Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Де Фенелон “Про виховання дівиць”, “Телемак”.
Не менш цікаву систему домашнього виховання створив наприкінці XVII — на початку XVIII століття французький педагог Ф. де Ламотт де Фенелон. Ф. де Ламотт де Фенелон, архієпископ, гувернер-настав-ник принців — синів герцога Бургундського — найповніше висвітлив свої погляди на виховання і навчання у двох книгах, які були перекладені майже на всі європейські мови, "Телемак" і "Про виховання дівиць".

Провідні принципи цієї системи визначалися двоєдиною метою: виховувати дитину, не силуючи її природу, а допомагаючи їй; слідувати у вихованні високим ідеалам християнства — любові до Бога і до ближніх. Виховання ґрунтувалось на поясненні й позитивному прикладі наставника. З виховної системи усувався примус. У дитячій душі оберігалися радість і довірливість, без яких, вважав Ф. де Ламотт де Фенелон, душа стає похмурою, втрачає мужність, проймається роздратованістю й злістю.

Одне з пріоритетних місць у виховній системі педагога займало виховання працьовитості й працелюбності. Розв’язання поставленого завдання значною мірою залежало від уміння педагога розумно розподілити час вихованця так, щоб гра чергувалася з працею. Якщо перед вихованцем стояло складне завдання, наставник спочатку переконував дитину в тому, що за працею завжди йде задоволення, показував йому користь від виконання складної справи.

Від вихованця усували шкідливі впливи. Педагог ретельно контролював враження дітей, розвиток пристрастей. Усе це робилося з любов’ю і терпінням. Іноді застосовувались покарання, проте про них Ф. де Ламотт де Фенелон говорив, що використовувати їх слід з величезною обережністю, кожного разу пояснюючи причину покарання, щоб вихованець сам виніс з цього корисний моральний урок.

Ф. де Ламотт де Фенелон намагався переконати своїх сучасників, що неправильне виховання жінок значно шкідливіше для суспільства, аніж неправильне виховання чоловіків. Він пояснював це тим, що чоловіки як члени сім’ї, зокрема як сини, знаходяться під сильним впливом жінок, і недоліки у їхніх характерах пояснюються переважно недбалістю у вихованні з боку матерів.

Виховання дівчини, за переконанням Ф. де Ламотта де Фенелона, мусить відповідати її призначенню в житті — виховувати дітей і вести господарство. Відповідно, педагог рекомендує привчати дівчат до порядку, чистоти, слухняності й небагатослів’я.

Провідний засіб морального виховання і дівчат, і хлопців Ф. де Ламотт де Фенелон вбачає у релігійному вихованні: читанні Святого Писання та виконанні церковних обрядів.

Система домашнього виховання Ф. де Ламотта де Фенелона цінувалась так само високо, як і система Дж. Локка, й широко використовувалась у Європі до початку XX століття. Емансипація жінок та інші зміни в суспільному житті вплинули на систему таким чином, що окремі її положення втратили актуальність, проте більшість рекомендацій, особливо тих, які стосуються спілкування наставника з вихованцем та засобів виховного впливу на дитину, залишаються сучасними для всіх поколінь.


Поделиться:

Дата добавления: 2014-12-03; просмотров: 124; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав

lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты