Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ВИВЧЕННЯ ТЕМИ




ЗМІСТ

Методичні рекомендації до вивчення теми........................................................................... 4

Державний стандарт освіти «Бази даних. Системи управління базами даних»..... 7

Система уроків

Урок 1. Бази даних та моделі даних........................................................................................ 8

Урок 2. Системи управління базами даних......................................................................... 14

Урок 3. Проектування бази даних.......................................................................................... 20

Урок 4. Типи зв’язків у реляційній базі даних..................................................................... 26

Урок 5. Впорядкування, пошук та фільтрація даних......................................................... 33

Урок 6. Прості запити та запити з параметром.................................................................. 38

Урок 7. Запити на зміну даних. Перехресні запити........................................................... 42

Урок 8. Форми та робота з ними............................................................................................. 46

Урок 9. Звіти та робота з ними................................................................................................ 50

Урок 10. Тематична контрольна робота (теоретична частина)....................................... 54

Урок 11. Тематична контрольна робота (практична частина)......................................... 57

Список використаної літератури............................................................................................ 59

 

 


 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ВИВЧЕННЯ ТЕМИ

Теорія баз даних – важливий розділ сучасної інформатики. Їх широке використання в різних галузях людської діяльності робить актуальною підготовку користувачів баз даних.

Розвиток науки і виробництва обумовив різке зростання кількості різноманітних повідомлень, у зв’язку з чим питання про їх збереження та опрацювання постали досить гостро. Це сприяло появі програм, призначених для зберігання та опрацювання великих масивів даних. За допомогою таких програм створюються інформаційні системи, метою яких є опрацювання даних про різноманітні об’єкти та явища реального світу та надання людині потрібної інформації про них. Можна виділити об’єкти, які мають однакові властивості, що дає можливість об’єднувати їх в окремі групи. В кожній групі об’єкти можна впорядковувати за загальними правилами класифікації, наприклад, за алфавітом, за деякими конкретними загальними ознаками, такими, як форма, мова опису, галузь знань тощо. Групування об’єктів за певними ознаками значно полегшує пошук та відбір потрібної інформації

Тому мета вивчення баз даних, як сукупності засобів для зберігання структурованої інформації, полягає в узагальнені та систематизації цих уявлень, формуванні відповідних теоретичних знань, з’ясуванні загальних принципів опрацювання структурованої інформації та оволодіння навичками опрацювання баз даних за допомогою конкретної системи управління базами даних.

При цьому розділ предметної галузі, що використовується для навчання і дані з якої зберігаються в базі даних, повинен бути відомим і зрозумілим учням, і його вивчення не повинне вимагати залучення додаткових теоретичних відомостей з інших предметних галузей. Але разом з тим вивчення відповідного матеріалу дозволяє здійснювати міжпредметні зв’язки на уроках інформатики, актуалізуючи знання учнів з географії, біології, хімії, історії тощо.

При розв’язуванні типових інформаційних задач виявляються такі способи діяльності користувача, інваріантні відносно різноманіття типів інформаційних систем і засобів подання даних, які полягають в послідовному застосуванні методів:

- аналізу інформаційних потреб користувачів і явищ предметної галузі, які моделюються в базі даних;

- синтезу процедур опрацювання даних в режимах пошуку, оновлення, захисту, перетворення даних;

- машинної реалізації одержаних процедур на комп’ютері;

- інтерпретації одержаних результатів.

Аналізуючи різні аспекти діяльності користувача при роботі з базою даних, легко встановити, що всі вони пов’язані з розв’язуванням інформаційних задач трьох основних типів:

- одержування інформації на основі даних, які вже зберігаються в базі;

- створення нової бази даних і підтримка одержаної моделі предметної галузі в актуальному стані;

- оновлення раніше створеної бази даних (тобто додавання нових і вилучення застарілих даних).

Саме такі задачі доцільно обирати за навчальні і використовувати в навчальному процесі.

Поряд з традиційними задачами щодо опрацювання інформації: пошук, додавання, вилучення, зміна даних – учні можуть розв’язувати задачі подання даних в табличній формі, з елементами статистичного опрацювання. Це дозволяє застосовувати їм, з одного боку, знання із курсу математики, географії, економіки та інших предметів при розв’язуванні конкретних прикладних задач, з іншого – одержувати досить чіткі уявлення про переваги використання комп’ютерів та телекомунікаційних мереж при опрацюванні великих масивів інформації.

Вивчення середовища баз даних можна поділити на дві частини: спочатку слід навчити учнів працювати з готовою базою даних для розуміння основних понять, властивостей об’єктів та операцій над ними. Далі можна приступати до вивчення можливостей використання конкретної системи управління базами даних (СУБД) та створення власних баз даних. Після вивчення теми можна запропонувати творчу або проектну роботу на проектування баз даних, що є достатньо складним завданням, але разом з тим й творчим, і саме тому цікавим для більшості учнів. Ураховуючи різний ступінь засвоєння матеріалу різними учнями, проектну роботу краще пропонувати учням, які претендують на оцінку високого та достатнього рівнів, решті, як повторення та узагальнення вивченого матеріалу, можна запропонувати виконати практикум по створенню конкретної бази даних, де дії описані більш детальніше.

При демонстрації можливостей використання СУБД MS Access основну увагу варто звернути на такі питання:

1. Можливість виконання різними способами основних операцій:

- пошук в базі даних одного чи кількох записів, що задовольняють задану умову;

- поновлення в базі даних значень деяких полів;

- створення звіту за результатами проведених операцій;

- додавання до бази даних одного чи кількох записів;

- вилучення з бази даних одного чи кількох записів.

2. Можливість працювати з різними предметними галузями, які найчастіше використовують переваги СУБД. Наприклад, розклад відправлення потягів та літаків, телефонна книга мешканців міста, адресна книга платників податків в районі, бібліотечний каталог видань, інформація про наявність товарів в магазині, інформація про співробітників підприємства, інформація про стан здоров’я хворих в лікарні тощо.

3. Можливість опрацювання в різних предметних галузях різних за типом даних: текстові, числові, графічні, звукові тощо.

При ознайомленні учнів з кожним із об’єктів СУБД (таблиця, форма, звіт, запит, макрос, модуль) доцільно дотримуватися такої методики:

1. За допомогою невеликих конкретних завдань та запитань на прикладі вже створеної бази даних продемонструвати основні засоби для роботи з об’єктом, пояснити вказівки, які передбачені для роботи з ним.

2. Навчити учнів працювати з кожним із об’єктів в двох режимах: в режимі роботи з конкретним об’єктом (режим таблиць, режим форм, режим звітів тощо) та в режимі конструктора відповідних об’єктів; з’ясувати різницю двох режимів та призначення режиму конструктора; сформувати вміння учнів виконувати основні вказівки в кожному з режимів, вільно переходити від одного режиму до іншого; сформувати уявлення проте, що будь-який об’єкт за допомогою системи управління базою даних можна змінити тільки в режимі конструктора, а працювати (виконувати певну систему вказівок при опрацюванні даних) з об’єктом – у відповідному режимі об’єкта.

3. Продемонструвати різні способи створення кожного з об’єктів. Вказати різницю між такими способами та сформулювати правила використання кожного окремого способу створення кожного з об’єктів.

4. При ознайомленні з кожним із об’єктів використовувати індуктивний метод на частково-пошуковій основі та метод демонстраційних прикладів з підказками різного типу – від заповнених діалогових вікон до карток-підказок, точних та узагальнених алгоритмів виконання відповідних дій.

У СУБД Microsoft Access передбачено використання таких об’єктів: файли, таблиці, форми, звіти, запити, модулі, макроси. Ознайомлювати учнів з їх призначенням доцільно в такому порядку: файли-таблиці-запити-форми-звіти. Макроси та модулі можна вивчати при поглибленому вивченні інформатики (через брак часу за навчальною програмою).



Поделиться:

Дата добавления: 2015-08-05; просмотров: 107; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты