КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Показники ефективності використання сировинних ресурсів
Для оцінки виробництва м’ясної та молочної сировини використовують декілька показників. 1. Середньорічний надій молока на 1 корову(кг) – валовий надій молока поділений на кількість корів. 2. Кількість молока(кг) або м’яса(т), отримане з 1га сільгоспугідь – співвідношення валового надою молока або сумарного приросту живої маси худоби до площі сільгоспугідь. 3. Кількість молока (кг) або м’яса (кг), отримане з 1 т кормів – відношення сумарного надою молока або приросту живої маси худоби до кількості використаних кормів. 4. Середньодобовий приріст живої маси(г) – відношення живої маси худоби або птиці до періоду відгодівлі (днів). В м’ясному тваринництві використовують також окремі показники ефективності виробництва: 1. Середня жива маса 1 голови (кг) – середня по господарству або регіону маса 1 голови ВРХ або ДРХ, свиней. 2. Забійна маса(кг) – маса парної туші після її повної обробки, включаючи субпродукти та жир-сирець. 3. Забійний вихід – відношення забійної маси до передзабійної, виражене у відсотках. Ефективність використання сировинних расурсів, які поступають у переробку на підприємства м’ясної та молочної промисловості оцінюють за допомогою системи показників. 1. Вихід готової продукції з одиниці сировини(В) показує, скільки товарної продукції в готовому вимірі приходиться на 1т використаної сировини:
В= ,
де, ТП – випуск товарної продукції, грн.; О – обсяг використаної сировини,т. 2. Матеріаломісткість продукції (М) характеризує витрати сировини і основних матеріалів на одиницю виробляємої продукції. Цей показник розраховують або в грошовому вимірі по всій кількості витраченої сировини і основних матеріалів, або в натуральному вимірі по кожному виду:
М= ,
де, О – обсяг використаної сировини і матеріалів в грошовому або натуральному виразі; П – випуск продукції в натуральному або грошовому виразі. 3. Коефіцієнт ефективності використання сировини (Кс). Він співставляє фактичні витрати сировини або фактичний вихід продукції з нормативними значеннями:
Кс= або Кс= ,
де, Вфакт, Внорм – фактичний і нормативний вихід готової продукції з одиниці сировини; Рфакт, Рнорм – фактичні і нормативні витрати сировини на одиницю продукції. 4. Ступінь використання сухої речовини молока визначають відношенням вмісту кількості сухої речовини в готовій продукції (жир, білок, лактоза) до кількості сухої речовини використаного молока. Якщо цей показник зростає, це означає підвищення ефективності використання молока. 5. Ступінь переробки вторинної сировини – відношення кількості вторинної сировини (знежиреного молока, пахти, сироватки), використаної на виготовлення різних молочних продуктів, до загальної кількості отриманої вторинної сировини.Найбільший цей показник на підприємствах, які виробляють сири, масло.
|