Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Заходи захисту насіння від хвороб, шкідників.
Для ефективного застосування засобів захисту насіння від хвороб необхідно знати шляхи розповсюдження і інфекції. Хвороби, збудники яких проникають в середину насінини : пшениці – летюча сажка, чорний бактеріоз, фузаріоз; ячменю – летюча сажка, гельмінтоспоріоз; зернобобових – аскохітоз, фузаріоз, бактеріоз, вірусні хвороби; соняшнику – біла гниль і сіра гниль.

Хвороби, збудники яких знаходяться на поверхні насінини : пшениці – тверда сажка, оливкова пліснява; жита – стеблова сажка; проса – летюча сажка; ячменю – кам’яна сажка, чорна летюча сажка; вівса – летюча сажка: кукурудзи – летюча сажка, пухирчаста сажка; зернобобових – аскохітоз, антракноз, бактеріоз; соняшнику – біла гниль, сіра гниль.

Хвороби збудники яких потрапляють в насіння при механічному засміченні: зернових колосових – ріжки; соняшника – сіра і біла гниль.

Збудники кореневих гнилей зберігаються в ґрунті на рослинних залишках, здатні також передаватися з насінням. Тому важливе своєчасне очищення насіння, при якому відокремлюються легкі домішки, зараженні кореневими гнилями.

Вірусні хвороби на зернобобових культурах проявляються у вигляді мозаїки і жовтухи – мозаїка сої, деформуюча мозаїка гороху, зелена та жовта мозаїка квасолі.

Проявляються хвороби у хлоротичності листя, крапчастості, мозаїчності і курчавості. Деякі передаються з насінням, тому важливе противірусне прополювання на початку бутонізації рослин і збирання насіння тільки із здорових рослин.

Вирощування високоякісного і здорового насіння в першу чергу потребує виконання агротехнічних заходів захисту рослин.

Обов’язкове додержання сівозмін сприяє вирощуванню здорового насіння, різко знижує шкідливість численної групи шкідників, хвороб і бур'янів.

При розміщенні колосових культур після парів, однорічних і багаторічних бобових, баштанних, картоплі забезпечує захист врожаю від південної совки, пирійної огнівки, хлібного туруна (жужелиці), зимуючого, хлібного та пшеничного кліщів, вівсяної і пшеничної нематод, гессенської і шведської мух, трипсів, пильщиків, кореневих гнилей, плямистостей листків і колосся, фузаріозу колосу, а також від бур'янів – пирію, осотів, кучерявця (дескурейнії Софії), рогачки, талабану польового, ромашки.

Необхідно виключити із насінницької сівозміни стерньові попередники для пшениці. Зернобобові культури необхідно повертати на те саме поле не раніше, як через 4-5 років. Не можна вирощувати зернобобові після бобових трав, це може сприяти розвитку загальних для цих культур хвороб і шкідників.

Соняшник можна повертати на попереднє місце не раніше, як через 7-8 років бо склероції зберігають свою життєздатність протягом цього строку. Насіннєві ділянки пшениці бажано розташовувати з просторовою ізоляцією не менше 1000 м від інших посівів. На яких можливо колосіння рослин, уражених летючою сажкою.

Важливе значення має першочергове збирання насіннєвих ділянок, на яких не було сильного розвитку хвороби, що розповсюджується з насінням.

Якщо на насіннєвих ділянках зернобобових зустрічається незначна кількість рослин уражених вірусними хворобами, то до початку їх бутонізації необхідно провести противірусне прополювання, і насіння збирати із здорових рослин.

Бур’яни являються резерваторами збудників багатьох хвороб, а комахи – розповсюджувачем вірусів, тому належний фітосанітарний стан насіннєвих ділянок являється важливим заходом вирощування здорового насіння.

Завчасне проведення лущення стерні сприяє знищенню післяжнивних залишків, покращенню фітосанітарного стану полів, зменшення запасів інфекції на наступний вегетаційний період.

Важливе значення має впровадження в виробництво сортів, стійких до захворювань. На рослинах таких сортів інкубаційний період хвороби подовжується, розвиток її пригнічений. Урожайність стійких сортів не знижується у сприятливих для розвитку хвороби умовах. Хімічна обробка частіше виключається, або здійснюється в невеликих масштабах.

Рекомендовані сорти найцінніші ті, які поєднують високу продуктивність з груповою стійкістю проти найбільш загрозливих хвороб.

Сорт через декілька років вирощування може втратити стійкість проти хвороб. Тому вирощування нових більш стійких, а також толерантних сортів і періодична сортозаміна має важливе значення в профілактиці епіфітотій, особливо іржастих захворювань, борошнистої роси, септоріозу і інших. Серед рекомендованих в Степу України сортів озимої пшениці групову стійкість проявляє Альбатрос од, Одеська 161, Тіра, Доля і Рута.

При вирощуванні здорового насіння зернових і зернобобових культур необхідно віддавати перевагу фосфорно-калійним добривам, вони підвищують стійкість рослин до захворювань, а також вилягання, сприяють формуванню високих врожайних властивостей насіння, підвищують масу 1000 зерен, інтенсивність початкового росту, схожість, а вирощені із нього рослини більш витривалі і продуктивні.

Велике значення при вирощуванні здорового насіння мають строки посіву насіннєвих площ.

Встановлено, що при оптимальних строках посіву на рослинах менше розвивається іржа, септоріоз, борошниста роса, кореневі гнилі, сажки і інші захворювання.

На дуже ранніх посівах озимої пшениці сильніше розвиваються борошниста роса, септоріоз, кореневі гнилі, бактеріальні і вірусні хвороби. На дуже пізніх посівах підвищується розвиток сажок, а весною іржі і септоріозу. При загрозі епіфітотії іржі, септоріозу, борошнистої роси і кореневих гнилей в фазі трубкування рослин доцільно провести обприскування посівів пшениці ядохімікатами згідно “Рекомендацій Інституту захисту рослин УААН”, в яких наведені система


Таблиця 14

Система захисту зернових колосових культур від шкідників і хвороб (Рекомендації Інституту захисту рослин УААН)

 

Календарний Фенологічний етап органогенезу Зона, шкідливі організми та умови проведення за­ходу Зміст заходу, назви та норми витрат препаратів, кг. л/га, л/т.
Озимі зернові культури
Квітень - травень Вихід у трубку (IV- VI етапи) Степ, переважно південний Клопи шкідливої черепашки (2-4 екз. на м2 і більше) Вибіркове обприскування Бі-58 новим, 40% к.е., 1,5 л/га; Вола-тоном 500, 50% к.е., 1,6 л/га; Данадимом, 40% к.е. 1-1,5 л/га; Децисом, 2,5% к.е., 0,25 л/га; Карате, 5% к.е., 0,15 л/га; Кінміксом, 5% к.е., 0,2 — 0,3 л/га; Сумі-альфа, 5% к.е., 0,2 — 0,25 л/га; Сумітіоном, 50% к.е., 0,6 — 1 л/га; Фастаком, 10% к.е., 0,1-0,15 л/га; Ф'юрі, 10%в.е., 0,07 л/га; Фуфаноном, 57% к.е., 1,2 л/га
Квітень - травень Вихід у трубку (IV- VI етапи) Повсюдно, переважно Лісостеп і Полісся Борошниста роса, бура листкова іржа, гельмінтоспоріозні плямистості та ринхоспоріоз за інтенсивності ураження 1%, септоріоз листя — 5%, церкоспорельоз - у разі появи хвороби і за умов достатнього зволоження Обприскування посівів Альто 400, 40% к.е., 0,15 — 0,25 л/га; Арчером, 42,5% к.е., 0,8 — 1 л/га; Байлетоном, 25% з.п.. 0,5 кг/га; Бампером, 25% к.е., 0,5 л/га; Бенлатом чи Фундазолом (Бено-міл), 50% з.п., 0,6 кг/га; Імпактом, 12,5% к.е., 1 л/га; Корбелем, 75% к.е., 0,5-1 л/га; Тилтом, 25% к.е., 0,5 л/га; Тилтом-преміумом, 37,5% з.п., 0,33 кг/га; Рексом, 49,7% к.е., 0,4-0,6 л/га
Травень - червень Кінець фази виходу в трубку (поява прапо-рцевого листка) - початок формування зернівки (VІІ-Х етапи) Повсюди, переважно західний Лісостеп і Полісся та в Степу на зрошенні. Вищезгадані хвороби листя за раннього їх проявлення і швидкого наростання (III-VI етапи), фузаріоз і септоріоз колосу за умов теплої вологої погоди та ймовірного очікування їх розвитку Обприскування посівів проти хвороб листя тими ж фунгіцидами, що і в попередньому вигадку, а проти хвороб колосу - Альто 400, 40% к.е, 0,15-0,2 л/га; Рексом, 49,7% к.е., 0,4-0,6 л/га; Фолікуром БТ, 22,5% к.е., 1-1,25 л/га; Фолікуром, 25% к.е., 1 л/га; Танго, 50% к.е.. 0,6-0,8 ц/та
Червень Формування - молочна стиглість зерна (IX-XI етапи) Степ, східна і південна частина Лісостепу. Шкідлива черепашка - 2 личинки і більше на м2 у посівах ї сильних і цінних сортів пшениці, на решті посівів -4-6, на насіннєвому ячмені - 8-10 екз. на м ; злакові трипси - 40-50 і попелиці - 20-30 екз. на колос Обприскування посівів Базудином, 60% к.е., 1,5-1,8 л/га; Бі-58 новим, 40% к.е., 1,5 л/га; Бульдоком, 2,5% к.е.. 0,25 л/га; Волатоном 500, 50% к.е., 1,6 л/га; Данадимом, 40% ка, 1- 1,5% л/га; Децисом, 2,5% к.е., 0,25 л/га; Карате, 5% к.е., 0,15-0,2 л/га; Кінміксом, 5% к.е. 0,2-0,3 л/га; Лебанцидом, 50% к.е., 0,6 л/га; Ф'юрі, 10% в.е., 0,07 л/га; Фастаком, 10% , к.е., 0,1-0,15 л/га; Фуфаноном, 57% к.е 1,2 л/га
         
  Липень Повна стиглість зерна (XII етап) Повсюди Запобігання погіршенню якості зерна від шкідливої черепашки, фузаріозу та інших хвороб колосу Першочергове і в стислі строки збирання прямим комбайнуван­ням урожаю сильних і цінних сортів пшениці, насіннєвих по­сівів, а також посівів, найбільш заселених шкідливою черепаш­кою і уражених фузаріозом колосу та іншими хворобами
  Липень - серпень Післязбиральний період Повсюди Збереження якості зерна за рахунок недопущення 1 перезараження і посилення ураженості зібраного врожаю фузаріозом, пліснявінням і бактеріальними хворобами Очищення та просушування зерна в буртах на токах і в зерно­сховищах до 13-14% вологості, розміщення його окремими пар­тіями з однаковим ступенем ураженості фузаріозом
  Липень - серпень Допосівний період Повсюди Обмеження чисельності та шкодочинносгі комплексу шкідливих організмів, особливо в початковий період росту і розвитку рослин (хлібний турун, злакові мухи і попелиці, цикадки, кореневі гнилі, борошниста роса, бура листкова іржа, септоріоз, вірусні та мікоплазмові хвороби) Добір кращих попередників з урахуванням фітосанітарного стану кожного поля, структури посівних площ, максимальне обмеження колосових попередників, впровадження волого- і енергозберігаючих технологій обробітку ґрунту та опти­мальної системи удобрення у відповідності з зональними реко­мендаціями
  Серпень - вересень Передпосівний період (за 2 — 3 тижні до сівби, в день сівби) Повсюди Сажкові хвороби, кореневі гнилі, плямистості лис­тя, пліснявіння насіння, снігова пліснява, борош­ниста роса, бура листкова іржа, бактеріози Вибір препаратів - за спектром їхньої захисної дії, пока­зниками фітоекспертизи насіння та апробації на­сіннєвих! посівів з урахуванням зональних та го­сподарських особливостей вирощування зернових культур. Системні протруйники доцільно викорис­товувати перед сівбою Протруєння насіння із зволоженням або водними суспензіями (10 л/т) з додаванням плівкоутворювача Ка КМЦ (10 кг/т), ПВС (0,5 л/т) або рідкого комплекного добрива (3 л/т); Байтан-універсалом, 19,5% з.п., 2 кг/т; Беретом 050, 5% ос, 3і л/т, Вітаваксом 200 ФФ, 34% в.ск., 2,5—3 л/т; Вінцитом. 5% ск., 2 л/т; Максимом 025, 2,5%т.к.с, 2 л/т; Раксилом. 2% зл,і 1,5 кг/т; Паноктином, 35% в.р., 2 л/т; Паноктином тоталь, 32,5% т.к.с, 1,5-2 л/т; Фенорамом, 70% з.п., 2-3 кг/т
  Вересень За 1 -5 днів до сівби Степ, південна частина Лісостепу Хлібний турун, підгризаючі совки та інші фунтові шкідники в разі сівби після колосових попередників Передпосівна обробка насіння Прометом 400, 40% м.к.с., 2 л/т
         
         
         
         
         
  Продовження таблиці
  Вересень - жовтень Період сівби Повсюди Формування посіву з підвищеною стійкістю чи витривалістю проти комплексу шкідливих організмів агроценозу, особливо насіння, проростків і сходів (хлібний турун, злакові мухи, попелиці, ко­реневі гнилі, борошниста роса, бура листкова, іржа, плямистості листя та інші) Маневрування строків сівби залежно від сортів, попередників, удобрення і умов зволоження ґрунту: після кращих попередників за умов достатнього зволоження сівбу проводять в другу половину оптимального періоду; після інших попередників і за нестачі вологи в ґрунті - прив'язують до умов задовільного зволоження посівного горизонту
  Вересень - жовтень Сходи - початок кущіння (І-ІІ етапи) Повсюди Вибірково, добре розвинуті посіви ранніх строків сівби на початку масового заселення цикадками, попелицями і злаковими мухами за теплої тривалої погоди Крайові або суцільні обробки Базудином, 60% к.е., 1,5 л/га; Бі-58 новим, 40% к.е., 1,5 л/га; Децисом, 2,5% к.е., 0,15-0,25 л/га; Золоном, 35% к.е., 1,5-2 л/га; Карате, 5% к.е., 0,15-0,2 л/га; Кінміксом, 5% к.е., 0,2—0,3 л/га; Ф'юрі, 10% в.е., 0,07 л/га
  Квітень - травень Сходи — 3-й листок (І— II етапи) Повсюди Смугаста хлібна блішка - 30-50 екз. м2, шведська муха -40-50 екз. на 100 помахів сачком, п'явиці - 10-30 жуків на м2 Обприскування крайових смуг або всуціль: Децисом, 2 к. е, 0,2-0,25 л/га; Карате 5% к.е., 0,15 л/га; Сумі-альфа, 5% к. е., 0,2 л/га
  Травень - червень Кущіння — вихід у трубку (III — VII етапи) Повсюди. П'явиці в посівах ячменю та вівса (120 — 150 і більше личинок на м2) Вибіркове обприскування посівів в осередках шкідника: Бі-58 новим, 40% к.е., 1-1,2 л/га; Децисом, 2,5% к.е., 0,2-0,25 л/га; Золоном, 35% к.е., 1,5 л/га; Карате, 5% к.е., Сумі-альфа 5% к.е., 0,2 л/га; Нурелом Я 55% к.е., 0,5-0,75 л/га; Ф'юрі, 10% в.е., 0,07 л/га та іншими
  Травень - червень Вихід у трубку (IV-VII етапи) Повсюди. Гельмінтоспоріозні плямистості листя, ринхоспозіоз, борошниста роса, іржасті хвороби, септоріоза таких умов, як в озимих зернових культурах Обприскування посівів тими ж самими фунгіцидами, що в озимих зернових
  Липень - серпень Повна стиглість зерна (ХІІ етап) післязбиральний період Повсюди Зниження чисельності шкідників і розвитку хвороб у посівах, обмеження втрат урожаю і збереження якості зерна в буртах на токах і зерносховищах Організаційно-господарські заходи такі самі, як і для озимих культур
                 

Таблиця 15

Порівняльні оцінки гербіцидів, дозволених до використання на польових культурах

 

Препарат Норма витрати, кг(л)/га(т) Вартість норми витрати препарату, ум.од./га Інтегральна оцінка, бал  
Озима пшениця  
Агрітокс, 50% в.р. 1,0-1,5 4,06-6,09  
База гран, 48% в.р. 2-4 26-52  
База гран новий, 48% в.р. 2-4 33,6-67,2  
Банвел 4С, 48% в.р. 0,15-0,5 2,4-8,0  
Бромотрил, 22,5% к.е. 1,0-1,5 6,5-9,8  
Бромотрил Р, 25% в.к. 1,0-1,5 6,8-10,2  
Бюктрил Д, 45% к.е. 1,5-1,75 10,8-12,6  
Гранстар, 75% в.г. 20-25 г/га 8,1-10,1  
Гроділ, 75% в.г. 20 г/га 8,0  
2,4-Д, 50% в.р. 0,9-1,7 3,8-7,1  
2,4-Д амінна сіль, 68,5% в.р. 0,7-1,2 2,7-4,6  
2М-4Х, 75% в.к. 0,9-1,5 6,3-10,5  
Дезормон, 60% в.р. 0,8-1,4 3,2-5,6  
Діален С, 40% в.р. 1,9-2,5 7-9,2  
Діален Супер, 46,4% в.р.к. 0,8 6,4  
Дікопур Ф, 60% в.р. 0,8-1,4 3,1-5,5  
Дікопур МЦПА, 75% в.р. 0,7-1,0 3,1-4,5  
Дікуран-форте, 80% з.п. 1,5-2,0 33-44  
Естерон 60, 85% к.е. 0,6-1,0 3,1-5,2  
Ковбой, 40% в.р. 120-1 90 мл/га 4,8-7,6  
Кросс, 16,4% в.р. 100-1 50 мл/га 5,1-7,6  
Ланцет, 53% м.в.е. 1,0-1,25 8,5-10,6  
Лонтрел 300, 30% в.р. 0,16-0,66 5,2-21,5  
Парднер, 22,5% к.е. 1-1,5 7,1-10,6  
Пума Супер, 7,5% м.в.е. 1,0 18,8  
Сатіс, 18% з.п. 100- 150 мл/га 4,5-6,8  
Старане, 20% к.е. 0,75-1,0 18-24  
Трезор, 60% з.п. 1,2 9,8  
Хармоні, 75% в.г. 15-20г/га+200 мл/га ПАР ТРЕНД 90 7-9,3+0,8  
Кукурудза  
Аденіт А 880, 88% к.е. 2-3,5 17,4-30,5  
Базагран, 48% в.р. 2-4 26-52  
Базагран новий, 48% в.р. 2-4 33,6-67,2  
Базис, 75% в.г. 20-25 г/га+200 мл/га ПАР ТРЕНД 90 26-32,5+0,8
Банвел 4С, 48% в.р. 04-0,8 6,4-12,8
Бромотрил, 22,5% к.е. 1,0-1,5 6,5-9,8
Бромотрил Р, 25% в.к. 1,0-1,5 6,8-10,2
Бюктрил Д, 45% к.е. 1,25-1,5 9,0-10,8
Гвардіан, 79% к.е. 2,4-3,5 25,2-36,8
2,4-Д, 50% в.р. 0,9-1,7 3,8-7,1
2,4-Д амінна сіль, 68,5% в.р. 0,7-1,2 2,7-4,6
Дезормон, 60% в.р. 0,8-1,4 3,2-5,6
Діален С, 40% в.р. 1,9-3,0 7-11,1
Діален Супєр, 46,4% в.р.к. 1,5 12,0
Дікопур Ф, 60% в.р. 0,8-1,4 3,1-5,5
Дуал, 96% к.е. 1,6-2,1 27,9-36,6
Дуал Голд, 96% к.е. 1,0-1,3 24-31,2
Ерадикан, 72% к.е. 4,5-8,0 22,0-39,2
Кросе, 16,4 в.р. 100-1 50 мг/га 5-7,6
Ладдок, 40% к.е. 3-4 45-60
Лентагран, 64% к.е. 1,0-1,5 9,0-13,5
Лентагран-комбі, 36% к.е. 2,5-4,0 22,5-36
Лонтрел 300, 30% в.р. 1,0 32,6
Парднер, 22,5% к.е. 1,0-1,5 7,1-10,6
Примекстра, 50% к.е. 4-5 26,4-33,0
Примекстра Голд, 72% к.е. 2,5-3,5 - -
Стомп, 33% к.е. 3-6 17,0-34,0
Телл, 75% в.г. 40 г/га 20 г/га 8,0 4,0
           

 

захисту зернових культур від шкідників і хвороб і рекомендації по використанню її на різних фенологічних етапах органогенезу і ступенях розвитку хвороб і шкідників(табл. 14).

Завчасне знищення бур'янів, шкідників, особливо по краях полів, лісосмуг і в інших резерваціях, сприяє зменшенню ураження рослин пшениці, ячменю хворобами і шкідниками. При цьому поряд з механічними методами вигідно використовувати обробку гербіцидами. Порівняльні оцінки гербіцидів. Дозволених до використання на польових культурах, наведені в таблиці 15.

Правильний вибір строків та способу збирання врожаю на насіннєвих ділянках – важливий засіб збереження посівних якостей і оздоровлення насіння

При збиранні в оптимальні строки істотно обмежуються шкідливість клопа-черепашки, хлібного туруна (жужелиці, мишей, фузаріозу, чорного зародка зерна, а також зменшується кількість життєздатного насіння бур'янів.

Зволікання із збиранням врожаю пшениці в Степу призводить до зростання рівня пошкодження зерна клопом-черепашкою на 15-20% за добу і подвоєння – за тиждень

В оздоровленні посівного матеріалу велике значення мають очистка та сортування насіння на зерноочисних машинах. При цьому відокремлюються смітні домішки, щуплі, дрібні, пошкоджені і травмовані зерна, які несуть на собі грибну, бактеріальну, вірусну інфекцію, а також ріжки, склероції.

 

Питання для самоконтролю.

1. Вплив ураження хворобами на якості насіння?

2. Які найбільш поширені хвороби насіння зернових культур?

3. Кореневі гнилі і якість насіння.Які види кореневих гнилей передаються через насіння?

4. Які найважливіше агротехничні заходи захисту рослин від ураження хворобами в насінництві?

5. Значення правильного вибору попередника в боротьбі з хворобами і шкідниками і бур’янами?

6 Підготовка насіння до посіву з метою захисту рослин від хвороб, шкідників7

7. Хімічні методи захисту рослин від хвороб і шкідників?

 

 


Поделиться:

Дата добавления: 2014-11-13; просмотров: 206; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав

lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2023 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты