Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроникаКриміналістична характеристика кримінальних правопорушень в сфері обігу наркотичних засобів.
Читайте также:
  1. CASE-средства. Общая характеристика и классификация
  2. PR-мероприятия для СМИ (виды, характеристика, особенности).
  3. А Классификация и общая характеристика основных методов контроля качества.
  4. АВАРИИ НА АЭС И ИХ ХАРАКТЕРИСТИКА.
  5. АВТОТРАНСПОРТНЫЕ АВАРИИ И ИХ ХАРАКТЕРИСТИКА.
  6. Адміністративна відповідальність за порушення в сфері будівництва і житлово-комунального господарства.
  7. Адміністративно-правовий статус громадян України (права й обов’язки у сфері державного управління).
  8. Актиномицеты. Таксономия. Характеристика. Мик­робиологическая диагностика. Лечение.
  9. Акционерный способ финансирования инновационных проектов. Характеристика его выгод и недостатков.
  10. Антагонізм у мікроорганізмів. Антибіотики, характеристика, принципи одержання, одиниці виміру. Класифікація за механізмом дії на мікроорганізми.

Протидія незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів вважається одним із пріоритетних напрямів діяльності правоохоронних органів на сучасному етапі розвитку української держави, адже відомо, що безупинно ростучі темпи поширення наркозалежності серед неповнолітніх, формування спеціалізованих організованих злочинних угруповань, які займаються наркобізнесом, значне збільшення кількості злочинних діянь, учинених під впливом наркотичного сп’яніння чи у сфері обігу наркотичних речовин, дедалі помітніше становлять загрозу для безпеки та здоров’я всієї нації. Кримінальний кодекс України передбачає кримінальну відповідальність за такі види злочинів у статтях 305-320. Зважаючи на багатоманітність злочинних діянь у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їхніх аналогів або прекурсорів, криміналістична класифікація цього виду злочину може формуватися на основі численних критеріїв: за способом учинення злочину, за місцем збуту наркотичних засобів, за місцем і методикою виробництва (виготовлення) наркотичних засобів, за предметом незаконного обігу, за особою злочинця (злочинців), за метою тощо.

Типовий предмет злочину охоплює наркотичні засоби, психотропні речовини, їхні аналоги та прекурсори.

Наркотичні засоби - рослини, сировина або речовина природного, синтетичного і напівсинтетичного походження (фізична ознака), що мають властивість впливати на центральну нервову систему, призводять до стану особливого сп’яніння і наркотичної залежності (медична ознака), класифікуються в міжнародних конвенціях, спеціальних нормативних актах і віднесені до зазначеної категорії Комітетом з контролю наркотиків Міністерства охорони здоров’я України (юридична ознака), а зловживання ними ставить під загрозу народне здоров’я (соціальна ознака). Наркотичні засоби залежно від джерел їхнього походження доцільно поділяти на три групи: 1) наркотичні засоби рослинного походження; 2) наркотичні засоби синтетичного походження; 3) наркотичні засоби напівсинтетичного походження.

Психотропні речовини - будь-які природні та синтетичні речовини й матеріали, що здійснюють стимулювальний або депресивний вплив на нервову систему, викликають галюцинації, порушення моторної функції, мислення, сприйняття або настрою, призводять до стану залежності, класифікуються в міжнародних конвенціях і віднесені до цієї категорії Комітетом (наприклад, ЛСД-25, ДЕ, мескалін, фенолін пентобарбітал, седуксен, феназепам та ін.).Прекурсори - речовини та їхні солі, які класифікуються в міжнародних конвенціях як хімічні матеріали, що використовуються для виготовлення наркотичних засобів і психотропних речовин, а так само хімічні речовини та їхні солі, що використовуються з тією ж метою і віднесені до зазначеної категорії Комітетом. До них належать такі хімічні речовини та їхні солі, як ефедрин, ергометрин, лезергінова кислота, псевдоефедрин, фенілацетон та ін. Прекурсорами так само визнаються ангідрит оцтової кислоти, ацетон, етиловий ефір, калію перманганат, сірчана кислота та ін.

Типовий спосіб готування. Сутність стадії готування залежить від конкретного виду злочину в цій сфері, оскільки уніфікувати весь комплекс злочинних дій щодо підготування до всіх видів злочинів можливо тільки на загальнотеоретичному рівні (ретельне планування злочину, підшукування знарядь, засобів, співучасників злочину, маскування слідів злочину, підготування алібі тощо). Якщо говорити більш конкретно, наприклад, про незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їхніх аналогів без мети збуту (ст. 309), то в цьому випадку стадія готування може охоплювати вибір часу, місця, обладнання чи інструментарію, необхідних хімічних речовин, предметів побуту для виробництва (виготовлення) наркотичних засобів; стадія готування контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин, їхніх аналогів або прекурсорів (ст. 305) охоплюватиме виготовлення, пристосування спеціальних схованок у транспортному засобі, планування маскування предметів злочину в спеціальному упакуванні, під виглядом певного товару, підроблення документів на перевезення через кордон цього товару тощо; стадія готування для посіву або вирощування снотворного маку чи конопель (ст. 310) передбачатиме вибір земельної ділянки, зазвичай у сільській місцевості, підшукування та придбання насіння (розсади), вирішення питання охорони майбутнього «кримінального врожаю», планування способів збуту (перероблення) вирощеної сировини тощо.Типовий спосіб учинення. Знову ж таки специфіка способу вчинення злочину обумовлюється певним складом злочину, який розслідується. У цілому можна зазначити, що серед усіх злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їхніх аналогів або прекурсорів найтиповішими є:

- контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їхніх аналогів або прекурсорів;

- незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їхніх аналогів;- незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їхніх аналогів без мети збуту;

- організація та утримання місць для незаконного вживання, виробництва чи виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їхніх аналогів;

- незаконна видача рецепта на право придбання наркотичних засобів або психотропних речовин.

У виготовленні наркотиків кустарним способом застосовується: розтирання зеленої маси; просіювання, пропарювання пилку коноплі; підсмажування пилку коноплі або готової анаші на соняшниковій олії; відварювання анаші чи маку на молоці; заварювання листя коноплі чи маку; просочування маковим соком тампонів марлі чи інших матеріалів; виготовлення настоянки з макової соломи та ін.

Типовий спосіб приховання. Приховання матеріальних слідів і знарядь злочину може проявлятись у формі викидання безпосередньо під час затримання та особистого обшуку паперових, поліетиленових пакетів, шприців, банок, наповнених наркотичною речовиною; викидання, спалення відходів від виробництва чи вживання наркотичних речовин (шприців, ємностей зі слідами ацетильованого опію, поліетиленових пакетів, мішків); прання, миття, чищення посуду та інших предметів побуту, засобів і знарядь, які використовувались у виробництві, виготовленні, розфасуванні, упакуванні наркотичних речовин; збут, обмін, переховування грошей, здобутих злочинних способом у сфері обігу наркотичних речовин; знищення рецепта на право придбання наркотичних засобів або психотропних речовин тощо.

Типова особа злочинця. Зважаючи на наявність різних складів злочину, а відповідно і численність способів їх учинення, за законодавством України про кримінальну відповідальність, говорити про особу злочинця надто складно у загальнотеоретичному аспекті. З огляду на це доцільно розглядати не соціально-демографічні та інші показники однієї категорії суб’єктів, а класифікацію типових осіб злочинця для окремих підвидів злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їхніх аналогів або прекурсорів:

- для виробництва (виготовлення) наркотичних засобів - типовими є особи, які володіють технологією перероблення нарковмісних культур чи синтезу хімічних сполук на предмети незаконного обігу, тому нерідко це - особи, які мають хімічну чи біологічну освіту, а самі зазвичай не вживають наркотичних засобів, за винятком тих випадків, коли виготовлення здійснюється для власного вживання без мети збуту;

- для збуту наркотичних засобів - типовими є особи віком до 40 років, яких можна також класифікувати на групи: 1) продавці-початківці (здебільша не наркозалежні неповнолітні та молоді люди, студенти, які негативно характеризуються, ведуть «нічний» спосіб життя, збувають товар у нічних клубах і розважальних закладах); 2) роздрібні продавці (збувають наркотичні речовини свого виробництва у невеликих кількостях); 3) оптові продавці (зазвичай є учасниками злочинних угруповань, мають певні транспортні маршрути та налагоджені міжнародні зв’язки); 4) продавці сімейного типу (участь у розповсюдженні наркотичних речовин беруть кілька членів сім’ї, однієї родини, у якій може бути функціональний розподіл за місцем, часом збуту, видом і кількістю наркотичних засобів, деякі з цих осіб можуть бути наркозалежними);

- для перевезення наркотичних засобів - типовими є особи, які виступають посередниками між виробником і збувальником, часто ці особи до перевезення наркотичних засобів можуть залучити через обман чи зловживання довірою своїх родичів чи знайомих, безумовно, не повідомивши про специфіку вантажу;

- для зберігання наркотичних засобів без мети збуту - типовими є особи, які епізодично, періодично або систематично вживають наркотичні засоби;

- для видачі рецепта на право придбання наркотичних засобів або психотропних речовин - медичні працівники.

Типові час, місце, обстановка злочину. Вказані елементи криміналістичної характеристики цього виду злочину необхідно розглядати з прив’язкою до конкретного складу злочину. Зважаючи на визначені вище типові способи вчинення злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їхніх аналогів або прекурсорів, найтиповішими є такі обставини часу, місця:

- контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їхніх аналогів або прекурсорів - будь-який час доби, в пунктах пропуску митного контролю або переміщення через кордон України поза митним контролем;

- незаконне виробництво, виготовлення з метою чи без мети збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їхніх аналогів - типовим є вечірній та нічний час доби (у взятих в оренду квартирах, власних житлових чи підсобних приміщеннях виробників);

- зберігання з метою чи без мети збуту наркотичних засобів - будь-який час доби, зберігання у невеликих розмірах можливе в особистому одязі підозрюваного, особистих речах, що їх особа має при собі, у транспортному засобі, зберігання у великих розмірах можливе у транспорті, житлових і підсобних приміщеннях, спеціальних схованках;

- перевезення, пересилання наркотичних засобів - будь-який час доби (у спеціальних схованках у транспорті, ручній поклажі, в посилках);

- організація та утримання місць для незаконного вживання, виробництва чи виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їхніх аналогів - будь-який час доби, у взятих в оренду квартирах, власних житлових чи підсобних приміщеннях виробників.

Типова слідова картина. Матеріальні сліди вчинення злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їхніх аналогів або прекурсорів можна згрупувати в такі основні комплекси:

- сліди на особі злочинця (сліди наркотичного засобу або сировини, з якої його виготовляють, сліди вживання наркотичного засобу, сліди ін’єкцій, наркотичний засіб, прихований в одязі, білизні, стан наркотичного сп’яніння в особи, абстинентний синдром тощо);

- сліди на місці злочину (сліди виготовлення наркотичних засобів: хімічні речовини, розчинники, рослинна сировина для виготовлення наркотичних засобів, посуд із залишками наркотичної речовини, розфасовані пакети (наповнені шприци) наркотичної речовини для збуту, марлі та бинти, просякнуті наркотичною речовиною; сліди збуту: наркотичний засіб, який став предметом збуту, гроші, здобуті злочинним способом; сліди вживання: використані шприци, відбитки пальців рук; сліди перевезення (зберігання) наркотичних речовин у транспортному засобі, приміщенні; підроблені рецепти на право придбання наркотичних засобів або психотропних речовин тощо).

Варіанти типових слідчих ситуацій, які виникають із появою інформації про злочин, безумовно, корелюються з конкретним складом злочину.

Варіанти типової сприятливої слідчої ситуації

• Працівниками правоохоронних органів затримано особу, за особистого огляду якої виявлено паперовий згорток із рослинною масою зеленого кольору в подрібненому стані. Зібрані у справі докази (показання підозрюваного, показання свідків, висновки дослідження тощо) підтверджують вину особи у вчиненні злочину, передбаченого ст. 309 КК України.

• Особа звернулася до правоохоронних органів із заявою про незаконне виготовлення (утримання місць для вживання, збут) наркотичних засобів мешканцями за певною адресою. У результаті проведених оперативно-розшукових заходів поталанило встановити осіб, які вчинили злочин, зібрані у справі докази підтверджують їхню вину.

Варіанти типової несприятливої слідчої ситуації:

• Із наркотичним засобом затримано особу, яка надає правоохоронним органам інформацію про те, хто їй цей наркотичний засіб продав. Одначе зібрані у справі докази не дають можливості встановити особу продавця та місце її перебування.

• Затримано особу, яка є співучасником контрабанди наркотичних засобів, одначе вона бере на себе всю вину. Зібрані у справі докази не створюють можливості для ідентифікації та притягнення до кримінальної відповідальності інших осіб злочинців.

Варіанти типової конфліктної слідчої ситуації

• Встановлено і затримано особу (співучасників), яка вчинила злочин у сфері незаконного обігу наркотиків, але ця особа заперечує свою вину, намагається знищити, викинути наркотичні засоби, які зберігала при собі.

Варіанти типової неконфліктної слідчої ситуації

• Встановлено і затримано особу (співучасників), яка вчинила злочин у сфері незаконного обігу наркотиків, і ця особа повністю визнає свою вину. Методику формулювання версій у разі отримання повідомлення про вчинення злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їхніх аналогів або прекурсорів доцільно розглядати з позицій системної класифікації.

Типові слідчі версії

• Загальні версії щодо всієї події, яка трапилася:

- було вчинено злочин - зберігання наркотичного засобу без мети збуту;

- не було вчинено злочину - мали місце збирання, перероблення, зберігання лікарських рослин, сумішей;

- було вчинено інший злочин - зберігання наркотичного засобу з метою збуту.

• Окремі версії щодо окремих аспектів злочинного діяння:

- за метою (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення з метою чи без мети збуту);

- за особою злочинця: злочин учинено однією особою (групою осіб); групою осіб за попередньою змовою (без попередньої змови); раніше судимою особою (раніше не судимою особою) тощо;

- за місцем збуту наркотичних засобів: продаж наркотичних засобів проводиться за місцем проживання продавця; у транспорті; у громадських місцях; у розважальних закладах; у навчальних закладах тощо;

- за місцем приховання наркосировини: наркосировина зберігається у житлових приміщеннях (у підсобних приміщеннях); у спеціально підготовлених схованках; у транспортному засобі тощо.

Типовими приводами для порушення кримінальної справи є: безпосереднє виявлення злочину правоохоронними органами та заяви громадян, які стали свідками злочину.

Типові обставини, що підлягають з’ясуванню: час, місце, обстановка готування, вчинення та приховання злочину, в яких діях він проявляється (контрабанді, виготовленні, зберіганні наркотичних засобів, видачі рецепта, незаконному посіві наркосировини тощо); предмет злочину, тобто який наркотичний засіб і в якій кількості було виявлено та вилучено, а також яким є походження цього наркотичного засобу (місце та інші обставини придбання, збуту, контрабандного ввезення з-за кордону, купівля незаконно виданим рецептом в аптечному закладі і т. д.); знаряддя, засоби та спосіб злочинного діяння, послідовність виконання дій та заходів щодо виготовлення (виробництва), перевезення, пересилання наркотичних засобів; особа злочинця, співучасників, роль кожного з них на стадії готування, вчинення та приховання злочину; обставини, які пом’якшують чи обтяжують кримінальну відповідальність; причини та умови, які сприяли вчиненню злочину.


Дата добавления: 2015-04-18; просмотров: 39; Нарушение авторских правlektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2022 год. (0.017 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты