Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Класифікація видів конкуренції.




 
 


Критерії класифікації: Види конкуренції:

за галузево-територіальною - внутрігалузева

ознакою - міжгалузева

- міжнародна

 
 


За кількістю суб’єктів - досконала (чиста)

ринку та ступенем їх - недосконала (монополія,

конкурентної сили монополістична конкуренція,

олігополія)

 
 


За метою конкурентної - цінова

боротьби - нецінова

- чесна

- нечесна

 

Внутрігалузева конкуренція – це боротьба між товаровиробниками однієї галузі за вигідніші умови виробництва і реалізації товарів з метою одержання прибутку.

Міжгалузева конкуренція –це боротьба між товаровиробниками різних галузей економіки за найвигідніші умови (сфери) застосування капіталу.

Недосконала конкуренція –виступає у формах монополістичної та олігополістичної конкуренції.

Монополістична конкуренція виникає, коли застосовується широка диференціація продукту, пов’язана з або з його особливостями (якість, марка, упаковка), або з місцезнаходженням продавців чи з особливими послугами, що супроводжують продаж товару. Зменшуючи цінову еластичність попиту, продавець одержує певну монополістичну владу над ним, тобто він може до якоїсь межі підвищувати ціну товару без ризику скорочення обсягу його продажу.

Олігополістична конкуренція виникає, коли однорідну продукцію (або близькі субститути) продають декілька продавців. За цих умов кожен з них здійснює свою власну ринкову стратегію (визначає обсяги продажу, ціну товару), але при цьому мусить враховувати стратегію і дії конкурентів.

Особливістю недосконалої конкуренції є те, що вона все більше переміщується із сфери обігу у сферу безпосереднього виробництва, з галузевого на міжгалузевий рівень. Це означає, що ця конкуренція все більше ґрунтується на впровадженні нових досягнень науки і техніки у виробництво і спрямована на покращення якості товару. Тому розрізняють ціновий та неціновий види конкуренції.

Цінова конкуренція –це боротьба між товаровиробниками за споживача шляхом зменшення затрат виробництва, зниження ціни на товари та послуги без суттєвої зміни їх якості та асортименту.

Нецінова конкуренція –завоювання конкурентної переваги товаровиробниками завдяки підвищенню якості та надійності своєї продукції, вдосконаленню методів збуту, наданню послуг, розширенню сфери після продажного обслуговування, продовженню терміну гарантії служби виробів, наданню споживачам кредитів на придбання товарів і послуг та інших пільг, використанню реклами.

Різновидом недосконалої конкуренції є нечесна конкуренція, яка ведеться переважно неекономічними методами. Це передусім підкуп чиновників, промисловий шпіонаж, укладання таємних угод про єдину політику цін і навіть застосування диверсій проти конкурента.

Вільна (досконала) конкуренція –це така ринкова ситуація, за якої чисельні, незалежно діючі виробники продають ідентичну продукцію і жоден із них не в змозі контролювати ринкову ціну.

 

Конкуренція створює одну з головних умов, необхідних для ефективного виконання ціною координуючих функцій - вільне ціноутворення – основний елемент ринкового механізму, а отже, можна стверджувати, що конкуренція є умовою життєздатності всієї ринкової системи. Тільки в умовах конкуренції ринок може ефективно виконувати функції розподілу ресурсів і кінцевих товарів. Ринок як саморегульована система дієвий тільки за наявності конкуренції.

Конкуренція виступає як контрольна система ефективності приватного підприємництва. Конкуренція перевіряє бізнес на ступінь його відповідності суспільним інтересам. Не всі підприємства цю перевірку витримують. У результаті відбувається безупинне вибракування неефективних структур.

Конкуренція створює зацікавленість в удосконаленні економічних ресурсів, їхніх виробничих комбінацій, зниження витрат на виробництво на одиницю виробленої продукції, науково-технічному відновленні виробництва.

 

 


Поделиться:

Дата добавления: 2014-12-03; просмотров: 261; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты