Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Облік наданих знижок і повернення проданих товарів.




Бухгалтерський облік руху товарно-матеріапьннх цін­ностей пов'язаний з переходом права власності на них. В опера­ціях купівлі-продажу право власності переходить у момент, узго­джений сторонами, які беруть участь в цих операціях. Як прави­ло, право власності переходить до покупця, коли продавець фак­тично передає йому цінності. Саме так відбувається у роздрібній торгівлі. В інших випадках, при передачі товарно-матеріальних цінностей, продавцем визнається дебіторська заборгованість і дохід від реалізації, шо не співпадає з передачею юридичного права власності або з передачею у володіння.

На цьому базується принцип нарахування. Виникнення прав і зобов'язань, з одного боку, та рух готівки — з іншого, можуть не збігатися у часі. Так. відповідно до умов укладеної угоди, платіж по торговельних операціях здійснюється, ж правило, через 15. ЗО або 60 днів. Але згідно з принципом нарахування дохід (виручка) від реалізації визнається, якшо існує ймовірність надходження до підприємства економічних вигод, пов'язаних з операцією і якшо продавець передає покупцеві суттєві ризики і винагороди, пов'язані з власністю на товар. З цього моменту покупець відо­бражає придбання товарів і виникнення зобов'язання по їх опла­ті, а продавець — реалізацію товарів і право на отримання за них коштів.

Продаж за готівку відображається записом: Дебет рахунку «Грошові кошти 1000

Кредит рахунку «Дохід (виручка) від реалізації» 1000

а продаж у кредит:

Дебет рахунку «Рахунки до отримання» 1000

Кредит рахунку «Дохід (виручка) від реалізації-» 1000

Одним із поширених способів прискорення інкасації дебітор­ської заборгованості є застосування гнучкої системи знижок. Умови надання знижок та їх розміри, вказані у відсотках, друку­ються на кожному кредитном}' документу. Знижки, шо надаються покупцям, можна поділити на дві групи:

1) торговельні знижки (trade discounts) стимулюють збіль­шення обсягів реалізації, це знижка з ціни. Наприклад, на товар встановлена ціна $15 за одішнцю. При закупівлі 100 і більше одиниць покупцеві надається знижка 20 %. тобто ціна одиниці товару дорівнюватиме S12. Розмір запропонованої знижки може змінюватися залежно від обсягу замовлення.

2) грошові знижки (cash discounts) надаються з метою стиму­лювання дострокового платежу, це цінова поступка. Наприклад: за умовою договору термін оплати — 30 днів, умови надання знижки 2/10, іі/30 означають надання 2 %-ної знижки при оплаті впродовж 10 днів, інакше необхідно буде сплатити чисту суму реалізації впродовж 30 днів (я/30, де я — «net» — «чиста сума реалізації», тобто сума реалізації за мінусом будь-яких повернень товарів).

Якшо платник скористується знижкою, то надходження кош-

тів від нього відображається записом:

Дебет рахунку «Грошові кошти» 980

Дебет рахунку «Знижки з продажу» 20

Кредит рахунку «Рахунки до отримання» 1000

Вважається, шо застосування чистого метолу є більш виправ­даним, оскільки грошова знижка майже завжди використовується покугадаш і він більше відповідає принцип}' обачності: активи і доходи оцінюються за найменшою із можливих вартостей. Тому на рахунках бухгалтерського обліку і у фінансовій звітності дебі­торська заборгованість і дохід первісно фіксуються за вираху­ванням знижки, а у разі невикористання покупцем наданої мож­ливості, з'являється запис:

Дебет рахунку «Рахунки до отримання»

Кредит рахунку «Втрачені знижки за оплату в строк»

Облік повернення проданих товарів

Неякісний товар може бути повернений покупцем або уцінений. Гарантоване право повернення товарів упродовж обу­мовленого терміну є частішою маркетингової політики компаній, необхідною для підтримки їх конкурентоспроможності. У деяких випадках, замість того шоб приймати назад неякісні або зіпсовані товари. їх реалізують з уцінкою.

Для відображення повернених й ушненнх товарів застосову­ється спеціальний рахунок «Повернення реалізованих товарів і уцінка», використання якого дає можливість накопичувати інфо­рмацію про такі випадки.

Кожний випадок повернення або уцінки фіксується записом: Дебет рахунку «Повернення реалізованих товарів і уцінка» Кредит рахунку «Грошові кошти (або Рахунки до отримання) Надання знижок покупцям, уцінка та повернення неякісних товарів призводять до зменшення суми реалізації, тому ці рахун­ки розглядаються як контрарні до рахунка «Дохід (виручка) від реалізації» і віднімаються при визначенні чистої реалізації.

 


Поделиться:

Дата добавления: 2015-09-15; просмотров: 124; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2025 год. (0.011 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты