Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Косіння (стрижка) газону
Як тільки трава на газоні починає активно рости, потрібно приступати до її стрижки.

Чим стригти газон?

Найпростішим приладом для стрижки газону є газонні ножиці. Використовуються вони для підрізання трави на краях газону і у важкодоступних місцях - біля огорож, лавок, чагарників і т.д. Можна ними підстригти і невеликий газончик, але робота ця досить тривала і трудомістка.

Більш складний і ефективний інструмент - тример. Він представляє собою диск з довгою ручкою і невеликим моторчиком, що обертає нейлонову волосінь. Модифікацій тримерів дуже багато, але всі їх можна розділити на дві групи за способом живлення: електричні і бензинові.

Електричні тримери більш легкі, компактні, ними можуть без особливого напруження працювати навіть підлітки і жінки. Такі тримери оптимальні на невеликих ділянках. Недоліком їх є залежність від стаціонарного живлення (на ділянці повинні бути діючі електричні розетки) і наявність довгого проводу, який на ділянках зі складною конфігурацією може плутатися між кущами, деревами, м'яти рослини на клумбах і т.д. Бензинові тримери мобільніші, не залежать від стаціонарних джерел живлення, але вони, як правило, більш шумні, важкі, складні в експлуатації. Крім того, вартість їх значно вище, ніж у електричних того ж класу.

Використовують тримери для підрівнювання трави по краю газону і скошування її в місцях, недоступних для косарки. При відсутності косарки тримером можна косити і весь газон. Правда, праці та часу вам доведеться затратити значно більше, ніж при роботі косаркою, а якість такої стрижки буде нижче, але для дачної ділянки з невеликим газоном звичайного стилю - цілком прийнятне.

Газонні косарки. Вибір їх у даний час дуже великий - від найпростіших і відносно дешевих до складних і дорогих. Самими простими є ручні механічні косарки. Вони складаються з барабана з ріжучими сегментами, коліс, пристрою для регулювання висоти зрізу і ручки. Безсумнівною їх перевагою є безшумність і невисока вартість у порівнянні з останніми видами косарок. Якість же стрижки у добре відрегульованої механічної косарки з гостро наточеними ножами може бути навіть вища, ніж у інших видів косарок. Однак працювати такою косаркою дуже важко, хоча деякі любителі знаходять в цьому свій плюс, використовуючи її на невеликих ділянках в якості тренажера. Електричні косарки мають ті ж переваги і недоліки, що й електричні тримери. Вони можуть бути оптимальні на невеликих дачних ділянках, на яких проведено електрику. Різновидом електричних газонокосарок є акумуляторні косарки, але вони не набули широкого розповсюдження і в продажу майже не зустрічаються.

Бензинові газонокосарки більш важкі, складні, шумні і дорогі, але їх безсумнівною перевагою є незалежність від зовнішнього джерела живлення і відсутність довгого дроту, який вічно плутається. Саме тому такі косарки незамінні на великих ділянках, а також для косовиці газонів у громадських місцях - у скверах, парках, біля багатоповерхових будинків і т.д. Для цих же цілей існують самохідні газонокосарки, зроблені на базі мотоблоків і міні-тракторів.

Коли стригти газон? Постійно, протягом усього періоду вегетації, у міру росту трави. При цьому потрібно орієнтуватися на оптимальну для типу газону висоту трави і починати стрижку, як тільки вона відростає на 2-5 см вище за цю відмітку.

Оптимальна висота трави для партерного газону повинна бути 1,5-2 см, звичайного газону - 2,5-3 см. Влітку газон стрижуть на більш низькому зрізі, навесні та восени - на більш високому. Крім того, на більш високому зрізі необхідно стригти газони в період засухи, а також ті, які знаходяться в тінистих місцях, що мають зріджений травостій або сильно пошкоджений в результаті хвороб, неправильного догляду або занадто інтенсивної експлуатації.

В період інтенсивного росту (кінець весни - літо) траву на газонах стрижуть, як правило, раз на тиждень. У деяких довідниках автори рекомендують косити газони двічі на тиждень, але така часта стрижка виправдана лише на найпрестижніших і якісних газонах - партерних або спортивних (наприклад, на полях для гольфу). У посушливий період (при недостатньому поливі) та в кінці літа - восени частоту стрижок скорочують, орієнтуючись на погодні умови і стан травостою.

Останню стрижку проводять, частіше за все, в жовтні, незадовго до того, як ляже перший сніг, вибравши при цьому відносно теплий, безвітряний день. Садівники часто нехтують такими пізніми стрижками, та марно. Газони, які пішли в зиму з сильно відростила травою, сильно пошкоджуються хворобами, особливо - сніжною цвіллю, і за ними значно важче доглядати навесні.

Стрижуть газони тільки в суху погоду, у другій половині дня, тобто в той час, коли трава на них суха і не занадто пружна. Давня приказка «коси коса, поки роса» справедлива лише для косовиці трави косою і для стрижки газонів є абсолютно неприйнятною, оскільки сира трава зрізується нерівномірно, газон при такій стрижці має неохайний вигляд, косарки швидко виходять з ладу, а застосування електричних тримерів або косарок на сирому газоні, окрім того, небезпечно для життя.

Як стригти газони? Перед стрижкою уважно оглядають косарку. Вона повинна бути повністю справна, бензинова - заправлена паливом, електрична - не мати пошкоджень дротів, не іскрити. Уважно оглядують ножі: вони не повинні мати значних пошкоджень або бути погнуті. Крім того, вони повинні бути добре наточені: при стрижці тупими ножами газон набуває некрасивий білястий колір. Особливо добре ножі повинні бути наточені при перших стрижках молодого газону - тупі ножі можуть виривати молоді рослини з корінням.

Перед стрижкою уважно оглядають газон і приберають з нього палиці, каміння та інші сторонні предмети, щоб не пошкодити під час стрижки косарку, а камінь, який відскочив, не поранив оточуючих.

При стрижці газону тримерами напрямок руху значення не має. При стрижці ж косаркою на газоні залишаються яскраві і бліді смуги, що виникають при русі косарки (і, відповідно, нахилі трави) у різних напрямках. Красиво виглядатиме лише акуратно підстрижений газон, з прямими, паралельними смугами.

При кожній стрижці газону косаркою рекомендують змінювати напрям руху (одну стрижку проводять уздовж газону, іншу - поперек). Ведуть газонокосарку акуратно, рівномірно штовхаючи її вперед. Не треба часто рухати косарку назад. Якщо на газоні «попрацювали» кроти насамперед, це шкідливо для трави, косарки, але і небезпечно для людей, що проводять косіння. Потрібно слідкувати за тим, щоб кошик-накопичувач трави не наповнювався, вчасно cспорожняють його.

При стрижці трави обов'язково треба дбати про заходи безпеки.Уважно стежити за кабелем електричної косарки або тримера, намагатися не наїжджати на нього косаркою і не зачіпати тримерами. Не треба залишати без нагляду косарку,що працює. Під час очищення, дрібному ремонті або спорожнення накопичувача трави обов'язково треба вимикати косарку. Косять траву в робочих штанях і міцному закритому взутті, але ні в якому разі не босоніж, оскільки трава сильно мажеться, а камені, які відскочують, або палиці можуть поранити ноги. Необхідно слідкувати, щоб під час роботи на газоні і поряд з ним не було сторонніх людей (особливо - дітей) і тварин.

Після стрижки основної площї газону підрізають траву в недоступних для косарки місцях ножицями або тримерами, ними ж підрівнюють траву на краю газону, прилеглому до доріжки або клумби. Хочеться зауважити, що останню операцію на практиці роблять дуже рідко, але від неї значною мірою залежить зовнішній вигляд ділянки.

Потрібно згребсти і видалити траву, що залишилася на газоні після стрижки. Після роботи потрібно почистити косарку, тример або ножиці від трави та бруду, перевірити, чи немає на них ушкоджень, і прибрати в сухе, недоступне для дітей місце.

РУЛОННІ ГАЗОНИ.

 

Рулонні газони використовують в тих випадках, коли виникає необхідність дуже швидко зробити ділянку з щільною смарагдовою травою. Або ж якщо потрібно створити газон на сильних схилах і відкосах. Раніше для цих цілей використовували шматки підходящого дерену, викопані де-небудь на луках. Робота ця була дуже важка, та і якість такого травостою було невисока. Досить швидко створити рулонний газон можна наступним чином.

Висів трав. Трави висівають на тонкий шар грунту (2 см), укладений на звичайну плівку. Використовують наступну норму висіву насіння: мітлиці білої – 3 г на 1 м 2, тонконогу лучного – 5, костриці лучної – 20 г на 1 м2, костриці червоної – 16 г на 1 м2. Посіви потрібно щоденно поливати і вкривати на ніч плівкою для підтримання оптимальної вологості. Підсихання верхнього шару грунту навіть на короткий час може привести до загибелі рослин. При дотриманні цих умов і якщо температура не опускається нижче 20-220С, насіння мітлиці білої дружно проростають на п’ятий-шостий день і зразу ж утворюють рівний покрив ніжно-зеленого забарвлення. Збільшення норми висіву не приводить довідповідного збільшення маси коренів. Костриця лучна сходить досить рівномірно, дає інтенсивний ріст наземної частини і утворює покрив через тиждень після посіву. Тонконіг лучний проростає довше, рівномірний покрив утворює тільки через три тижні, але багаторічний газон із нього виглядає значно декоративніше, ніж іх мітлиці білої та костриці лучної.

Плівка є перепоною для росту коріння вглибину, збільшує утворення додаткових коренів, зберігає волог. Корені переплітаються і утворюють густий шар в нижній частині грунтового субстрату. Завдяки чому дерен на тонкій основі значно легше звернути в рулон. Дерен в місцях його росту нарізають шириною 25-30 см, довжиною 30-90 см, товжиною 2-5 см. Травяний ковбик в рулонах удобно перевозити. При транспортуванні до місця створення газону смужки дерену розміщують трава до трави або грунт до грунту. Рулонний газон дуже красивий так як не засмчений і вирівняний. Корені трав дерену при щільному укладанні його на постійне місце і хорошому поливі швидко вростають в грунт.

Укладання рулонного газону. На перший погляд здається: «Що за складність в укладанні рулонного газону? Розрівняв майданчик, уклав дернину - і готово ». Насправді газонна дернина - це не що інше, як зрілий, щільний травостій з сильно травмованою кореневою системою. І доводиться витратити чимало праці, щоб рослини без значних втрат могли адаптуватися, «прирости» на новому місці.

Перш за все, ретельно готують грунт під майбутній газон (як це було описано вище). Необхідно внести добрива, особливо - органічні, щоб створити якомога кращі умови для росту коренів. Ретельно ущільнюють і вирівняюють верхній шар грунту, щоб забезпечити якомога кращий контакт кореневої системи з його поверхнею. Крім того, ретельне вирівнювання ділянки необхідно тому, що нерівності, що виникають при нерівномірному осіданні грунту, в процесі експлуатації рулонних газонів, буває складніше усунути, ніж в аналогічних випадках з сіяними газонами.

У рулонах важлива якість трави, а саме наступне. Її корені не повинні бути підсохлі, сама трава зеленою (не пожовтілою), без цвілі або ознак будь-яких інших хвороб. «Рулон» повинен бути однорідним за кольором, рівно підстриженим, без бур'янів.

Готовий дерен беруть з невеликим запасом - приблизно на 5-10% більше площі газону. Чим складніше конфігурація газону, тим запас повинен бути більше. Обов'язково треба звернути увагу на колір і фактуру трави в рулонах - всі рулони повинні бути з трави одного виду і одного сорту, інакше на майбутньому газоні можуть з'явитися плями різного забарвлення. З тієї ж причини, закладати газонну траву треба не партіями (тобто закупляти), а відразу на всю ділянку.

Після придбання необхідно якомога швидше укласти дернину на місце. У згорнутому стані її можна зберігати не більше 3 діб. Якщо роботи з її укладання затягуються - рулони розгортають і тимчасово відкладають їх на вільній ділянці, не забуваючи за необхідністю поливати траву.

Кладуть дернину на вологий грунт, щільно притискаючи один шматок до іншого. Не рекомендується складувати скраю газону невеликі шматки дернини - їх краще укласти в центрі між великими пластинами дерну. Другий і подальші ряди необхідно класти «вроздріб», тобто так, щоб місця стиків у рядах не збігалися.

Уклавши кожні 1-2 ряди, щільно, але дуже акуратно спресовуютть дерен трамбуванням. Якщо краї газону мають нерівну конфігурацію, укладають на них дерен з невеликим запасом, по прямій, не намагаючись зігнути шматок дерену по контуру газону. Після закінчення укладання на всій ділянці акуратно обрізають край по заданому контуру гострою лопатою.

У якості «трамбування» можна використовувати кілька збитих між собою товстих, прямокутних або квадратних дощок, з ручкою для зручності користування.

Акуратно засипають грунтом щілини між дернинами. Грунт для цього потрібно приготувати окремо, а не брати прямо з вирівняної під газон ділянки. Як правило, для закладення щілин використовують грунт того ж складу, що і грунт, на який укладають дерен або сіють газон. Засипати щілини краще в міру укладання кожних 1-2 рядів газону (щоб можна було дотягнутися, не наступаючи на траву).

Обов'язково поливають дерен відразу після укладання. Полив не тільки дасть рослинам необхідну вологу, але й допоможе корінню «прилипнути» до шару поживного грунту і швидше почати вростати в нього. Необхідно якомога менше наступати на щойно укладений газон. Якщо виникає необхідність пройти по ньому - підкладіть під ноги дошки.

На відкосах смуги дерену укладують знизу вверх так, щоб шви не співпадали (по принципу укладування цегли). На крутих схилах їх пришпилють коликами, шви присипають грунтом, в який добавляють насіння трав, і рясно поливають протягом двох тижнів, поки дерен не приживеться. При використанні рулонного газону можна швидко створити травостої високої якості.

При посіві насіння газонних трав на відкосах ділянку потрібно покривати мішковиною чи іншими покривними матеріалами (спанбонд, лутрасил). Під таким укриттям створюється підвищена вологість і температура, в результаті чого сходи появляються значно швидше. При поливі ці покриття убезпечують насіння від змиву.

 

Правильний догляд за газоном - справа зовсім не проста. Це тільки на перший погляд здається: «Подумаєш, трава - росте сама по собі». Насправді ж створення і, головне, догляд за гарним газоном вимагають чимало часу, сил і досвіду. Недарма ж відомий вчений-садівник XIX століття А.Е. Регель писав: «Газони ростуть і процвітають в достатньо доброму рівні лише там, де на них не жалкують ні постійного догляду, ні чималих витрат».


Поделиться:

Дата добавления: 2014-12-03; просмотров: 179; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав

lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты