КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, із яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.1. Немає вставного слова у реченні: а) Життя кажуть прожити – не поле перейти. б) Недарма всі кажуть гарне братство краще багатства. в) Українців в Україні кажуть вісім з десяти. г) Кажуть серце не камінь та часом воно кам’яне.
2. Не можна утворити дієприкметників від дієслів: а) моргати, розгорнути, чарувати, стукнути; б) веселитися, повідомити, зберігати, в’їхати; в) схаменутися, хотіти, скочити, кортіти; г) закричати, смеркати, колоти, слухати.
3. Усі слова в рядку ніколи не бувають вставними: а) принаймні, між іншим, тим часом, причому, майже; б) нівроку, тим часом, очевидно, звичайно, майже; в) між іншим, насамперед, на жаль, принаймні; г) безумовно, майже, насамперед, тим часом.
4. Український відповідник вжито неправильно: а) ідентичний – однаковий; б) ліміт – таємність; в) презентація – показ; г) адекватний – відповідний.
5. Пораду можна висловити так: а) Чи не спробувати Вам вступити до університету? б) Доведеться Вам вступити до університету в) Не варто про це думати. г) Чи не хочете Ви вступити до університету?
6. У документах варто вживати стандартизовані сполучення типу: а) згідно з, у зв’язку із, у відповідності; б) згідно, у зв’язку, відповідно; в) згідно до, у зв’язку з, відповідно з; г) згідно з, у зв’язку з, відповідно до.
7. Правильно утворено конструкції: а) при прийомі клієнтів банку спілкування має бути коректним, ввічливим на будь-яких етапах і при будь-якому результаті; б) при прийомі клієнтів банку тон спілкування залежить від співбесідника; в) при прийомі клієнтів банку спілкування має бути ввічливим лише при позитивному результаті; г) при прийомі клієнтів банку спілкування має бути коректним, але ввічливість залежить від поведінки співрозмовника.
8. Усі слова пишуться разом: а) капітало/вкладення, комп’ютерно/касовий, золото/валютний, сток/брокер; б) приватно/господарський, ціно/утворення, право/відносини, приватно/власницький; в) експортно/імпортний, журнал/ордер, само/оподаткування, взаємо/допомога; г) фінансово/економічний, нетто/процент, право/здатність.
9. Активні дієприкметники утворені відповідно до норм літературної мови: а) захоплюючий; навколишній; працюючий; б) захоплюючий; оточуючий; працюючий; в) захопливий; навколишній; який працює; г) захопливий; оточуючий; який працює. 10. Правильно поставлено розділові знаки: а) Розвиток нових економічних відносин в Україні і стан в економіці засвідчують: у цей період усе більшого значення набуватимуть малі й середні підприємства, які в майбутньому стануть стабілізуючим фактором економіки. б) Реєстрація документа – це фіксування факту створення або надходження документа шляхом проставлення на ньому умовного позначення реєстраційного індексу з подальшим записом у реєстраційних формах необхідних відомостей про документ. в) У банківській практиці як правило виділяють два типи центрів відповідальності: центри доходу чи прибутку та центри витрат. г) Наявність клієнтської бази – необхідна передумова банківського бізнесу тому всі дії банку повинні бути орієнтовані на здійснення достатньої для забезпечення прибутку клієнтської бази та збереження її стійкості в процесі розвитку банку. FНа замітку майбутньому фахівцю
|