КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Форми і системи оплати праці
Форми і системи заробітної плати представляють собою способи встановлення залежності величини винагороди за працю від кількості та якості витраченої праці. Основне їх призначення — забезпечення правильного співвідношення між мірою праці і мірою її оплати. Основними формами заробітної плати є попогодинна і відрядна. На окремих підприємствах застосовуються і інші форми заробітної плати, але основною формою вважається погодинна, оскільки на її основі будуються, як правило, всі інші форми, зокрема, відрядна. При погодинній формі заробітної плати мірою праці виступає відпрацьований час, а заробіток працівнику нараховується згідно з його тарифною ставкою (ТС) чи посадовим окладом за фактично відпрацьований час (РЧ): При відрядній формі заробітної плати мірою праці є виготовлена працівником продукція (або виконаний обсяг робіт) (Q), а розмір заробітку прямо пропорційно залежить від її кількості та якості, виходячи із установленої відрядної розцінки ( ):
Системи заробітної плати характеризують взаємозв'язок елементів заробітної плати: тарифної частини, доплат, надбавок, премій. Системи погодинної форми оплати праці: 1. Проста погодинна. Заробіток ( ) залежить від тарифної ставки (ТС), що відповідає присвоєному працівникові тарифному розряду, та відпрацьованого ним робочого часу (РЧ): 2. Погодинно-преміальна ( ). Згідно з даною системою, працівник понад оплату відповідно до відпрацьованого часу і тарифної ставки, отримує премію (П) за забезпечення певних кількісних і якісних показників (за забезпечення ритмічної роботи обладнання по випуску продукції, покращення коефіцієнта його використання, збільшення міжремонтного періоду експлуатації, скорочення витрат на обслуговування і ремонт тощо): 3. Оплата праці за місячними посадовими окладами застосовується щодо працівників, робота яких має стабільний характер, щодо керівників і спеціалістів. Може бути простою (заробіток дорівнює встановленому окладу) і преміальною (окрім окладу заробіток включає премію).
|