![]() КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИСтр 1 из 7Следующая ⇒
Криворізький державний педагогічний університет
ІСТОРИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ
КАФЕДРА ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
КОМПЛЕКСНА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА ДО ДЕРЖАНОГО ІСПИТУ З ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН
КРИВИЙ РІГ -2009
Програма підготовлена доцентом кафедри історії України ,кандидатом юридичних наук Ніколайченко Галиною Михайлівною.
Рецензент: доктор історичних наук ,зав. Кафедрою історії України Шайкан В.О.
Затварджена на засіданні кафедри історії України пр.№ від
Затверджено вченою радою Криворізького державного педагогічного університету Протокол № ,від”____” _______” 2009р.
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА.
Процеси європейської інтеграції охоплюють дедалі більше сфер життєдіяльності включаючи до цього вищу освіту Україна чітко визначила орієнтир на входження в освітній і науковий простір Європи, здійснює модернізацію освітньої діяльності в контексті європейських вимог. Обрані шляхи модернізації вищої освіти України співзвучні загальноєвропейським підходам. Професіоналізація навчального процесу –це така його цілеспрямована організація, за якої професійні уміння й навички майбутнього вчителя формують викладачі правових наук використовуючи для цього всі навчально - виховні форми і методи. Важливу роль у формуванні практичних умінь і навиків вчителя з основ правознавствавідіграють вузівські дисципліни з права. Навчальна програма курсу розрахована на студентів ,які навчаються за освітньо- кваліфікаційними програмами підготовки спеціалістів і магістрів.
Програма з правових дисциплін для вищих навчальних закладів виходить з необхідності розв*язання таких завдань: - ознайомити студентів із основними поняттями, категоріями, інститутами науки та галузей права України; - дати тим, хто навчається базові знання щодо провідних галузей права. -засвоєння студентами положень, що стосуються законодавства, правовідносин, відповідальності у праві ,об*єктів та суб*єктів права . - опрацювання основних положень права зарубіжних країн. - підвищення наукового і виховного рівня викладання; - досягнення наступності в правовій освіті на єтапі вищої школи у порівнянні з загальноосвітньою школою; - використання здобутків правової науки у викладанні правознавства;
Метою вивчення правових дисциплін у вищій школі: - є правова підготовка студентів, майбутніх вчителів, формування у них правової і політичної культури, нового усвідомлення таких явищ як держава і право. - розкрити зміст основних положень правовових інститутів. -розвиток правової культури і правосвідрмості майбутніх спеціалістів; -виховання патріотичних і морально-етичних переконань спеціалістів; -навчання практичних навичок роботи з законодавчими актами і науковою літературою; -вироблення умінь застосовувати набуті знання з права у повсякденній діяльності,для орієнтації в суспільно- політичному житті ,оцінки суспільних явищ і подій; майбутні спеціалісти повинні опанувати знання з права ,оволодіти елементами наукового підходу до правової системи України,набути навички роботи з нормативно –правовими актами;
КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ 1 „Загальна частина”
Тема 1. КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО – ПРОВІДНА ГАЛУЗЬ ПРАВОВОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ. Предмет конституційного права як галузі права, законодавства, науки та навчальної дисципліни. Місце конституційного права в системі права. Роль (функції) конституційного права в правовій системі, теорії та практиці державно-правової реформи. Загальнолюдські політико-правові цінності в науці конституційного права. Джерела науки конституційного права.
Тема 2. КОНСТИТУЦІЙНІ НОРМИ ТА ДЖЕРЕЛА КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА Поняття та особливості конституційних норм. Конституційні інститути: поняття, закономірності формування та розвитку в умовах державно-правової реформи в країні.Поняття та види джерел конституційного права. Система та систематизація конституційного права.
Тема 3. КОНСТИТУЦІЯ – ОСНОВНИЙ ЗАКОН ДЕРЖАВИ ТА СУСПІЛЬСТВА Основні етапи розвитку вітчизняного конституціоналізму. Конституційні акти Росії дореволюційного періоду (до жовтня 1917 року) та Конституція Української Народної Республіки 1918 року. Конституція Союзу РСР 1977 року та Конституція Української РСР 1978 року. Юридичні властивості Конституції України. Механізм дії Конституції України. Конституція України 1996 року: структура та загальна характеристика.Конституційна реформа в Україні.
Тема 4. КОНСТИТУЦІЙНИЙ ЛАД ДЕРЖАВИ ТА СУСПІЛЬСТВА Поняття та зміст конституційного ладу. Структура та принципи самоорганізації громадянського суспільства. Основні інститути громадянського суспільства та конституційні засоби забезпечення його функціонування. Держава в системі конституційного ладу: роль та основні функції. Ознаки демократичної правової держави. Проблема співвідношення громадянського суспільства та правової держави.Сучасний етап формування громадянського суспільства та правової держави в Україні.
Теми 5. КОНСТИТУЦІЙНИЙ СТАТУС ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА. ГРОМАДЯНСЬКІ СТАНИ ОСОБИСТОСТІ Людина, особистість, громадянин у сучасному конституціоналізмі. Понятійні засоби, що визначають конституційний статус особистості. Принципи правового статусу та види громадянських станів особистості. Правова регламентація громадянства за діючим законодавством. Правовий статус іноземців. Проблема полігромадянства.Поняття, юридична природа та класифікація конституційних прав, свобод, законних інтересів та обов’язків громадян. Співвідношення індивідуальних та колективних прав громадян.Гарантії здійснення прав, свобод та обов’язків громадян. Завдання державних органів та об’єднань громадян, правоохоронних органів в забезпеченні правового захисту людини. Міжнародно-правові стандарти та конституційне законодавство про правовий статус людини та громадянина.
Змістовний модуль 2”Особлива частина” Тема 6 . ДЕРЖАВНИЙ ЛАД УКРАЇНИ Державний лад та форма держави. Зміст народовладдя в Україні. Суверенітет держави та форми його здійснення. Народний, національний, державний суверенітет. Форма правління та державний режим в Україні. Зміст та практична реалізація принципу поділу влади в Україні.
Тема 7 . ДЕРЖАВНИЙ УСТРІЙ ТА ТЕРИТОРІАЛЬНА ОРГАНІЗАЦІЯ КРАЇНИ. КОНСТИТУЦІЙНІ ОСНОВИ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ І ОБОРОНИ УКРАЇНИ Поняття та принципи державного устрою. Політико-правові засоби удосконалення та гармонізації міжнаціональних відносин в країні. Конституційні ознаки унітарної держави. Автономна Республіка Крим: конституційний статус. Територіальний устрій України та порядок вирішення питань територіального поділу. Державна територія: поняття та склад. Державний кордон: поняття, види, порядок встановлення, режими. Державні органи та засоби захисту державного кордону в умовах миру, війни, територіальної оборони. Поняття та сутність національної безпеки України.
Тема 8 . КОНСТИТУЦІЙНА СИСТЕМА ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ Поняття органу держави, його ознаки та конституційний статус. Структура діючого законодавства про державні органи України. Система та види органів держави. Принципи самоорганізації та діяльності державного апарату.Представницькі органи держави.Правовий статус депутата та конституційні гарантії його діяльності. Природа депутатського мандата. Конституційний статус Президента та Кабінету Міністрів України.Центральна та місцева державні адміністраціі. Контрольно-наглядові та правоохоронні органи.
Тема 9 . МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ Поняття та структура місцевого самоврядування. Конституювання територіальної громади, її складових частин (елементів) та організація територіального самоврядування. Компетенція органів місцевого самоврядування. Проблема трансформації суверенних прав Республіки в самоврядні повноваження територіальних громад. Взаємодія органів місцевого самоврядування з місцевою державною адміністрацією. Проблема двох рівнів публічної влади.
Тема 10 . ФОРМУВАННЯ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ ТА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ Поняття виборчого права та виборчої системи в Україні. Правове регулювання та порядок формування представницьких органів держави та органів місцевого самоврядування. Способи формування державних органів та органів місцевого самоврядування. Порядок обрання Президента України. Організація діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування та формування їх кадрового складу.Виборчий процес: поняття, стадії, принципи. Стадії виборчого процесу: загальна характеристика.Призначення виборів як перша стадія виборчого процесу.
Тема 11. СУЧАСНИЙ ЕТАП КОНСТИТУЦІЙНОЇ РЕФОРМИ В УКРАЇНІ Декларація про державний суверенітет України (16 липня 1990 року) та Закон Української РСР “Про економічну самостійність Української РСР” (3 серпня 1990 року) – нормативно-правова основа конституційної реформи. Зміни, доповнення до Конституції УРСР 1978 року. Концепції нової Конституції України (1991 року) та Акт проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) як етапи конституційної реформи в Україні. Конституційно-проектні роботи 1992-1996 років. Роль Конституційного Договору між Верховною Радою України та Президентом України ( 1995 року). Прийняття нової Конституції України (28 червня 1996 року) та подальші тенденції розвитку конституційної реформи в країні.
ТЕОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА
ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ 1 „ТЕОРІЯ ДЕРЖАВИ”
|