![]() КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Практичні завдання 2 страница
Додаток 1 SWOT-аналіз середовища ВАТ "Автодорсервіс"
Проведене рангування чинників зовнішнього середовища ВАТ "Автодорсервіс" свідчить, що оточення є досить сприятливим, містить істотні можливості для подальшого його розвитку. Загальна оцінка впливу макрооточення (+18) значно переважає вплив мезооточення (+7), що є наслідком впливу макроекономічних показників на діяльність товариства та незначного рівня конкурентної боротьби за ринки збуту. Серед перелічених чинників негативний вплив справляють: стан законодавства, яке регулює господарську діяльність, та зміцнення позицій галузевих і можлива поява нових конкурентів. Хоча не слід ігнорувати вплив і решти загроз. Умовою ефективного та успішного функціонування на ринку ВАТ "Автодорсервіс" є подальше вивчення діяльності потенційних конкурентів, тому що ринок надання евакуацій достатньо насичений. Товариство вже раніше запровадило тарифи на послуги, які диференційовані залежно від часу доби, коли надається послуга, та способу оплати за надану послугу. 2. Аналіз внутрішнього середовища ВАТ "Автодорсервіс" Дослідження маркетингової діяльності. Діяльність товариства на ринку надання послуг з ремонту транспортних засобів направлена на пошук шляхів і форм залучення споживачів, швидкого досягнення беззбитковості та виходу на відносно оптимальну величину рентабельності. Мета аналізу полягає в оптимізації обсягу та номенклатури надання послуг товариства для задоволення попиту, максимального використання виробничого потенціалу і досягнення стабільних результатів господарської діяльності. Результати аналізу обсягів реалізованої продукції ВАТ "Автодорсервіс" за два останні роки подано у табл. 6. Таблиця 6. Динаміка обсягів надання послуг ВАТ "Автодорсервіс"
Аналіз динаміки обсягів реалізованої продукції ВАТ "Автодорсервіс" свідчить, що вони збільшились на 1422,1 тис. грн. або 26,73 % . В обсязі доходів товариства значну питому вагу займає надання послуг з подальшою тенденцією до зростання (в попередньому році — 87,73 % , а в звітному — 97,43 %). Основними видами діяльності ВАТ "Автодорсервіс" є: надання технічної допомоги; оформлення та видача туристичного карнету; здійснення евакуацій та перевезень на території України та за її межами; стаціонарний ремонт.
Додаток 1 SWOT-аналіз середовища ВАТ "Автодорсервіс"
Надання технічної допомоги потребує значних капіталовкладень в обладнання спеціальних транспортних засобів, в той час як потік грошових коштів від нього у порівнянні з іншими видами діяльності невеликий, хоча на ринку існує значний попит на цей вид послуг. Він сприяє також залученню споживачів до використання інших видів послуг, що надаються товариством. Оформлення та видача туристичного карнету є досить прибутковим видом діяльності. Незважаючи на скорочення темпів приросту, його питома вага залишається досить великою в загальному обсязі реалізації. Зменшення попиту на цей вид послуг зумовлений як зовнішньоекономічною ситуацією, так і міжпартнерськими відносинами. Евакуація та перевезення на території України та за її межами як вид діяльності характеризується повільними темпами зростання та недостатньо сильною конкурентною позицією. Ринок його функціонування досить насичений на обласному та державному рівнях, хоча міждержавне функціонування характеризується незадоволеним попитом, тому в подальшому може розвиватися корпоративна співпраця. Стаціонарний ремонт транспортних засобів потребує значних капіталовкладень. Враховуючи, що він безпосередньо пов'язаний з іншими видами, спостерігається синергічний ефект від такого способу ділової активності. Передбачається також розширення діяльності шляхом використання наявної ліцензії на право проводити туристичну діяльність. Аналіз виробництва продукції. На результати діяльності товариства істотно впливає рівень забезпечення основними засобами та ефективність їх використання. ВАТ "Автодорсервіс" має в своєму розпорядженні спеціальні транспортні засоби оперативної допомоги і доставки несправних (аварійних) транспортних засобів та надає цілодобову допомогу на території всієї України та деяких європейських країн з дотриманням двох головних принципів допомоги — якість та оперативність. Відповідну якість послуг дорожньої допомоги забезпечує кваліфікований персонал, який використовує спеціально обладнані транспортні засоби, необхідні інструменти та засоби зв'язку. Оперативність послуг передбачає цілодобову роботу всіх підрозділів служби, наявність спеціалізованих патрульних і чергових автомобілів, альтернативних систем зв'язку (міська телефонна мережа, спеціальний прямий номер мобільного зв'язку UMC, тран-кінговий радіозв'язок) і зручне місцезнаходження опорних пунктів дорожньої допомоги. Результати аналізу забезпечення товариства основними засобами подано в табл. 7. Таблиця 7. Склад і динаміка вартості основних засобів ВАТ"Автодорсервіс"
Аналіз динаміки основних засобів ВАТ "Автодорсервіс" свідчить, що вартість основних засобів за звітний рік зросла на 2867,2 тис. грн., або більш ніж у п'ять разів, зокрема основні виробничі засоби основного виду діяльності зросли з 424,05 тис. грн. до 2923,83 грн., тобто на 2499,78 тис. грн. або 589,5 % . При цьому питома вага основних виробничих засобів у попередньому році становила 76,2 % , а у звітному — 85,4 % . Аналіз ефективності використання основних фондів свідчить про різке зниження фондовіддачі основних засобів: у попередньому році з однієї гривні основних виробничих засобів отримано 10,84 грн. продукції, а у звітному — 1,97 грн., тобто у звітному році кожна гривня основних виробничих засобів створила в 5,5 разів менше кінцевого продукту, ніж у попередньому. Узагальнюючим показником діяльності товариства є витрати на виробництво і реалізацію послуг. Динаміка витрат за економічними елементами на виконання робіт та надання послуг ВАТ "Автодорсервіс" подана в табл. 8. Додаток 1 SWOT-аналіз середовища ВАТ "Автодорсервіс"
За аналізований період витрати на виробництво зросли на 311,9 тис. грн або 12,32 % . Особливо різке зростання відбулося внаслідок зміни витрат на оплату праці і відрахувань на соціальні заходи. У цей період спостерігалися незначні зміни у складі і структурі витрат за економічними елементами. Зросла питома вага витрат на оплату праці (на 3,87 %), відрахування на соціальні заходи (на 2,18 %), амортизацію (на 0,61 %) при одночасному зменшенні інших операційних (на 6,05 %) і матеріальних (на 0,61 %) витрат. Аналіз фінансово-майнового стану. Аналіз майна товариства передбачає вивчення трьох його груп відповідно до розділів активу балансу: необоротні активи, оборотні активи і витрати майбутніх періодів (табл. 9). Майно ВАТ "Автодорсервіс" збільшилося за рік на 1001,2 тис. грн. або на 24 %, що, в першу чергу, зумовлено придбанням двох транспортних засобів, один з яких вже з вересня функціонує як спеціальний. Відбулося значне збільшення дебіторської заборгованості: на 22,2 тис. грн. за товари, роботи, послуги та на 43,65 тис. грн. за розрахунками. Таблиця 9. Структура і динаміка майна ВАТ "Автодорсервіс"
Додаток 1 SWOT-аналіз середовища ВАТ "Автодорсервіс"
Таблиця 10. Динаміка та структура джерел майна ВАТ "Автодорсервіс"
Закінчення таблиці 10
За аналізований період відбулося збільшення як власних, так і позикових коштів. Власний капітал зріс на 353,4 тис. грн., або на 9,33 % за рахунок нерозподіленого прибутку. Однак позикові кошти зростали швидшими темпами — 168,4 % . Однією з причин цього є здешевлення міжнародних супровідних документів та повернення у зв'язку з цим коштів клієнтам. Аналіз фінансової стабільності ВАТ "Автодорсервіс" дає змогу визначити його залежність від зобов'язань (табл. 11).
Таблиця 11. Показники фінансової стабільності ВАТ "Автодорсервіс"
Аналіз показав, що рівень фінансової стабільності товариства задовільний. Коефіцієнт автономії свідчить, що власні кошти становлять понад 80 % від загальних джерел майна. Коефіцієнт фінансової стабільності, який характеризує співвідношення власних і позикових коштів, вказує на те, що товариство має достатній рівень фінансової стійкості і відносно незалежне від зовнішніх джерел. Водночас величина робочого капіталу різко зменшилася, тобто скоротилися фінансові ресурси для розширення діяльності товариства та інвестування. Оборотність оборотних активів тісно пов'язана з їх віддачею і є одним з найважливіших показників, які характеризують інтенсивність використання оборотних засобів та його ділову активність. Основні показники оборотності оборотних активів зведені в табл. 12. Спостерігається сповільнення обороту оборотних активів на кінець звітного періоду та збільшення часу здійснення одного обороту оборотних активів. Одночасно позитивною тенденцією є пришвидшення оборотності запасів, оскільки робочий капітал менше відволікається на їхню закупівлю та, як наслідок, зменшується час, необхідний для одного обороту запасів. SWOT-аналіз середовища ВАТ "Автодорсервіс"
Аналіз платоспроможності дає змогу оцінити і спрогнозувати фінансову діяльність товариства, а також є необхідним для зовнішніх інвесторів чи банків. Оцінка рівня платоспроможності ВАТ "Автодорсервіс" подана в табл. 13. Таблиця 13. Аналіз платоспроможності ВАТ "Автодорсервіс"
Значення коефіцієнтів ліквідності значно перевищують встановлені нормативні значення, але мають тенденцію до зниження. Однак навіть за таких умов вони свідчать про надто високу ліквідність товариства, що може бути результатом нераціонального використання оборотних активів.
Додаток 1
Прибуток від операційної діяльності та прибуток від звичайної діяльності зменшилися відповідно на 1326,9 тис. грн. та 868,9 тис. грн. Спостерігається значне збільшення адміністративних витрат (на 194,2 тис. грн.) та собівартості реалізованої продукції — на 105,6 тис. грн. Таблиця 14. Рівень та динаміка фінансових результатів ВАТ "Автодорсервіс"
SWOT-аналіз середовища ВАТ "Автодорсервіс"
Зменшення інших операційних доходів на 479,2 тис. грн. та збільшення витрат практично за всіма статтями зумовило зменшення прибутку від звичайної діяльності і (за відсутності прибутку від надзвичайних подій) відповідно чистого прибутку на 868,9 тис. грн. або 66,17%. Аналіз кадрів товариства. Якість послуг дорожньої допомоги забезпечується наявністю кваліфікованого персоналу, який пройшов необхідне навчання, накопичив унікальний практичний досвід і працює згідно з загальноєвропейською методологією, використовуючи при цьому спеціально обладнані транспортні засоби, необхідний інструментарій та засоби зв'язку. Однак за останні два роки спостерігаються істотні зміни в чисельності працівників (табл. 15). За аналізований період чисельність працівників зменшилась на 10 осіб. Водночас порівняння з потребою свідчить про недостатнє забезпечення працівниками окремих видів робіт, зокрема не вистачає майстрів для стаціонарного ремонту автомобілів, водіїв-механіків для
Додаток 1 SWOT-аналіз середовища ВАТ "Автодорсервіс"
спеціальних транспортних засобів, працівників відділу роботи з корпоративними клієнтами, фінансового аналітика тощо. Таблиця 15. Показники руху кадрів ВАТ "Автодорсервіс"
В попередньому році працювали постійно 82 %, а в звітному — лише 74 % від загальної чисельності працівників, що свідчить про непостійність облікового складу товариства. Працівники звільнялися здебільшого без поважних причин, що є частково результатом виробничих конфліктів і незадовільних умов праці. Аналіз руху кадрів свідчить, що за останній рік звільнені за власним бажанням становили 11 % від загальної чисельності працівників і 90 % від чисельності звільнених. Керівництво акціонерного товариства намагається підтримувати безпосередній контакт з своїми підлеглими і встановити відповідність між оплатою і результатами праці.
|