КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
СТРУКТУРА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ЛЕКЦІЙ І СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ
Загальний обсяг 72год., в тому числі: Лекцій-18год. Семінари– 18 год. Самостійна робота- 36 год.
ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 1 Загальні основи економічної теорії та мікроекономіки. Вступ Тема 1. Предмет, метод і функції економічної теорії. Економічні системи і їх загальна характеристика. (6 год.) Лекція. (2 год.) Виникнення теоретико-економічних знань. Основні етапи розвитку економічної теорії. Предмет економічної теорії. Методологія економічних досліджень. Економічні категорії і закони. Функції економічної теорії та цілі економічної політики. .Зміст економічної системи та її структурні елементи. Принципи класифікації та відповідні їм типи економічних систем. Системна криза адміністративно-командної економіки та необхідність перехідного періоду до ринкової економіки.
Практичне заняття (Семінар) 2 год. 1. Основні етапи становлення і розвитку економічної теорії. 2. Предмет економічної теорії. 3. Поняття економічної системи, загальна характеристика економічних систем. Завдання для самостійної роботи ( 2 год.) 1. З’ясуйте співвідношення: - економіки і права, - економічної теорії і економічної політики. 2. Визначте поняття: хримастика, економія, політична економія, економіка, економічна політика. 3. Прослідкуйте: еволюцію економічної системи капіталізму до сучасних моделей. 4.Визначте поняття: економічна система, структура економічної системи, типи економічних систем, моделі економічних систем, перехідний період. Контрольні запитання та завдання 1. Звідки походить термін «економіка»? 2. Що є предметом сучасної економічної теорії? 3. Що таке реальний історизм? 4. Назвіть критерії класифікації економічних систем. 5. Визначте ряд економічних систем за критерієм: «що», «як», «для кого» виробляти.? 6. Назвіть «успішні» моделі сучасної ринкової економіки. Рекомендована література: [1 – 7, 11,12, 13,22 ]. Тема 2. Товарне виробництво і ринок. (6 год.)
Лекція: (2год.) Виникнення, суть та основні етапи розвитку товарного виробництва. Товар та його властивості. Теорії вартості. Гроші, їх походження, суть і функції. Сучасна природа грошей. Закон вартості і його роль в сучасному виробництві. Суть, структура і функції ринку. Інфраструктура ринку. Ринкова конкуренція і монополія. Суть форми і методи державного регулювання ринкової економіки. Практичне заняття (Семінар) 2 год. 1. Виникнення, суть та основні етапи розвитку товарного виробництва. Товар та його властивості. 2.Суть, структура і функції ринку. Інфраструктура ринку. Ринкова конкуренція і монополія. 3. Суть форми і методи державного регулювання ринкової економіки. 4. Гроші, їх походження, суть і функції. Сучасна природа грошей Завдання для самостійної роботи ( 2 год.) 1.З’ясуйте питання: Про природу сучасних грошей та еволюцію теорії вартості. 2.Визначте поняття: товар, корисність, вартість, товарний обмін, товарно-грошовий обіг, грошовий стандарт, грошова система. 3.З’ясуйте: що може і чого не може регулювати ринок. 4.Визначте поняття: ринок, ринкова конкуренція, ринкова монополія, регульований ринок, саморегульований ринок, державно регульований ринок. Контрольні запитання та завдання 1. Яка формула описує рівняння грошової рівноваги? 2. Дайте визначення вартості товару. 3. Назвіть основні функції грошей. 4. Що таке структура ринку? 5. Які умови потрібні для існування сучасного цивілізованого ринку? 6. Чи змінила сучасна світова фінансово-економічна криза погляди на роль ринку?
Рекомендована література: [1-7, 10, 11, 13, 17, 21].
Тема 3. Аналіз індивідуальних ринків: попит, пропозиція, ціна та еластичність. (5 год.)
Лекція. (2 год.) Попит і пропозиція. Нецінові фактори попиту і пропозиції. Взаємодія попиту і пропозиції. Ринкова ціна і ринкова рівновага. Цінова і нецінова еластичність попиту і пропозиції. Основи теорії споживацької поведінки. Практичне заняття (Семінар) 2 год. 1.Попит, пропозиція і їх взаємодія. Ринкова рівновага та наслідки її порушення. 2.Еластичність попиту та пропозиції та її значення. 3.Основи теорії споживацької поведінки.
Завдання для самостійної роботи ( 1 год.) 1. З’ясуйте: Яке практичне значення має теорія еластичності? 2. Визначте поняття: попит, пропозиція, цінова рівновага, кейнсіанський «хрест», еластичність, лінії байдужості, лінії бюджетних обмежень, рівновага споживача на ринку. Контрольні запитання та завдання 1. Що таке точка ринкової рівноваги? 2. Що таке перехресна еластичність? 3. До чого призводить адміністративне порушення ринкової рівноваги?
Рекомендована література: [1-7].
Тема 4. Підприємство та підприємництво (4 год.)
Практичне заняття (Семінар) 2 год. 1.Підприємництво: його суть, форми і принципи. Свобода і обмеження підприємницької діяльності. 2. Підприємство як основна форма підприємництва. Організаційно-правові форми підприємств та їх об’єднань. 3.Еволюція форм організації виробництва та їх вплив на організаційно-правові форми підприємств і їх об’єднань. Завдання для самостійної роботи ( 2 год.) 1. З’ясуйте: особливості сучасного підприємництва в Україні. 2. Визначте поняття: підприємництво, бізнес, підприємець, бізнесмен, ризик, невизначеність, новація, інновація, творчість, свобода, внутрішня свобода, зовнішня свобода, підприємництво як функція, економічний капітал, людський капітал, інтелектуальний капітал, підприємство, фірма, життєвий цикл підприємства, менеджмент, ділова репутація. Контрольні запитання та завдання 1. Назвіть та охарактеризуйте головні ознаки підприємництва. 2. Що таке ризик? 3. Що таке свобода підприємця? 4. Визначальні риси сучасного менеджера. Рекомендована література: [1-7, 13, 14, 16, 20, 23] Тема 5. Фактори виробництва та економічні форми їх реалізації. (6 год.) Лекція. (2 год.) Капітал як факторний доход і матеріальна основа підприємництва. Рух авансованого капі талу, структура та особливості руху його структурних елементів. Капітал і відсоток. Ринок праці: суть, функції, регулювання. Система соціального партнерства. Мотивація праці в ринковій економії. Суть і функції заробітної плати. Основні напрямки вдосконалення організації праці і її оплати в сучасних умовах. Державне регулювання заробітної плати. Природні ресурси як економічний фактор. Особливості аграрних відносин. Види монополії на землю та форми земельної ренти. Ціна землі. АПК, його функції і структура. Проблеми аграрної реформи в Україні.
Практичне заняття (Семінар) ( 2 год.) 1.Капітал-власність і капітал функція. Капітал і відсоток. Прибуток – економічна форма реалізації капіталу-функції. 2. Праця як фактор виробництва. Суть,функції, форми і системи заробітної плати. Державне регулювання заробітної плати. 3. Природні ресурси як економічний фактор.. Види монополії на землю і форми земельної ренти. Рента і орендна плата.
Завдання для самостійної роботи ( 2 год.) 1. З’ясуйте: як змінюється роль капіталу в посткапіталістичному суспільстві? 2. Визначте поняття: кругооборот капіталу, оборот капіталу, основний капітал, оборотний капітал, знос капіталу, фізичний знос, моральний знос, амортизація капіталу, норма амортизації, метод амортизації, відновлення капіталу, капітал-власність, капітал-товар, відсоток, продуктивність капіталу, прибуток, норма прибутку, маса прибутку. 3. З’ясуйте: як вплинула сучасна світова фінансово-економічна криза на ринки робочої сили? 4. Простежте: в інтернет-ресурсах динаміку реальної і номінальної заробітної плати в Україні з початку 2008 року. 5. Визначте поняття: робоча сила, робоча сила як товар, споживна вартість робочої сили як товару, вартість робочої сили як товару, ринок робочої сили, трудові відносини, соціальне партнерство, заробітна плата, форма заробітної плати, система заробітної плати, мотив, стимул, номінальна заробітна плата, реальна заробітна плата, тарифна система, мінімальна заробітна плата, диференціація заробітної плати. 6. Знайдіть: В яких країнах земля сільськогосподарського призначення сьогодні не є приватною власністю? 7. Визначте поняття: землевласність, землекористування, земельна рента, диференціальна рента, абсолютна рента, орендна плата за землю, ціна землі, вартість в сільському господарстві, структура АПК, ножиці цін, аграрний ринок, агротрейдери, аграрна криза. Контрольні запитання та завдання 1. Визначте капітал як економічну категорію. 2. Що таке ціна капіталу-товару? 3. Що таке дивіденд? 4. Що таке ставка відсотка? 5. Які властивості робочої сили як товару? 6. В чому полягає відмінність ринку робочої сили від інших товарних ринків? 7. В чому полягає сутність заробітної плати? 8. Назвіть форми заробітної плати. 9. Назвіть системи заробітної плати. 10. Що таке номінальна заробітна плата? 11. Що таке реальна заробітна плата? 12. Що включає в себе тарифна система? 13. Назвіть особливі фактори впливу на підприємницьку діяльність в аграрному виробництві. 14. Назвіть види диференціальної земельної ренти. 15. Що є умовою утворення абсолютної ренти в сучасному аграрному виробництві? 16. Які фактори впливають на ціну землі?
Рекомендована література: [1-10,13,14,16, 20,22]
Тема 6. Витрати, ціна і обсяг виробництва. (3 год.) Лекція. (2 год.) Витрати підприємства та їх класифікація. Ціна і обсяг виробництва в умовах досконалої конкуренції. Монополія і цінова дискримінація. Ціна і обсяг виробництва в умовах монопольної конкуренції і олігополії. Завдання для самостійної роботи ( 1 год.) 1.З’ясуйте: що дає аналіз зв’язку витрат з обсягами виробництва? 2. Визначте поняття:виробництво, витрати виробництва, неявні витрати, явні витрати, економічні витрати, короткостроковий період, змінні витрати, постійні витрати, загальні витрати. Контрольні запитання та завдання 1. Що таке постійні витрати? 2. Що таке змінні витрати ? 3. Що таке альтернативні витрати? 4. Що таке валові витрати? 5. Що таке чисті витрати? 6. Що таке середні витрати? 7. Що таке граничні витрати? 8. Яким умовам відповідає рівновага виробника на конкурентному ринку? 9. В якій точці кривої пропозиції виробник досягає максимуму прибутку в умовах ринку досконалої конкуренції? 10. Якою є цінова стратегія фірми в умовах монопольного і олігопольного ринку? Рекомендована література: [1-7, 9, 19].
|