КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Організація складського обслуговування виробництваСкладське господарство підприємства є складною системою, що складається із мережі складів з спеціальними пристроями та обладнанням для переміщення, складування і зберігання матеріалів, ваговим та вимірювальним обладнанням, обчислювальною технікою та протипожежними засобами. Функціями складського господарства є: - приймання матеріальних цінностей; - попередня підготовка матеріалів до виробничого споживання; - забезпечення збереження матеріальних цінностей; - забезпечення виробництва усіма необхідними матеріалами, комплектація дільниць і робочих місць; - відвантаження готової продукції. Найважливішим елементом складського господарства є склади. Склади – це будови, споруди та пристрої, призначені для приймання, розміщення і збереження товарів, підготовка їх до споживання та передачі їх до споживача. Склади наявні практично на усіх стадіях виробництва, що схематично показано на мал. 13.3.
Мал. 13.3. Матеріальні склади у системі виробничого процесу промислового підприємства: 1 – постачальницькі; 2 – виробничі; 3 – збутові; - напрям матеріальних потоків. У постачальницьких складах зберігається сировина і матеріали, призначені для забезпечення виробничого процесу. Підпорядковані вони службі матеріально-технічного постачання. До виробничих складів відносяться склади напівфабрикатів та склади проміжкові цехові. Підпорядковані вони керівникові цеху. У збутових складах зберігається готова продукція перед відвантаженням споживачам. Підпорядковані службі збуту підприємства. За видами перероблюваних матеріалів склади поділяються на спеціалізовані і універсальні. Спеціалізовані склади призначені для зберігання певних видів матеріалів, а універсальні – для зберігання різних видів матеріалів. За конструктивними особливостями склади бувають: закриті (в окремих приміщеннях), напівзакриті і відкриті. За ступнем механізації складських операцій розрізняють: немеханізовані, механізовані, комплексно-механізовані, автоматизовані і автоматичні. Склади, які мають підведену залізничну колію для подачі вагонів називаються прирельсовими. До складського господарства входять також спеціальні пристрої: бункери для зберігання сипучих матеріалів, резервуари для зберігання рідин тощо. Складські операції умовно поділяються на дві групи: - власне складські (вивантаження і приймання вантажів, розміщення і зберігання продукції, відпуск її споживачам та ін.); - допоміжні виробничого характеру (розпакування, сортування, комплектування, складання матеріалів та обладнання у партію для відправки, упакування готової продукції тощо). На складських операціях може бути задіяна значна кількість працівників. Організація складського господарства охоплює такі роботи: 1) визначення номенклатури і типу необхідних складських приміщень; 2) організація обліку і контролю руху через склади матеріальних потоків; 3) аналіз забезпеченості виробництва складами з урахуванням особливості виробничих процесів; 4) розробка оперативно-календарних планів роботи складських приміщень; 5) організація зберігання матеріалів, видачі і доставки вантажів споживачам; 6) розробка заходів з удосконалення роботи складського господарства та стимулювання праці складських працівників; 7) розробка пропозицій з вибору та розміщення нових складських приміщень.
Розрахунок необхідної площі для зберігання певного виду матеріалу Sск =Рскл/q (13.2) де: Рскл. – розрахунковий запас матеріалу в натуральних одиницях; q – норма складування на 1м2 площі складу з урахуванням проїздів та проходів, визначених нормативами. Розрахунковий запас матеріалу повинен забезпечити безперебійну роботу виробництва. Розрізняють: - біжучий запас. який відображує потребу у певному виді ресурсу у періоді між двома суміжними поставниками; - страховий (гарантійний) запас – частина виробничого запасу, призначена для забезпечення безперебійної роботи виробництва у випадку повного використання інших частин запасу. Норму страхового запасу (дн) встановлюють у розмірі 25-75% від норми середнього біжучого запасу даного виду матеріалів залежно від характеру виробництва, умов поступлення і споживання матеріалів у кожному конкретному випадку; - підготовчий запас – створюється, при необхідності, для забезпечення своєчасного початку роботи і враховує час, необхідний для комплектування конструкцій і деталей; Склади розміщують таким чином, щоби забезпечити мінімальний шлях переміщення матеріалів та виробів.
|