КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Контроль знань і розподіл балів, які отримують студенти.Контроль знань і розподіл балів, які отримують студенти, здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100 бальною шкалою. Сума поточних балів становить 75,кількість балів за ПККР -25. Для студентів, які набрали сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 35 балів для одержання заліку потрібно обов’язково складати залік, який оцінюється у 25 балів. Рекомендований мінімум для допуску до заліку – 49 балів. Оцінювання за формами контролю:
Програмою навчальної дисципліни передбачено проведення підсумкової комплексної контрольної роботи (ПККР), яка виконується на одному з останніх занять, відведених на вивчення дисципліни. Оцінка за комплексну контрольну роботу (не більше 25 балів) додається до оцінок за змістові модулі і заноситься у залікову відомість. При простому розрахунку отримаємо:
При цьому, кількість балів: · 1-34 відповідає оцінці «незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням дисципліни; · 35-59 відповідає оцінці «незадовільно» з можливістю повторного складання; · 60-64 відповідає оцінці «задовільно» («достатньо»); · 65-74 відповідає оцінці «задовільно»; · 75 - 84 відповідає оцінці «добре»; · 85 - 89 відповідає оцінці «добре» («дуже добре»); · 90 - 100 відповідає оцінці «відмінно». Шкала відповідності(за умови іспиту) Шкала відповідності(за умови заліку)
ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ Змістовий модуль 1. Загальні основи економічної теорії та мікроекономіки. Вступ Тема 1. Предмет, метод і функції економічної теорії. Економічні системи і їх загальна характеристика (6 год.) Виникнення теоретико-економічних знань. Основні етапи розвитку економічної теорії. Предмет економічної теорії. Методологія економічних досліджень. Економічні категорії і закони. Функції економічної теорії та цілі економічної політики. .Зміст економічної системи та її структурні елементи. Принципи класифікації та відповідні їм типи економічних систем. Системна криза адміністративно-командної економіки та необхідність перехідного періоду до ринкової економіки.
Тема 2. Товарне виробництво і ринок. (6 год.) Виникнення, суть та основні етапи розвитку товарного виробництва. Товар та його властивості. Теорії вартості. Гроші, їх походження, суть і функції. Сучасна природа грошей. Закон вартості і його роль в сучасному виробництві. Суть, структура і функції ринку. Інфраструктура ринку. Ринкова конкуренція і монополія. Суть форми і методи державного регулювання ринкової економіки.
Тема 3. Аналіз індивідуальних ринків: попит, пропозиція, ціна та еластичність (5 год.) Попит і пропозиція. Нецінові фактори попиту і пропозиції. Взаємодія попиту і пропозиції. Ринкова ціна і ринкова рівновага. Цінова і нецінова еластичність попиту і пропозиції. Основи теорії споживацької поведінки. Тема 4. Підприємництво та підприємство. (4 год.) Підприємництво: його суть, форми і принципи. Підприємство як основна форма підприємництва. Еволюція форм організації виробництва та їх вплив на організаційно-правові форми підприємств і їх об’єднань. Тема 5. Фактори виробництва та економічні форми їх реалізації. (6 год.) Капітал як факторний доход і матеріальна основа підприємництва. Рух авансованого капі талу, структура та особливості руху його структурних елементів. Капітал і відсоток. Ринок праці: суть, функції, регулювання. Система соціального партнерства. Мотивація праці в ринковій економії. Суть і функції заробітної плати. Основні напрямки вдосконалення організації праці і її оплати в сучасних умовах. Державне регулювання заробітної плати. Природні ресурси як економічний фактор. Особливості аграрних відносин. Види монополії на землю та форми земельної ренти. Ціна землі. АПК, його функції і структура. Проблеми аграрної реформи в Україні. Тема 6. Витрати, ціна і обсяг виробництва. (3 год.) Витрати підприємства та їх класифікація. Ціна і обсяг виробництва в умовах досконалої конкуренції. Монополія і цінова дискримінація. Ціна і обсяг виробництва в умовах монопольної конкуренції і олігополії.
|