КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Вибухонебезпека і вибухозахист виробництва.Пожежовибухові властивості речовин і матеріалів. Самозаймання. Самоспалахування - полягає в різкому збільшенні швидкості екзотермічних об'ємних реакцій, що супроводжується полуменевим горінням, тобто-це самочинне виникнення полуменевого горіння попередньо нагрітої до визначеної критичної температури горючої суміші. Така температура має назву температури самозаймання. Основні показники вибухопожежонебезпеки: температура спалаху, температура займання, нижня і верхня концентраційна межа вибуху. Категорування примiщень за вибухо-пожежною i пожежною небезпекою. Враховуючи специфіку горіння рiзних речовин i матерiалiв, працiвники пожежної охорони повиннi знати, як категоруються примiщення i будiвлi за вибухопожежною i пожежною небезпекою. Адже знання категорiй вибухопожежної i пожежної небезпеки дасть змогу працiвниковi пожежної охорони правильно виробити профiлактичнi заходи по недопущенню виникнення пожеж, а в разi їх виникнення застосувати необхiднi засоби для гасiння. В залежностi вiд речовин, якi застосовуються в технологiчному процесi, а також вiд складностi технологiчного процесу всi промисловi будiвлi i примiщення дiляться на категорiї: А, Б, В, Г, Д . Серед вищеперечислених категорiй категорiї А, Б- вибухо-пожежонебезпечнi; категорiї - В, Г, Д - пожежонебезпечнi. Розглянемо данi категорiї бiльш детально з допомогою таблиць: Категорiя примiщень за вибухо-пожежною i пожежною небезпекою:
В рiзних виробничих примiщеннях можуть використовуватись одинаковi матерiали, але примiщення можуть при цьому вiдноситись до рiзних категорiй за вибухо-пожежною небезпекою. Наприклад, на меблевому комбiнатi деревина може застосовуватись в шлiфувальному вiддiленнi (категорiя Б), в складальному цеху (категорiя В), в вiддiленнi фарбування ( категорiя А), в котельнi ( категорiя Г). Виходячи з вищесказаного , найбiльш небезпечними в пожежному вiдношеннi є примiщення категорiї А, i найменш небезпечними - примiщення категорiї Д. Примiщення складiв, в залежностi вiд матерiалу, що зберiгається, подiляються на тi ж категорiї, що i виробничi примiщення. Житловi примiщення i будiвлi за вибухо-пожежною небезпекою не категоруються. Визначення категорiї виробничих i складських будiвель (примiщень) має важливе практичне значення, тому що вiд категорiї вибухопожежної небезпеки залежить конструктивне рiшення будiвлi, вибiр обладнання, а в деяких випадках i технологiчна схема виробництва.
|