КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Обробка і аналіз ФРДОбробка даних листа спостережень ФРД проводиться в такому порядку: - визначається тривалість елементів витрат часу і їх індекси (таблиця 1). - складається зведення однойменних витрат часу (таблиця 2); - складається фактичний баланс робочого дня (таблиця 3); - розраховується проектний баланс робочого дня (таблиця 4);
Таблиця 1 – Лист спостережень індивідуальної фотографії робочого дня Початок спостереження:_______________ Кінець спостереження: _______________ Тривалість спостереження:____________ Спостерігач: П.І.Б.__________________
У графі 2 вказується найменування витрат робочого часу і перерв в роботі в тій послідовності, в якій проводилося спостереження протягом зміни. У графі 3 фіксується час закінчення окремих операцій. У графі 4 вказується тривалість кожної операції, яка визначається як різниця між часом початку подальшої і кінцем попередньої операції. Сума тривалості всіх операцій і перерв в роботі повинна дорівнювати тривалості зміни. У графу 5 заносять умовні позначення елементів витрат робочого часу (індекси):
Угрупування однорідних елементів витрат робочого часу і розрахунок їх загальної тривалості за період спостереження проводиться за формою, приведеною в таблиці 2.
Таблиця 2 – Зведення однойменних витрат часу по листу спостереження ФРД
Фактичний баланс робочого дня складається за формою, приведеною в таблиці 3.
Таблиця 3 – Фактичний баланс робочого дня за даними ФРД
У графі 5 таблиці 3 вказуються прямі втрати робочого часу по операціях, як залежні від дій робітника, так і викликані організаційно-технічними причинами. Ефективність використання робочого часу в цілому визначається за допомогою наступних коефіцієнтів 1. Коефіцієнт оперативної роботи (КОП)
, (1)
де РО - час основної роботи, хв. РДОП - час допоміжної роботи, хв. ТЗМ – тривалість зміни, хв.
2. Коефіцієнт втрат часу з організаційно-технічних причин (КОТП)
(2)
де РОТП - час втрат з організаційно-технічних причин, хв. 3. Коефіцієнт втрат робочого часу з вини робітника
(3)
де ВПТД - втрати часу через порушення трудової дисципліни, включаючи передчасний відхід з робочого місця, хв.
- відповідно фактична перерва на особисті потреби та відпочинок і нормативно встановлена, хв.;
РВИП - час випадкової роботи, хв.; ОбФ, ОбНОРМ - обідня перерва фактична і нормативно встановлена, хв.;
, - час підготовчо-завершальної роботи фактичної і нормативно встановленої, хв.; Р , Р - робота, пов'язана з обслуговуванням робочого місця, фактична і, відповідно, нормативно встановлена, хв. При правильному визначенні значень названих коефіцієнтів, їх сума повинна складати
КОП + КОТП + КВР = 1,0 (4)
Загальна тривалість часу, що виключається з балансу, виявленого при аналізі ФРД (гр.5 таблиці 3), є резервом часу і надалі переходить в категорію «Час оперативної роботи» проектного балансу.
Таблиця 4 – Проектний баланс робочого дня
За даними таблиці 3 і таблиці 4 визначаються наступні показники: 1. Можливий приріст продуктивності праці (∆ПП) при усуненні прямих втрат робочого часу ∆ПП , (5) де - фактичні витрати оперативного часу, хв. ВОТП - втрати часу з організаційно-технічних причин, хв. ВВР - втрати робочого часу, що виникли з вини робітника, хв.
2. Максимально можливий приріст продуктивності праці при усуненні всіх втрат і нераціональних витрат робочого часу ∆ПП (6) де - відповідно фактичні і нормативні витрати оперативного часу, хв.
|