КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Прогнозування вмісту радіонуклідів в продукції тваринництва
При радіоактивному забрудненні сільськогосподарських угідь радіонуклідами на перше місце виходить проблема прогнозу та мінімізації вмісту радіонуклідів у тваринницькій продукції, в першу чергу в молоці та м’ясі. З цими продуктами харчування в організм людини надходить 70-90% радіонуклідів йоду, цезію та стронцію, які викликають внутрішнє опромінення населення та його критичної групи - дітей. На теперішній час основним завданням щодо зменшення дозового навантаження на організм людини є отримання на забруднених радіонуклідами територіях продукції тваринництва, яка відповідає новим, жорсткішим вимогам радіаційної безпеки - допустимим рівням вмісту радіонуклідів 137Cs і 90Sr в харчових продуктах і подальше зниження вмісту радіонуклідів до значень контрольних рівнів. Контрольні рівні вмісту радіонукліду 137Cs у молоці - 37 Бк/л; у м’ясі - 74 Бк/кг - значно нижчі допустимих рівнів. Вони закріплюють досягнення підприємств АПК при введенні тваринництва на цих територіях і затверджуються адміністрацією області. Найбільш вразливими галузями тваринництва щодо одержання придатної для вживання продукції є молочне скотарство та вівчарство. Максимально допустимі рівні щільності забруднення територій, на яких можна одержати молочні продукти, що відповідають вимогам ДР-97, досить низькі. Для виробництва молока корів з використанням кормів природних угідь допустима щільність забруднення радіоцезієм торф’яно- болотних ґрунтів 3,7 кБк/м2; торф’яних - 40,7; дерново-підзолистих супіщаних - 74; сірих лісових - 277 кБк/м2. Для виробництва м’яса допустима щільність забруднення названих ґрунтів у два рази вища. Ведення всіх галузей тваринництва на чорноземах проводиться без обмеження. Вміст радіонуклідів 137Cs і 90Sr як у молоці, так і у м’ясі не перевищує допустимих рівнів, встановлених для дитячого харчування. Прогноз вмісту радіонуклідів в продуктах тваринництва (Апрог) розраховують за формулою: А Арац К П прог де Арац - вміст радіонуклідів в добовому раціоні, Бк; КП - коефіцієнт переходу радіонукліду з раціону в 1 кг продукту, %. Значення коефіцієнтів переходу радіонуклідів 137Cs і 90Sr з раціону в продукти тваринництва наведені в таблиці 41. Вміст радіонуклідів в кормах добового раціону визначають виходячи із щільності забруднення території радіонуклідами, яку прийнято виражати в одиницях кБк/м2 та Кі/км2. В табл. 43,44,45 наведені коефіцієнти переходу радіонуклідів 137Cs та 90Sr в кормові культури (Бк/кг) при щільності забруднення різних типів ґрунтів 1 кБк/м2.
41. Середні значення коефіцієнтів переходу (КП) радіонуклідів із добового раціону в продукцію тваринництва (% від вмісту в раціоні на 1 кг продукту).
*Коефіцієнт переходу у м’ясо телят віком до 6 місяців дорівнює 17 %.
А в табл. 43 коефіцієнти переходу 137Cs у зерно та солому (Бк/кг) при щільності забруднення території 1 Кі/км2. Розрахунок роблять за формулою: Акорму = КП · Н де Акорму – вміст радіонукліду в кормі, Бк/кг; КП – коефіцієнт переходу радіонукліду з ґрунту в кормові культури (табл. 42,43,44,45); Н – щільність забруднення території радіонуклідами, кБк/м2, або Кі/км2.
42. Коефіцієнти переходу 137Cs в кормові культури (Бк/кг) при щільності забруднення території 1 кБк/м2
43. Коефіцієнти переходу 137Cs в зерно та солому (Бк/кг) при щільності забруднення території 1 Кі/км2
44. Коефіцієнти переходу 90Sr в кормові культури (Бк/кг) при щільності забруднення території 1 кБк/м2
45. Коефіцієнти переходу 90Sr в зерно та солому (Бк/кг) при щільності забруднення території 1 Кі/км2
|