КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Економічний вибір.Тема 2. Економічний вибір 1. Економічні ресурси. 2. Економічний вибір. 3. Виробничі можливості.
1. Економічні ресурси – це елементи, які використовують для виробництва економічних благ. Розрізняють дві категорії ресурсів: матеріальні і людські. До матеріальних ресурсів відносять землю і капітал, до людських - працю і підприємницькі здібності. Земля включає орні землі, ліси, корисні копалини, водні ресурси. Капітал – виробниче обладнання, будівлі, машини, система збуту товарів. Праця – фізичні і розумові здібності людини, спрямовані на виробництво благ. Під підприємницькими здібностями розуміють особливий вид людського ресурсу, який полягає в здатності найбільш ефективно використовувати всі інші фактори виробництва. Підприємницькі здібності проявляються в таких функціях: - підприємницька ініціатива по об’єднанні землі та капіталу в процесі виробництва; - відповідальність за прийняття рішень; - запровадження нових технологій і форм організації праці, виробництво нових товарів; - підприємницький ризик ( прибуток підприємця не гарантований)
Виробничі ресурси поділяються на відтворювані та невідтворювані. До відтворюваних виробничих ресурсів належать ті, що створюються і відновлюються природою (водні ресурси, грунт, флора, фауна) та суспільством (засоби виробництва). Трудові ресурси відносять до відтворюваних одночасно і природою і суспільством: люди з’являються на світ як біологічні істоти і в суспільстві набувають певних звичок, вмінь, знань, досвіду. До невідтворюваних виробничих ресурсів відносять корисні копалини, які використовують як сировину.
Індивід, як і суспільство в цілому, існує в світі обмежених можливостей. Обмеженими є засоби, якими розпоряджається людина для задоволення своїх потреб, обмеженими є також фізичні та інтелектуальні здібності людини, обмеженою є також інформація і навіть час, який має в своєму розпорядженні людина. З проблемою обмеженості ресурсів стикаються також підприємства, фірми і суспільство в цілому.
Економічний вибір. Наявні ресурси, як правило, обмежені, або ж їх менше, ніж необхідно для задоволення потреб на певному рівні суспільного розвитку. Звичайно, обмеженість ресурсів відносна. Вона долається по мірі розвитку суспільства. Однак в кожний певний момент часу має місце обмеженість економічних ресурсів. Це означає, що одночасне і повне задоволення всіх потреб неможливе. Наслідком обмеженості ресурсів є прагнення до їх найкращого використання.
|