![]() КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Тарифна система оплати праці
Основою організації оплати праці на підприємстві є тарифна система. Тарифна система — це сукупність нормативів, за допомогою яких регулюється рівень заробітної плати працівників по галузях і регіонах, а також залежно від видів виробництва, кваліфікаційних ознак, характеру і умов праці різних категорій працівників. Основні функції тарифної системи: -Зарплатоутворююча: Забезпечення працівнику мінімальних гарантій в оплаті праці за виконання встановленої норми праці. - Змістовна: Встановлення змісту й складності всіх видів робіт, що виконуються в усіх видах економічної діяльності. -Розподільча: Розподіл робіт за складністю та працівників за професіями, спеціальностями (посадами), кваліфікацією, категорією. - Диференцююча: Забезпечення обґрунтованої диференціації в оплаті праці працівників у залежності від їхньої кваліфікації (посади), складності виконуваної роботи, ії відповідальності, забезпечення компенсації працівнику під час виконання робіт у несприятливих умовах праці у межах державних мінімальних гарантій. -Стимулююча: Заохочення підвищення кваліфікації працівників, виконання більш складних робіт. Тарифна система складається з таких елементів: тарифної сітки, тарифних ставок, надбавок і доплат до тарифних ставок і посадових окладів, схем посадових окладів і довідників кваліфікаційних характеристик професій працівників. Тарифна система виступає основою формування та диференціації заробітної плати. Тарифна сітка — це шкала, яка визначає співвідношення в оплаті різних груп працівників у залежності від їх кваліфікації. Вона складається з певної кількості тарифних розрядів і відповідних тарифних коефіцієнтів. Тарифні розряди відображають ступінь складності і відповідальності виконуваної роботи. Приклади тарифних сіток 1. Застосовують коли відсутні складні та високотехнологічні роботи і застосовуються прості устаткування та прилади:
2. Застосовують де відсутні особливо складні, високотехнологічні, точні роботи та складне устаткування:
3. Застосовують де відсутні особливо складні, високоточні та високотехнологічні роботи і особливо складне устаткування:
Як показує практика, підприємства можуть використовувати диференціацію тарифних ставок першого розряду за трьома основними ознаками: 1) за формами оплати праці (тарифні ставки для погодинників і для відрядників); 2) за окремими професійними групами (для верстатників, працівників, що працюють на конвеєрі, тощо). 3) за умовами праці (тарифні ставки для робіт з нормальними умовами, з важкими і шкідливими, з особливо важкими і шкідливими). Тарифна ставка — це норма, яка визначає розмір оплати праці робітника за одиницю часу (годину, день, місяць). Схеми посадових окладів використовуються для оплати керівників і спеціалістів. Розміри посадових окладів залежать від посад, кваліфікації, умов праці, масштабів і складності виробництва тощо. Штатний розпис — це внутрішній нормативний документ, в якому вказаний перелік посад, наявних на цьому підприємстві, чисельність працівників за кожною з них і розміри їх місячних посадових окладів, є різновидом схеми посадових окладів, що застосовується на підприємстві. Тарифний коефіцієнт — показник, який характеризує співвідношення між різними розрядами і показує в скільки разів рівень складності І оплата праці даної кваліфікації перевищує рівень складності й відповідальності та оплату роботи віднесеної до першого розряду тарифної сітки. Надбавки – це виплати, що пов’язані, як правило, з особистістю працівника, і стимулюють індивідуальні досягнення у праці. Доплати – це виплати, які обумовлені роботою, що виконується, та компенсують додаткові зусилля життєвих сил працівника на подолання несприятливих умов праці. Тарифно-кваліфікаційні довідники робіт і професій робітників, об'єднані в єдиний довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХПП) — це систематизований за видами економічної діяльності збірник описів професій, які відображено у Державному класифікаторі професій (ДКП), де визначено завдання і обов’язки, потенціал знань, приклади робіт і кваліфікаційні вимоги. Таблиця 10.4.1.
|