КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Слово вчителя. (Розповідь вчителя супроводжується розглядом взірців трипільської культури.)(Розповідь вчителя супроводжується розглядом взірців трипільської культури.) Яскравою землеробною культурою на території України була трипільська. Назви «трипільська культура», «трипільці» — умовні (за місцем знахідки). У 1890-х рр. археолог Вікентій Хвойка, ведучи розкопки на «Кирилівських Висотах» у Києві і біля села Трипілля, несподівано виявив уламки праісторичної кераміки, вкритої мальованим орнаментом, глиняні фігурки та крем'яне і кістяне приладдя. Ці знахідки були зовсім не схожі на інші пам'ятки старовини в Подніпров'ї. В. Хвойка провів дослідження нових поселень і відкрив широко тепер відому в археології Європи трипільську культуру, датовану 4—2 тис. до н. е. Провідною характеристичною ознакою трипільної культури є кераміка. Вона зроблена з добре відмоченої глини, ретельно випалена і цілком заслуговує на ім'я праісторичної української теракоти. Посуд був ліплений руками без гончарного кола, стінки — надзвичайно тонкі. Європейської слави трипільській кераміці принесла її мальована орнаментація. Виділяється посуд із багатобарвним орнаментом: на червоне тло наносили малюнок двома фарбами, чорною і білою, або однобарвним орнаментом. Розпис виконувався одною чорною або темно-гнідою (коричневою) фарбою і часом обводився тонкою білою або червоною лінією. Окрім мальованого орнаменту, був ще орнамент прокреслений або жолобковий і «продряпаний». «Продряпаний» орнамент виконували кістяним або дерев'яним приладдям із дрібними зубцями, і він укривав усю поверхню. Провідні мотиви розпису трипільської кераміки — спіралі і вісімки, волюти, меандр (безконеч-ник) та стилізовані складні композиції, що зображують жінку і бика, змія, обличчя або очі людини, солярні знаки. Багатство форм трипільської кераміки дуже велике. Вочевидь, воно було викликане формами хатнього господарства, яке вимагало в одному випадку спеціального посуду для зберігання припасів (зерна, муки, овочів) та рідин, а в іншому — посуду та для столового вжитку. Основними видами посуду були глечики, грушоподібні амфори з покришками, горщики, корчаги, округлотілі напівсферичні миски — чаші. Своєрідним є посуд з антропоморфними підставками, зооморфні посудини. Кольорова палітра розписів посуду трипільців складалась із білого, чорного, коричневого та червоного кольорів. А тло посуду — жовтогаряче, червонувате, біле.
Інтерактивна гра «Розшифруй закодоване» У кожного учня на парті лежать малюнки-схеми зразків трипільської кераміки. Треба розшифрувати те, що хотів розповісти стародавній майстер.
знаки води чаша-календар
|