параметри не відомі, то їх можна визначити використовуючи координати двох спільних точок, застосовуючи допоміжні невідомі: (6.5) Можна записати лінійне рівняння відносно невідомих:
Розглянувши систему цих рівнянь можна зробити висновок, що достатньо мати координати двох точок для розв'язку системи: (6.8) Для визначення значень невідомих параметрів достатньо мати координати трьох точок в початковій і кінцевій системі координат, або ж параметри переходу. Формули Гельмерта використовують в тих випадках, коли локальна мережа при трансформації координат її пунктів в іншу систему координат зберегла свої початкові форму і розміри. Це дуже важливо в тих випадках, коли існують юридичні документи на земельну ділянку ( державний акт).
|