КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Тема №3 Злочини проти особиЗлочини проти особи –це суспільно небезпечні та протиправні посягання передусім на життя й здоров’я особи, її статеву свободу та статеву недоторканість.
1. Злочини проти життя Вбивство– це винне (умисне або необережне), протиправне заподіяння смерті іншій людині. Види вбивств(за формою вини): · умисні (ст. 115–118 КК); · необережні (ст. 119 КК). Види умисних вбивств (за ступенем тяжкості): · просте – без обтяжуючих або пом’якшуючих обставин (ч. 1 ст. 115 КК); · кваліфіковане – з обтяжуючими обставинами (ч. 2 ст. 115 КК); · привілейовані – за пом’якшуючими обставинами (ст. 116–118 КК). Об’єктвбивства – життя особи(від початку фізіологічних пологів до настання біологічної смерті). Об’єктивна сторонавбивства: 1) діяння – посягання на життя іншої особи, спрямоване на порушення функцій чи анатомічної цілісності життєво важливих органів іншої людини; 2) наслідки – біологічна смерть потерпілого; 3) причинний зв’язок між указаним діянням і наслідками. Вбивство є закінченим з моменту настання біологічної смерті потерпілого. Суб’єктвбивства – фізична осудна особа, що досягла 14-річного віку. Суб’єктивна сторонавбивства–умисел (ст. 115–118 КК)або необережність (ст. 119 КК).
Умисне вбивство (ст. 115 КК) У ст. 115 КК передбачена відповідальність за просте (ч. 1) та кваліфіковане(ч. 2) умисне вбивство. Просте умисне вбивство – це умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині (наприклад, під час обопільної сварки чи бійки або з помсти, ревнощів, інших мотивів, викликаних особистими стосунками винного з потерпілим, а також зі співчуття до потерпілого або на прохання чи за згодою останнього). Кваліфіковане умисне вбивство – це умисне вбивство: 1) двох або більше осіб; 2) малолітньої дитини або жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності; 3) заручника або викраденої людини; 4) вчинене з особливою жорстокістю; 5) вчинене способом, небезпечним для життя багатьох осіб; 6) з корисливих мотивів; 7) з хуліганських мотивів; 8) особи чи її близького родича у зв’язку з виконанням цією особою службового або громадського обов’язку; 9) з метою приховати інший злочин або полегшити його вчинення; 10) поєднане із зґвалтуванням або насильницьким задоволенням статевої пристрасті неприродним способом; 11) вчинене на замовлення; 12) вчинене за попередньою змовою групою осіб; 13) вчинене особою, яка раніше вчинила умисне вбивство, за винятком вбивства, передбаченого ст. 116–118 КК; 14) з мотивів расової, національної чи релігійної нетерпимості. Особливості кваліфікації. Умисне вбивство за обтяжуючих обставин кваліфікується за ч. 2 ст. 115 КК, якщо встановлено хоча б одну з ознак, передбачених у пунктах 1–14 ч. 2 ст. 115 КК. Якщо в діях винної особи таких ознак вбачається декілька, то всі вони мають отримувати самостійну правову оцінку за відповідним пунктом ч. 2 ст. 115 КК. Покаранняза умисне вбивство: ч. 1 – позбавлення волі від 7 до 15 років; ч. 2 – позбавлення волі від 10 до 15 років або довічне позбавлення волі з конфіскацією майна в разі умисного вбивства з корисливих мотивів.
Привілейовані види умисних вбивств (ст. 116–118 КК)
|