КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Основні завдання профілактичної роботи в аспекті попередження конфліктів.
Ефективна поведінка в конфліктних ситуаціях розглядається як компонент загальної комунікативної компетентності особистості, а іноді позначається як конфліктна компетентність. Конфліктна компетентність – це здатність до оволодіння позицією партнерства, співробітництва в умовах конфліктного спілкування на фоні володіння і іншими поведінковими стратегіями (Л.О.Петровська). Конфліктна компетентність – це рівень розвитку обізнаності про діапазон можливих стратегій поведінки в конфлікті і вміння реалізовувати ці стратегії в конкретній життєвій ситуації (Б.І.Хасан). Тому, основною метою в плані первинної профілактики конфліктів є формування конфліктної компетентності. Серед основних завдань щодо попередження конфліктів виділяють: - оволодіння психологічними прийомами та навичками безконфліктного спілкування; - оволодіння навичками саморегуляції в конфліктній взаємодії; - оволодіння знаннями про основні конфліктогени та навичками їх усвідомлення у себе та опонента; - оволодіння уміннями перетворення та неескалації конфліктогенів; - позбавлення від конфліктності та конфліктних форм та стереотипів поведінки; - оволодіння навичками конструктивної поведінки в передконфліктній чи конфліктній ситуації. Конфліктогени – це слова, дії (або ж бездіяльність), які можуть призвести до конфлікту та його ескалації. Для того, щоб попереджувати конфлікти, потрібно знати різновиди типових конфліктогенів: · погрози і накази; · негативна та необґрунтована критика, зауваження та негативні оцінки; · насмішки; · неповажний тон, неповажне ставлення; · приниження гідності, прізвиська, клички; · вихваляння; · безапеляційність та категоричність у судженнях та висловлюваннях; · перебивання іншого, підвищення голосу та інші кроки самоутвердитися за рахунок приниження та знецінення інших; · нав’язування порад; · приховування важливої інформації; · порівнювання і нав’язування конкурентних відносин; · допити, що заганяли «в кут» або такі, що викликають «почуття провини»; · відмова від розмови або обговорення важкої проблеми; · різка заміна проблеми; · заспокоєння запереченням; · порушення етики тощо.
Важливою умовою профілактики виникнення та ескалації конфліктогенів, як стверджують Г. Ложкін та Н. Пов’якель, має бути робота по підвищенню психологічної культури та психологічної освіти, які сприятимуть: [14, 146-147] · запобіганню застосування конфліктогенів у спілкуванні; · самовдосконаленню сфери спілкування, оволодінню культурою спілкування та поведінки; · самовдосконаленню особистості та своєчасному позбавленню від егоцентризму, агресивності та схильності до маніпулювання, підвищенню самооцінки, поваги до себе та інших; · підвищенню стресостійкості та формуванню толерантності до фрустрації, “імунітету” на ситуативні та “комунальні” конфліктогени спілкування; · формування в особистості усвідомлення і рефлексії чужих (але значимих для себе) і своїх конфліктогенів.
|