Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Місце теорії держави та права в системі юридичних наук




Дослідження категорій "держава" і "право" є складним та багато­плановим. Ці поняття неможливо, та й недоцільно, вивчати однобічно, за допомогою лише однієї юридичної науки, адже державно-правові явища необхідно досліджувати комплексно.

Зазначене пояснює існування системи юридичних наук,у якій виділяють кілька груп.

1. Загальнотеоретичній історичні (історико-теоретичні) науки: теорія держави та права, історія держави і права, історія вчень про державу та право. Ці юридичні науки з’ясовують понятійно-категорійний апарат юриспруденції, загальні та специфічні закономірності виникнення, роз­витку й функціонування держави та права, їхні сутність, форми та типо­логію, характеризують історичний шлях їх формування, а також погляди науковців, філософів, юристів-практиків на зміст державно-правових явищ.

2.Галузеві юридичні науки: конституційне право, адміністративне право, трудове право, кримінальне право, екологічне правота ін. Ці юридичні науки виокремлюють, передусім, відповідно до предмета правового
регулювання (які однорідні суспільні відносини регулюються) та методу
правового регулювання (яким способом регулюються суспільні відносини).
Кожна з них регламентує певну сферу однорідних суспільних відносин.

3.Міжгалузеві юридичні науки: господарське, житлове, морське,
транспортне право тощо. Наприклад, господарське право поєднує в собі
як складові елементи цивільного та адміністративного права – адміністративне регулювання господарських майнових відносин.

4.Спеціальні юридичні науки – вивчають організацію, повноваження,
структуру та ін. державних органів (державне будівництво й місцеве само­
врядування, судові та правоохоронні органи, прокурорський нагляд тощо).

5.Прикладні юридичні науки: криміналістика, кримінологія,
судова медицина, правова статистика, юридична психологія, юри­дична педагогіка та ін. Ці науки використовують досягнення природ­ничих (фізика, хімія, біологія тощо), технічних (металургія, механіка та ін.) і гуманітарних (філософія, психологія тощо) наук.

6.Юридичні науки, що вивчають міжнародне право: міжнародне
публічне право, міжнародне приватне право, державне право зарубіжних країн, порівняльне правознавство тощо.

Отже, теорія держави та права посідає провідне місце в системі юридичних наук, що пояснюється такими чинниками:

• ця наука є вихідною нормативною дисципліною при вивченні всієї юриспруденції;

• вона є базовою, фундаментальною, методологічною наукою, адже дає найширші за обсягом і глибиною знання про державу та право. Ці знання є фундаментом при вивченні інших юридичних наук, що, відповідно, дає змогу уникнути однобічності у вирішенні галузевих науко­вих проблем.



Поделиться:

Дата добавления: 2015-08-05; просмотров: 173; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты