Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроникаЗавершення української національно-демократичної революції, її наслідки та уроки
Читайте также:
  1. Андрусівське перемир'я 1667 р. "Вічний мир" та його наслідки для України.
  2. Андрусівське перемир’я, бахчисарайський та вічний мирні договори, їх наслідки.
  3. Аудіювання на уроках української мови
  4. Братський рух та його роль у розвитку української культури.
  5. Важно помнить, что эти уроки не должны превратиться в развлечения.
  6. Вакцинація і наслідки
  7. Визволення У. від фашистських окупантів. Наслідки ІІ світової війни для У.
  8. Вітер та його негативні наслідки для рослин.
  9. Встановлення Радянської влади в У у 1920 р. підсумки та наслідки громадянської війни.
  10. Глава 32. Японские уроки

Проте розгромом військ Денікіна громадянська війна в Україні не закінчилась. Втративши всіляку надію самостійно вирішити питання встановлення своєї влади, Петлюра пішов на вимушений союз з Польщею. У квітні 1920 р. він уклав з поляками політичну та воєнну конвенцію для боротьби проти більшовиків. Польський уряд визнавав Директорію верховною владою в Україні, Дирек­торія погоджувалася на відновлення кордонів Польщі у межах 1772 р. Це була спроба шляхом тяжких поступок продовжити бо­ротьбу за незалежну Україну в обмежених кордонах, адже до скла­ду Польщі відійшли б Східна Галичина, частина Волині й Полісся — територія площею понад 100 000 кв. км і з населенням близько 10 млн людей. Права польських землевласників відновлювались у межах самої УНР. Керівництво військами УНР та залізницями переходило до командування Польщі. Погоджуючись на існування України, необхідність якого вони спочатку заперечували, поляки сподівалися створити між собою та Росією східноукраїнську буфе­рну державу.

6 травня 1920 р. польсько-петлюрівські війська чисельністю 65 тис. поляків і 15 тис. українців захопили Київ. Повернення поль­ських панів, до яких традиційно неприязно ставились українські селяни, остаточно підірвало авторитет Петлюри. Знову ситуація різко змінилася. У червні 1920 р. радянські війська перейшли у контрнаступ. 12 червня Київ було звільнено, 9 липня взято Про­скурів (Хмельницький). У серпні-вересні Червона Армія зробила спробу взяти Варшаву, але невдало, оскільки цього разу на захист своєї столиці і незалежності піднявся значний загал польського населення. У березні 1921 р. було укладено мирний договір між РСФРР і Польщею, за яким до Польщі відійшли західноукраїнські землі.

У більшовиків в Україні тепер залишався фактично лише один суперник — генерал Врангель, який отаборився в Криму. Врангель намагався використати українській повстанський рух проти біль­шовиків за допомогою декларування «відродження запорозького козацтва» і визнання прав України на автономне управління на засадах загальноросійської федерації. Проте більшовики діяли рі­шуче і не залишили Врангелю суттєвих шансів. У серпні 1920 р. було створено самостійний Південний фронт на чолі з М. В. Фрунзе. Більшовики прийняли пропозицію Н. І. Махна про спільні дії проти Врангеля. У листопаді 1920 р. Червона Армія прорвалася у Крим, розбивши врангелівські війська. 16 листопада 1920 р. Південний фронт було ліквідовано. Після цього за наказом керівництва більшовиків частини Червоної Армії розправилися з своїми колишніми союзниками — махновцями. У тому ж листо­паді 1920 р. Червона Армія розгромила війська УНР на Поділлі, які перейшли кордон Польщі, погодившись на інтернування. Так закінчилась громадянська війна в Україні, війна за її незалежність і державність, змагання революції і контрреволюції.Після розвалу Російської та Австро-Угорської імперій багатьом народам, навіть невеликим (естонці, латиші та ін.) вдалося створи­ти свою державність, а 30-мільйонному українському народу — не вдалося. Це пояснюється насамперед тим, що українці не змогли зорганізуватися як нація, їхні керівники припускалися прикрих помилок у соціально-економічній сфері (земельне питання та ін.), практичних справах. Національна ідея не зустріла широкої підтримки. Велике значення мав і зовнішній фактор — пряме втру­чання в українські справи Радянської Росії. Національно-демокра­тичним силам довелося воювати на два фронти: проти російських більшовиків і російських білогвардійців. Негативну роль відіграла міжпартійна і внутріпартійна боротьба, особисте суперництво се­ред керівників УНР. Більшовикам вдалося використати у своїх цілях прагнення широких мас народу до нового життя, змін, більш послідовно і організовано здійснювати свою політику. У результаті дій певних чинників самостійна Україна опинилася фактично без підтримки демократичних держав Західної Європи. 


Дата добавления: 2014-12-03; просмотров: 16; Нарушение авторских правlektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2022 год. (0.025 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты