КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Коло змінного синусоїдного струму з резистором
Складемо принципову електричну схему кола з резистором (рис.3.8).
Г – генератор синусоїдної е.р.с.; РА – амперметр; R – резистор.
Приймаємо генератор ідеальним (який не має активного опору й індуктивності), опором амперметра і з'єднувальних проводів нехтуємо і складаємо розрахункову схему цього кола: у генераторі индуктується е.р.с., у колі протікає струм, у резисторі спостерігається теплова дія струму (рис.3.9). Нехай миттєве значення е.р.с.
Напруга на затисках генератора буде залежати від е.р.с. і запишеться так:
Миттєвий струм у колі відповідно до закону Ома для замкненого кола:
Підставляємо вираз напруги (3.19) і одержуємо:
Для діючих значень:
Покажемо напругу і струм у колі з резистором (на ділянці кола з активним
Уведемо поняття кута зсуву фаз, під яким будемо розуміти абсолютне
де j – кут зсуву фаз, рад (град); yur – початкова фаза напруги, рад (град); yi – початкова фаза струму, рад (град). Для ділянки кола з активним опором, як видно з (3.19), (3.23) і рис.3.9, кут зсуву фаз дорівнює нулю, тобто напруга і струм на ділянці кола з активним опором збігаються за фазою: j = 0. Знайдемо вираз миттєвої потужності:
Уведемо поняття активної потужності, під якою будемо розуміти середнє значення потужності за період. Знайдемо вираз активної потужності:
Підставивши вираз струму (3.23) у (3.28) і перетворивши, одержуємо:
Таким чином, миттєва потужність в активному опорі
Вона завжди позитивна, тобто спрямована від джерела до приймача.
Заштрихована площа на рис.3.11 являє собою енергію, що виділяється в резисторі за період:
Таким чином, активна потужність – це енергія, яка виділяється в активному опорі за одиницю часу:
Приклад 3.6 До резистора підведена напруга ur = 141 sin (wt –30°) В. Активний опір резистора дорівнює 100 Ом. Виконати аналіз ділянки кола. Рішення. 1. Визначаємо амплітуду струму за (3.24): . 2. Визначаємо початкову фазу струму: yi = yur = – 30°. 3. Записуємо миттєвий струм: i = 1,41 sin (wt –30°) А. 4. Визначаємо діюче значення струму за (3.14): . 5. Визначаємо активну потужність за (3.32): Р = 100×12 = 100 Вт. Запитання для самоконтролю 1. Опишіть фізичні явища, які спостерігаються в резисторі 2. Складіть розрахункову схему кола з ідеальним генератором і резистором. 3. Запишіть математичний зв'язок між миттєвою напругою, 4. Сформулюйте і математично запишіть закон Ома для максимальних 5. Запишіть математичний вираз миттєвої напруги 6. Запишіть математичний вираз миттєвого струму в активному опорі 7. Побудуйте графічно оригінали миттєвої напруги і миттєвого струму 8. Зобразіть напругу і струм за допомогою векторів. 9. Що розуміється під кутом зсуву фаз? 10. Отримайте математичний вираз миттєвої потужності в резисторі. 11. Що розуміється під активною потужністю? Як її розрахувати в резисторі? Завдання для самоконтролю До резистора підведена напруга ur = 282sin (wt + 47°) В. 1. Записати вираз миттєвого струму. 2. Знайти активну потужність у резисторі. 3. Записати вираз миттєвої потужності в резисторі. 4. Зобразити графічно миттєвий струм і миттєву потужність у функції wt.
|